İnfertilite hakkında bilinmesi gerekenler

Sağlık 27.09.2022, 20:56
İnfertilite hakkında bilinmesi gerekenler

İnfertilitenin yaklaşık üçte biri kadın kaynaklıdır. Hamile kalmaya çalışan kadınların karşılaştığı engellerden bazıları, polikistik over sendromu (PCOS) veya erken yumurtalık yetmezliği (POF) gibi yumurtlama bozuklukları veya fibroidler veya hasarlı fallop tüpleri gibi üreme sistemi ile ilgili fiziksel sorunları içerebilir.

Üreme yaşı

İnfertilite nin üstesinden gelmek söz konusu olduğunda, yaş başarının önündeki en büyük engeldir. Örneğin, doğumda, yaşamınız boyunca sahip olacağınız tüm yumurtalara, yaklaşık bir milyona sahip olacaksınız. Ama otuzlu yaşların başındayken, yumurta havuzun önemli ölçüde bunun yarısından daha azına inmiş olacak.

Kadınlar için ikincil bir zorluk yumurta kalitesidir: Bir kadın otuzlu yaşlarının sonlarındayken, yumurtalarının yaklaşık %40'ı genetik dengesizlikler veya yaşla ilgili diğer sorunlar nedeniyle düşük kaliteli olacaktır.

On iki ay veya daha uzun süredir hamile kalmaya çalışan ve başarılı olamayan 35 yaşın altındaki kadınların bir üreme uzmanına görünmeleri şiddetle tavsiye edilir. 35 yaş üstü kadınlar için bu süre altı ay olduğunda bir uzmana görünmelerini önerilir.

Yumurtlama Bozukluğu

Yumurtlama bozukluğu, yumurtlamanın düzensiz olarak gerçekleştiği veya hiç olmadığı bir grup bozukluğu tanımlar. İnfertilitenin önde gelen nedenlerinden biridir.

Anovülasyon (yumurtlama olmaması), yumurtaların düzgün gelişmediği veya yumurtalıklardan salınmadığı bir hastalıktır. Bu bozukluğu olan kadınlar birkaç ay boyunca adet görmeyebilir. Diğerleri yumurtlamasalar bile adet görebilirler. Anovülasyon, hormonal dengesizliklerden, yeme bozukluklarından ve diğer tıbbi bozukluklardan kaynaklanabilse de, nedeni genellikle bilinmemektedir.

Aşırı egzersiz yapan kadın sporcular da yumurtlamayı durdurabilir. Amenore adı verilen bu durum genellikle yeme bozuklukları ve osteoporoz ile birlikte bulunur ve bu durum “kadın atlet üçlüsü” olarak adlandırılır. Bu durum ve sonuçta ortaya çıkan kısırlık, genellikle östrojen tedavisi, diyette bir değişiklik ve psikolojik danışmanlık ile tedavi edilir.

Jinekolog Muayenesi

Jinekolog , kadınların üreme sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Kadın doğum uzmanları hamilelikleri sırasında ve bebek doğduktan hemen sonra kadınlarla ilgilenir.

Şimdi, bu tür kişisel ve hassas konularla ilgilendikleri için, Jinekolog muayenesi düşüncesi sizi gergin, utanmış ve aslında bir yabancı olan biriyle en mahrem konularınızı tartışmak konusunda isteksiz hissetmenize neden olabilir. Anladık, biraz rahatsız edici gelebilir.

Jinekoloğu İlk Ne Zaman Ziyaret Etmelisiniz?

13 ila 15 yaşları arasında bir jinekologla temasa geçmenizi, ne yaptığımızı öğrenmenizi ve bize tıbbi geçmişinizden biraz bahsetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Çok uzun veya derinlemesine bir ziyaret olmak zorunda değil, ancak jinekologunuzla genç yaştan itibaren bir ilişki kurarken, kendinizi daha sonra çok daha iyi ve daha rahat bir ilişkiye hazırladığınızı görüyoruz. Jinekologunuza anlatmakta tamamen rahat hissetmiyorsanız, başka bir jinekolog bulun.

Jinekolog Muayenesine Nasıl Hazırlanılır ?

Vajinanızı tahriş edip Pap testinizin sonuçlarını etkileyebileceğinden, randevunuzu aldıktan sonraki 24 saat içinde seks yapmaktan veya duş yapmaktan kaçının.

Ofise bile girmeden önce ziyaretin amacı konusunda net olmalısınız. Tüm ziyaretler bir muayene gerektirmez. Muayenenin gerekli olmadığı çok sayıda başka durum vardır; örneğin, tipik bir doktorun muayenehane ziyaretinden daha fazla bir tanışma olan jinekoloğunuzla ilk görüşmeniz. Ya da belki sadece doğum kontrol seçeneklerinizi, aile planlamanızı, düzensiz adet dönemlerinizi vs. tartışmak istiyorsunuz.

Vajinismus Nedir?

Özünde vajinismus, pelvik taban kaslarınızın spazmını içeren bir durumdur. Pelvik taban kasları vajinanızı, mesanenizi ve rektumunuzu çevreleyen kaslardır. Teknik olarak kuyruk kemiğinizden leğen kemiğinize kadar uzanırlar. Bu kasları daha önce “vajinal kaslar” veya “Kegel” kasları olarak duymuş olabilirsiniz. Vücuttaki diğer kaslar gibi pelvik taban kaslarının ağrılı olması veya ağrıya neden olması normal değildir. Vajinismus mevcut olduğunda, bu kaslar spazmlanır veya kasılma durumunda sıkışır. Bu nedenle cinsel ilişkinin gerçekleşmesi daha zor ve ağrılı hale gelir. Bazı vajinismus vakalarında kaslar o kadar şiddetli kasılır veya gerginleşir ki cinsel ilişki mümkün olmaz.

Ayrıca bazı kadınlar jinekolojik muayene sırasında veya tampon takarken ağrı hissederler.

Yani vajinismuslu kadınlar vajinaya cisim sokmaya çalıştığında, pelvik tabandaki veya vajinanın açılış çevresindeki kaslar istemsiz olarak spazm yapar.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında ağrının (veya disparoninin) nedenlerinden biri olsa da, başka nedenlerin de olduğunu unutmayın. Aslında, dört kadından üçü hayatlarının bir noktasında ağrılı cinsel ilişki yaşar. Ne yazık ki vajinismus, az araştırılmış ve daha fazla analiz gerektiren bir durumdur. Kadın cinselliği hala damgalanmış olduğundan, kadınların vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarını eksik bildirdiğine inanılmaktadır.

İşte bu durumla ilgili dört ilginç gerçek:

Kadınlar tıbbi faktörler, duygusal faktörler veya her ikisinin bir kombinasyonu nedeniyle vajinismusa sahip olabilirler.

Vajinismusun birden fazla formu vardır ve semptomlar değişiklik gösterecektir.

Bazı kadınlar hafif ağrı yaşarken, bazıları dayanılmaz olduğunu iddia eder.

Vajinismus tedavisinde duygusal ve fiziksel egzersizler etkilidir.


 

Yorumlar (0)