İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nedir?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürkan Özkan, özellikle bayanlarda yaşam kalitesini düşüren sosyal hayattan koparan idrar kaçırma sorununun tedavisinin olduğunu söyledi.

Sağlık 08.06.2021, 19:33 08.06.2021, 23:42
İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nedir?

İdrar Kaçırmanın Tedavisi var mı? İdrar kaçırma tedavisi nedir? vatandaşlar merak ediyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürkan Özkan, özellikle bayanlarda yaşam kalitesini düşüren sosyal hayattan koparan idrar kaçırma sorununun tedavisinin olduğunu belirtti.

Op. Dr. Özkan, İdrar tutamama bir anlamda kaçırma sosyal olarak geri çekilmelerine neden olmakta ve oluşturduğu sorunlar kişide depresyona yol açtığını dile getirdi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürkan Özkan açıklamasında şunları söyledi; "İdrar kaçırma her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumudur. Bu durum düzenli olarak tekrarlanıyor ise tıbbi bir sorun olarak kabul edilir. Kadınlar, erkeklere göre idrar kaçırma sorunlarından daha fazla şikâyetçi olurlar. Fakat bu durumdan çekinen kişiler tedavi yöntemlerine başvurmadan kulaktan dolma bilgiler ile tedavi yöntemi ararlar. Bu da zamanlar olarak uzun sürece yayılıyor. Şunu ifade etmek isterim ki bizlere 15-20 yılı aşkın bu sorunu çeken fakat korkudan ya da çekindiğinden ötürü doktora başvurmayan kişiler var. Hapşırdığında, öksürdüğünde hatta ağır kaldırdığında idrarını tutamıyorlar. Birçok hasta doktorlarıyla idrar kaçırma durumunu konuşmaktan rahatsızlık duydukları için tedavisiz kalmaktadır. Bu da kişinin hem sosyal hem de iş hayatını olumsuz etkilemekte psikolojik olarakta sağlık sorunlarına yol açmaktadır."

MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUN

İdrar kaçırma sıklıkla meydana geliyor veya hayat kalitesini etkiliyorsa mutlaka bir uzman doktora görünmek ve tıbbi tedavi önerileri almak oldukça çok öremli olduğuna curgu yapan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Gürkan Özkan, "Hastaların çoğunda idrar kaçırma farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi, ilaç tedavileri veya cerrahi tedaviler olmak üzere farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doktorunuzla birlikte sizin için en iyi olan tedavi yöntemini konuşabilir, bu sağlık sorunundan kesin olarak kurtulabilirsiniz. Özellikle cerrahi tedavi konusunda da korkmalarına gerek yok idrar kanalı tedavisinde bir günlük hasta yatışı ertesi gün taburcu edilmesiyle sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Öyle ki bize gelen hastalarımızda uzun süredir bu sağlık sorununu yaşayanlar keşke bu kadar beklemeden gelseymişiz diyerek serzenişte bulunuyorlar. Sizde keşke demeden mutlaka tedavinizi yaptırın" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)