Her Diyet Dogru Mudur?

Ekranlarda ya da gazetelerde sürekli olarak karşımıza çıkan çeşitli diyet listeleri bulunmaktadır. Bu da akıllara bir soru getirmektedir.

Sağlık 22.12.2014, 00:00 24.07.2016, 18:10
Her Diyet Dogru Mudur?

Her diyet listesi her bireye uygun mudur? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır şeklindedir. Çünkü bir diyet listesinin hazırlanması için öncelikle diyet yapacak olan kişinin özelliklerine bakılmalıdır. Bu özellikler arasında boyu, kilosu, yaşı ve benzeri özellikleri yer almaktadır. Kişinin daha önce yaşadığı bir rahatsızlık olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Uzman diyetisyenlerin hazırlayacağı bu listeler, kişinin kısa zamanda kilo vermesine yardımcı olacaktır. Ancak kişi kilo vermek için doktora gitmeyi değil de kendi bulduğu listeleri uygulamayı tercih ederse kötü sonuçlar doğacaktır. Bu sonuçlar arasında halsizlik, bitkinlik ve kas kaybı gibi durumlar yer almaktadır. Daha birçok olumsuz sonucun daha ortaya çıkacağı durumların yaşanmaması için kesinlikle doktor kontrolünde diyete başlanması gerekmektedir.

Diyet programı adı altında hazırlanacak listelerde öncelikle kişi bazı tahlillerden geçmelidir. Bu tahlil sonuçlarına göre de herkese farklı diyet listeleri uygulanmalıdır. Kimi birey için unlu mamuller listelerde yasaklanırken kimileri için tuzlu besinler yasaklanmaktadır. Bu da diyetin bireylere göre nasıl değişiklik gösterdiğini kanıtlamaktadır. Sadece kilo vermek için ya da belli bir rahatsızlıktan kurtulmak için diyet yapmanız gerekiyorsa bu konuya özen göstermelisiniz. Özen gösterdiğinizin bir kanıtı olarak da doktora gitmeli ve sizin için uygun olan listeyi öğrenerek onu uygulamaya başlamalısınız.

Kilo verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de, başkalarına göre ya da başkalarının uyguladığı diyet programı uygulamaktır. Başkalarını örnek almak ya da onlarla yarışa girmek de yanlıştır ve vücudun hasar görmesine neden olabilir. Vücuda zarar verilmeden yapılan diyet listeleri tercih edilmelidir ve diyet programları dahilinde zayıflanmaya çaba gösterilmelidir. Kıyaslama yapmak, karşılaştırma yapmak diyet yaparken var olan sabrı bitirir ve olumsuz sonuçların doğmasına neden olur. Düzenli ve dengeli olarak yapılan diyet listesi kişinin vücudunu yormaz ve olumlu sonuçlar almaya neden olur. Diyetisyenler, her zaman kişinin vücuduna ve yapısına uygun olarak diyet listesi oluştururlar. Oluşturulan bu diyet listesinde daha çok meyve ve sebzeler ağırlıklıdır. Ara öğünlere dikkat edilir, kahvaltılar düzenli bir şekilde yapılır. Akşam yemeğinin üzerine çok düşülmemelidir. Düzenli uyumaya özen gösterilir. Spor yapmaya ve su içmeye de önem verilmesi gerekir.

Yorumlar (0)