HPV Tedavisi Mümkün Mü?

Sağlık 27.11.2021, 23:59
HPV Tedavisi Mümkün Mü?

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasına neden olan Human Papilloma Virus, birçok kişinin HPV nedir sorusuna cevap aramalarına sebebiyet vermektedir. Başta genital mukoza ve ağız olmak üzere eller ve ayaklar gibi insanların derilerinde yer almakta olan epitel hücrelerde ortaya çıkan bu virüs, vücudunda yer aldığı kişinin başka birisi ile temas etmesi sonucunda bulaşabilmektedir. Geçmişten günümüze bu konu hakkında yapılmış olan araştırmalar sonucunda da görülebileceği üzere en az 150 çeşit HPV virüsü bulunmaktadır.

Kimi durumlarda insan vücudu HPV ile savaşabilmekte ve yaklaşık olarak bir ile iki sene içerisinde de virüsten kurtulmaları mümkün olabilmektedir. Ancak bu durum herkes için ve her virüs türü için geçerli değildir. HPV nedir araştırmasında da görülebileceği üzere kimi türleri kanser ve cilt siğilleri gibi oldukça ciddi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

HPV Ne Şekilde Ortaya Çıkmaktadır?

İnsanların HPV nedir ile alakalı bilmeleri gereken en önemli şeylerden bir tanesi, vücutta herhangi bir semptom ortaya çıkartmaktan yıllarda vücutta durabilmesidir. Lakin bağışıklık sisteminde kendini göstermiş olan kimi aksaklıklar, farklı hastalıklarda olduğu gibi HPV’nin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Genel olarak siğiller, bu enfeksiyonun en yaygın semptomu olarak da bilinmektedir. Kimi kişilerde bu siğiller genital bölgede ortaya çıkmaktadır. Bu siğiller küçük sap tarzı topaklar, düz lezyonlar ya da minik karnabahar tarzı yumrular şeklinde kendini göstermektedir.

Kimi zaman kaşınıyor olsalar da genel itibari ile ağrı ya da herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Kadınlarda ise genital siğiller ağırlıklı olarak vulvada kendini göstermektedir. Lakin kimilerinin vajinaların içlerinde ya da serviskte de görülebilmektedir. Erkeklerde ise siğiller skrotum ve peniste görülebilmektedir. Pek çok durumda HPV enfeksiyonları herhangi bir belirti ortaya çıkartmaz ve kendi kendine düzelme eğilimine sebep olur. ancak HPV-16 ve HPV-18 türleri rahim ağzı kanserine ve prekanseröz servikal lezyonlara sebebiyet vermektedir.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Yapılmakta olan araştırmalar sonucunda da görülebileceği üzere HPV tedavisi aslında tam olarak mümkün olmamaktadır. Ancak bu durumun beraberinde gelmekte olan sağlık sorunlarının tedavileri yapılabilmektedir. Siğiller çoğu zaman kendi kendine herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan iyileşme eğilimi göstermektedir. Lakin beklemek istemeyenler siğilleri için farklı tedavilerden faydalanabilmektedir. Bunlar başta tropikal kremler ve solüsyonlar başta olmak üzere dokuyu dondurma ve çıkarma, kriyoterapi, parlaklık tedavisi, ameliyat ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi tedavi yöntemleri ile beraber siğillerin ortadan kaldırılması mümkün hale gelmektedir. Siğil tedavisi ile alakalı herkese uyacak olan tek bir yaklaşım bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu aşamada en iyi sonuçların elde edilmesi adına başta siğillerin boyutu olmak üzere yeri ve sayısı gibi faktörler incelendikten sonra gerekli tedavi yöntemine karar verilecektir.

Yapılacak olan incelemeler sonucunda HPV tedavisi yapılmak isteniyorsa ve rahim ağzında kanser öncesi ya da kanserli hücreler ortaya çıkmışsa, doktor var olan duruma göre kriyoterapi, konik şeklinde olan bir doku parçasının çıkartılmasını da içermekte olan bir cerrahi konizasyon ya da sıcak tel döngü aracılığı ile dokunun çıkartılmasını içerecek elektrocerrahi eksizyonu arasından seçimini yapacaktır.

Bununla beraber farklı doğal tedavi seçenekleri de yine HPV tedavisi kapsamında kişilere sunulmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ise bu aşamada son derece önemli olmaktadır. Başta AHCC olmak üzere farklı tedaviler de yine doğal yollar ile tedavinin yapılmasını sağlamaktadır. HPV ve tedavileri ile alakalı gerekli olan bilgilerin tamamı, probiyotix.com üzerinden insanlara sunulmaktadır.  HPV hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz: https://www.probiyotix.com/hpv-nedir/

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)