İlknur Özkuş, Pandemi Döneminde Nasıl Beslenilmeli ve Neler Yapılmalı

Sağlıklı beslenme danışmanı İlknur Özkuş, hem koronavirüs hastalarının hem de bu hastalığın risk grubunda olanların nasıl beslenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık 18.04.2021, 14:32
İlknur Özkuş, Pandemi Döneminde Nasıl Beslenilmeli ve Neler Yapılmalı

Covid-19 vakalarının tekrar artışa geçtiği günlerde bağışıklık sistemini güçlendirecek olan beslenme şeklinin önemi gün gittikçe önem taşımaya başladığını belirten İlknur Özkuş, Hastalığın bağışıklık sistemi ile İlgili olan doğru orantısı "nasıl bir yol izlemeli?" sorularını da aklımıza getiriyor.

Sağlıklı beslenme danışmanı İlknur Özkuş,hem koronavirüs hastalarının hem de bu hastalığın risk grubunda olanların nasıl beslenmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

"Tüm bunlara göre koronavirüs testi pozitif çıkmış ya da risk grubunda olan kişilerin tüm besin ögelerini doğru, dengeli ve yeterli bir şekilde alması gerekmektedir. Yani diğer bir değişle sağlıklı bir diyet yapmalıdır.Yapılan bu diyetle tüketilen tüm gıdaların doğal olmasına dikkat etmeli ve bu süreçte de tüm uzmanların önermiş olduğu doğru su miktarını da tüketmelidir. Vücudun yeteri kadar sıvı almış olması vücut içerisindeki hastalık yapıcı toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olur. "

Mevsime ait taze sebze ve meyvelerin beslenmede büyük önem taşıdığını söyleyen İlknur Özkuş, "bu dönemde yapılacak en büyük hata da sigara ve alkol kullanımını arttırmak, karbonhidrat tüketimi dengesini bozmak, fastfood ağırlıklı beslenmek. Gerek testi pozitif çıkmış olanlar gerekse bu risk grubunda olan kişiler bu tüketimlerde mutlaka kaçınmalıdır. Özellikle bağışıklık sistemine büyük etkisi olan D vitamini eksikliğine dikkat etmeli mümkün oldukça doğal gıdalar yoluyla bu vitamin eksikliğinin giderilmesi gerekir."dedi.

Doktor onayı ile takviye edici gıda alınabileceğini, doğal bitki çayları da bu zorlu sürecin kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı en büyük etkenlerden biri olduğunu belirterek, "Uyku düzenine dikkat etmek ve hafif tempolarda egzersizler yapmakta yine bu süreci kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Beden ve zihin dinlenmesinin yeteri kadar yapılması durumunda bu hastalığın bulaşması ya da vücut içerisindeki seyrinin azalmasında büyük iyileşme gösterir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)