İşitme Cihazları Nedir ve Neden Kullanılır?

Sağlık 29.01.2020, 19:14
İşitme Cihazları Nedir ve Neden Kullanılır?

İşitme kaybı; duymamızı sağlayan sinirlerin uyarıldığı titreşimler olan seslerin, herhangi bir sorun nedeni ile doğuştan veya sonradan duyulmama durumudur. İşitme kaybı doğuştanolabileceği gibi çeşitli hastalıklar, travmalar gibi durumlar ile sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

 İşitme Kaybı Dereceleri Nelerdir?

İşitme kaybı her iki kulakta da olabilirken, tek kulakta da olabilir. İşitme kaybı denildiği zaman artık tamamen duymama, sağırlık oluşması algılanabilse de derece derece işitme kayıpları vardır. Odyolog tarafından uygulanan çeşitli testler ile belirlenebilen bu dereceler çok hafif, hafif, orta, belirgin, ileri ve total seviyelerde iletişim kaybı derecelendirmesi yapılır.

 İşitme Cihazı Nedir?

İşitme kaybı yaşayan kişilerin ortam seslerini yükselterek kulağının duymasını sağlayan cihazlara işitme cihazları denir. İşitme cihazları hiçbir şekilde işitme kaybını düzelten cihazlar değillerdir. Sadece kısmi şekilde duyabilecek kulaklara bulundukları ortamın sesini, konuşan kişilerin sesini yükselterek daha iyi duyabilmelerini sağlayan cihazlardır. İşitme cihazları cerrahi ya da ilaçla tedavi yapılmayan hastaların duyabilmesini sağlamak için kullanılır. Çevrede oluşan gürültüyü iletmeden sadece seslerin duyulmasını sağlar.

 İşitme Cihazının Bölümleri Nelerdir?

Seslerin kulağa iletilmesini sağlayan küçük cihazlara işitme cihazları denilmektedir. İşitme cihazları sesin cihaz tarafından toplanması için mikrofon, mikrofondan alınan elektrik akımını oldukça güçlü bir akıma dönüştüren amplifikatör, hoparlör, Güç kaynağı, Ses ayar kontrolünü sağlayacak yapı gibi bölümlerden oluşur.

Kimler İşitme Cihazı Kullanabilir?

İşitme kaybı yaşayan hastalar bir kulak burun boğaz hekimi tarafından muayene edildikten sonra gerekli testlerin yapılabilmesi için odyologa yönlendirir. Odyologlar tarafından çeşitli incelemeler yapılır. Bu incelemelerin ardından ise işitme kaybı tespit edildiği takdirde kulak burun boğaz hekimi işitme cihazı kullanımına karar verebilir. İşitme kaybı çeşitleri bulunur. Bu çeşitlere göre yoğun olan kişilerin işitme cihazı kullanması önerilir. Ayrıca kişiler kulak çınlaması şikayeti ile de işitme cihazı kullanmaktadır.

 İşitme Cihazı Çeşitleri

 İşitme cihazları teknolojik gelişmeler ve hastaların ihtiyaçlarına göre farklı tiplerde üretilmiştir. Beş çeşit işitme cihazı bulunur. Kulak içine yerleştirilerek kullanılan işitme cihazlarına kulak içi cihazlar denilir. Kişinin kulağının ölçüsünde ayarlanan ve kulak kepçesine dışarıdan takılarak kullanılanlara kulak arkası cihazlar denir. Açık uygulama cihazları olarak bilinen ve günümüzde artık neredeyse hiç dışarıdan fark edilmeyen çeşidi vardır. Sesi hava yolu ile ileten kemik yolu cihazla olarak adlandırılan çeşit ve cep tipi cihaz çeşidi bulunur.

İşitme cihazları için https://www.siser.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
açık