İdrar Kaçırmanın En Sık Sebepleri Nedir?

İdrar kaçırma sorunu farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceği gibi insanların sosyal olarak geri çekilmelerine neden olabileceğini belirten Op. Dr. Şakir Aydoğan, bu durumun depresyona yol açabileceğini belirtti.

Sağlık 02.10.2020, 20:06 02.10.2020, 22:54
İdrar Kaçırmanın En Sık Sebepleri Nedir?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Şakir Aydoğan, Tedavi edilmeyen idrar kaçırma sorunu enfeksiyonlara, ciltte kızarıklıklara veya cinsel sorunları beraberinde getirebileceğini belirterek, idrar kaçırmanın en sık nedenlerini açıkladı.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. Aydoğan, "Kişi de idrar kaçırma sıklıkla meydana geliyor, günlük hayatını etkiliyorsa doktora görünmek ve tıbbi tedavi önerileri almak, genel sağlık açısından önemlidir." ifadelerini kullanarak yaptığı açıklamada, 
Tedavi edilmeyen idrar kaçırma sorununun farklı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceği gibi insanların sosyal olarak geri çekilmelerine neden olabileceğini ve bu durumun sıklıkla depresyona yol açabileceğini belirtti.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Şakir Aydoğan, tedavi için geç kalımamasını tavsiye ederek şunları söyledi; "Her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumuna idrar kaçırma olarak tanımlanmaktadır. Bu durum düzenli olarak devam ederse bu tıbbi bir sorun olarak kabul edilmektedir. Kadınların, erkeklere göre daha fazla idrar kaçırma sorunlarından şikâyetçi oldukları ortaya konulmuştur. Bu sağlık sorununu konuşmaktan rahatsız duyulduğu, çekinildiği için bir çok kişi tedavi için geç kalmaktadır. Bu durum da hem iş hem de sosyal hayatlarını etkilemektedir."

İDRAR KAÇIRMANIN EN SIK NEDENLERİ NEDİR?

Op. Dr. Şakir Aydoğan, aşağıda meddeler halinde sayılanların İdrar kaçırmanın en sık nedenleri olarak kabul edildiği belirtildi.

  • Hormon eksikliği 
  • Pelvik taban kaslarının zayıflığı
  • Nörolojik hastalıklar
  •  İdrar yolu enfeksiyonu
  • Prostat büyümes,
  • Doğum
  • Menopoz

Bu sorun artan yaşla birlikte daha fazla görülür hale geldiğini dile getiren Aydoğan, "fakat yaşlanmanın normal bir süreci değildir. Stres tipi idrar kaçırma, Öksürme, hapşırma veya gülme, Koşma veya sıçrama gibi egzersizler, Alışveriş eşyaları gibi ağır yükleri kaldırma bu ve bunun gibi durumlarda  idrar torbası içindeki basınç artar ve idrar kaçırma oluşur." dedi.

TEDAVİ EDİLMELİ

Tedavi edilmeyen idrar kaçırma sorunu enfeksiyonlara, ciltte kızarıklıklara veya cinsel sorunları beraberinde getirilebileceğini belirten Aydoğan, Bununla birlikte depresyon, stres, kendine saygının zedelenmesi ve utanmaya neden olmaktadır. Bu sorunlar iş ve sosyal hayatınızın bozulmasına yol açabilir. Bu anlamda idrar kaçırmanın tiplerine göre  farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilir. Bu tedavi seçenekleri; ilaç tedavileri veya cerrahi tedavilerdir. Doktorunuzla birlikte sizin için en iyi olan tedavi yöntemini konuşabilirsiniz." diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
18°
açık