Alexa

İşitme cihazı ve çeşitleri nelerdir?

İşitme cihazları kişilerin sesleri daha iyi idrak etmesi ve konuşulanları net bir şekilde anlamasına imkan tanıyarak, hastaların iletişim kurma becerisinde genel bir iyileşme sağlayan küçük teknolojik cihazlardır.

İşitme cihazı ve çeşitleri nelerdir?

İşitme cihazları kişilerin sesleri daha iyi idrak etmesi ve konuşulanları net bir şekilde anlamasına imkan tanıyarak, hastaların iletişim kurma becerisinde genel bir iyileşme sağlayan küçük teknolojik cihazlardır. Birçok işitme cihazı çeşitleri cilt tonuna veya saçınıza göre çeşitli renklerle, işitme cihazı kullanıcıları için estetik bir görüntü oluşturur. Kulak Burun Boğaz uzmanınız işitme kaybı derecenize, yaşam şeklinize, estetik tercihlerinize ve bütçenize uygun işitme cihazlarını size önerir.

İşitme cihazının bölümleri

Mikrofon amplifikatör ve hoparlör.

Dış ortamdaki sesleri alan mikrofon amplifikatöre iletir. Amplifikatör ise dış ortamdan gelen bu sesleri işlemcisi ile birlikte işleyip yükseltme görevini yüklenir, ardından yükseltilen sesler hoparlör vasıtasıyla kulağa iletilir. Kulak ise bu iletişimler sırasında çeşitli materyallerden destek alır, bunlar: kulak kalıpları, hortum ve boynuzlar, tüpler ve domlar’dır. İşitme cihazında güç kaynağı olarak ise piller kullanılır.

İşitme cihazı çeşitleri

  • Kanal içi işitme cihazı (IIC, CIC, vb.) : bu işitme cihazları kişinin kulak ölçüsüne göre özel olarak üretildiği için oldukça rahat bir kullanım imkanı sağlar. Dışarıdan fark edilmeleri ise oldukça zordur. Cihazların model ve güç kapasitelerine göre, hafiften ileri dereceye kadar işitme kaybı yaşayanlara uygulanabilme imkanı tanır. İşitme uzmanınızın yapacağı testlerle kulak zarının fizyolojik yapısına, işitme kaybının derecesine ve tipine, kullanıcının el-göz kullanım becerilerine uygun olarak değerlendirme yapılır ve kullanılması uygun görülen cihazlar önerilir.
  • Kulak arkası işitme cihazları (BTE) : Kulak arkası işitme cihazları kişiye özel olarak kulak kalıpları ile kullanılır. Kulak kalıbı, dış kulak ve dış kulak yoluna yerleştirilir. İşitme cihazı kulak kepçesinin arkasında yer alır. Kulak arkası işitme cihazları daha fazla kontrol edebilme imkanı tanıyarak, kişilere güç ve kolaylık tanıyan işitme cihazlarıdır. Pediatrik hasta grubunda (bebek ve çocuklarda) mutlaka kulak arkası (BTE) işitme cihazları tercih edilmelidir. Hafiften çok ileri derece işitme kayıplarına kadar kullanma imkanı tanır.
  • Open fit (açık uygulama) işitme cihazları (RIE, RIC, mini-BTE, vb.) : Open-fit işitme cihazları açık uygulama imkanı tanıdığı için, özellikle kalın sesleri normal ya da normale yakın işiten; ince seslere zor algılayan hasta grubu için oldukça idealdir. Hafif ve rahattır, kullanımı oldukça kolaydır. Ses kalitesini doğala yakın hissetmenizi sağlayarak, kulakları tıkamaz. Günümüzün akıllı teknolojisi ile küçültülmüş ve neredeyse görünmeyecek şekilde tasarımı yapılmıştır. Çeşitli güç seçeneklerine sahiptir ve hafiften ileri dereceye kadar işitme kayıplarına kadar uygundur.
  • Kemik yolu işitme cihazları: Hava yolu iletimli işitme cihazları (yukarıda açıklaması yapılan modeller) kullanması uygun görülmeyen hastalara önerilir. Ses aktarımı, kafatası kemikleri aracılığı ile ve doğrudan iç kulağa doğru iletilir.
  • Cep tipi işitme cihazları: cepte taşınarak kullanılabilen, diğer işitme cihazlarına nazaran daha büyük boyutlu işitme cihazıdır. Görüntüsü adeta bir kasetçaları anımsatmaktadır. Estetik kaygılar ile günümüzde oldukça çok tercih edilir. Yaşlı ve çocuklar için kullanım kolaylığı tanır.

İşitme cihazları hakkında detaylı bilgi almak ve incelemek için: https://www.maxtone.com.tr/web/isitme-cihazlari.php sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE

banner325