Hiv Testi Nedir ve Neden Yapılır?

Hiv virüsünü erken dönemde teşhis etmek hastalığın bulaşıcı etkisini kırdığı gibi hayat kurtarır.

Sağlık 03.03.2021, 10:38
Hiv Testi Nedir ve Neden Yapılır?

Bağışıklık sistemine zarar veren ve kişiyi hastalıklara karşı savunmasız bırakan hiv virüsüne karşı hiv testi geliştirilmiştir. Hiv kelime olarak insan bağışıklık yetmezliği virüsü anlamına gelir. Kan ve cinsellikle bulaşan bu hastalık beyaz kan hücrelerini yok ediyor.

Zaman içerisinde zayıflayan bağışıklık sistemi hastalıklarla mücadele yeteneğini kaybeder ve insan vücudu savunmasız kalır. Hiv testi pozitif olan kişiler hastalığa karşı geliştirilen ilaçlar yardımıyla vücudunu toparlamaya çalışırlar.

Hiv virüsünü erken dönemde teşhis etmek hastalığın bulaşıcı etkisini kırdığı gibi hayat kurtarır. Hiv testi fiyatları öğrenildikten sonra belli aralıklarla testi tekrarlamak gerekir. Kan örneği ile belirlenen hiv virüsü 3 ile 8. haftalarda kendini gösterir.

Hiv Testi Neden Yapılır?

Hiv testi hiv virüsünü teşhis etmek amacıyla yapılır. Hiv testi için geliştirilen Eliza kan testi bu doğrultuda en çok kullanılan test metodudur. Hiv testi fiyatları eczanelerden ve İnternet sitelerinden öğrenilebilir. Ayrıca kısa sürede sonuç almak için tercih edilen klinik ve tıp merkezlerinde de hiv testi uygulanır. Dolayısıyla hiv testi fiyatları öğrenildikten sonra işleme geçilir.

Hiv virüsü taşıyıcılarında birtakım belirtiler görülür. Görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak ateş, titreme, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve terleme şeklinde kendini gösterir.

Bu belirtileri yaşayan ve bu konuda şüphe duyan kişiler zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hiv taşıyıcısı olan kişiler hastalığı kan ve cinsel yolla başka kişilere bulaştırabilirler. Hiv virüsünü tanılamak için geliştirilen p24 testi, anti hiv testi ve combo test bulunur.

Kimler Evde Kan Alma Hizmetlerinden Yararlanabilir?

Sağlık alanında yaşanan yeni gelişmeler beraberinde birçok yeni hizmeti de doğurmuştur. Sunulan yeni uygulamalardan biri de evde kan alma hizmetleridir.

Bu profesyonel hizmet sayesinde tedavileri evde devam eden hastalar, yaşlı ve evde çıkmakta güçlük çeken hastalar ile yatalak hastalar yararlanır. Yapılacak tahlil işlemlerine hekim karar verir ve hastanın yakını tarafından sağlık kuruluşlarından ya da tıp merkezlerinden bu doğrultuda yardım talep edilir.

Güvenilir ve sağlıklı bir uygulama olan evde kan alma hizmetleri ile yoğun trafiği bulunan şehirlerde hastalardan konforlu bir şekilde kan alınır. Alınan kan örnekleri zaman kaybetmeden hızlıca laboratuvara teslim edilir. Aynı şekilde sonuçlar doktor ve hastaya bildirilir.

Evde Kan Alma Hizmetleri

Hastanın sağlığını ve konforunu üst düzeyde sağlayan evde kan alma hizmetleri sayesinde artık evden çıkamayan hastalar kolayca kan verebilirler. Bu doğrultuda sağlık ve bakım hizmetleri bünyesinde görev yapan hemşireler pratik bir şekilde aldıkları kan örneklerini istenilen tahliller için alırlar.

Kişiye özel sunulan bu hizmet pek çok açıdan avantaj sağlar. Özellikle dışarı çıkmakta güçlük çeken hastalar evden sağlık kuruluşlarına götürülürken ciddi manada uğraş sarf etmek zorunda kalırlardı. Bu durum hem hastayı hem de hasta yakını yormakta.

Evde Kan Alma Fiyatları

Evde kan alma hizmetleri ilgili sağlık kuruluşları tarafından organizeli bir şekilde yürütülür.

Bu doğrultuda evde kan alma hizmetlerinden yararlanmak isteyen hastaların tahlil fiyatları hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Tahlil sayısı arttıkça tahlil fiyatları da artış gösterir.

Tahlili Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kamu hastanelerinde ücretsiz olan tahliller özel klinik ve laboratuvarlarda ücretlidir. Tahlil fiyatları hastanelerin sunduğu hizmetler doğrultusunda belirlenir.

Geliştirilmiş laboratuvar ortamlarında güvenilir sonuçların alındığı günümüzde tahliller hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Kan ve idrar tahlilleri kişilerde var olan hastalıkların belirlenmesinde kullanılır. Ayrıca doktor tarafından istenilen tahlil sayısı arttıkça tahlil fiyatları da artar.

Yorumlar (0)