İstanbul'da Taksi, Dolmuş ve Minibüsler Düzenli Olarak Dezenfekte Ediliyor

Covid-19 tedbirleri kapsamında; otobüslerin yarı sıra İstanbul genelindeki 25 bin taksi, dolmuş ve minibüs her ay ücretsiz olarak dezenfekte ediliyor.

Sağlık 19.10.2020, 10:02
İstanbul'da Taksi, Dolmuş ve Minibüsler Düzenli Olarak Dezenfekte Ediliyor

Otobüslerin yarı sıra İstanbul genelindeki 25 bin taksi, dolmuş ve minibüsü her ay ücretsiz olarak dezenfekte edildiğine dikkat çekilerek, Vatandaşların, dezenfekte işlemlerini İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün sayfasından sorgulayarak, toplu ulaşım araçlarına güvenle binebilirler dendi.

Taksi, taksi-dolmuş ve minibüs ruhsatı sahibi taşımacılar, 1 Haziran 2020’den itibaren T.C. kimlik numaralarının son dört rakamını şifre olarak kullanıpdezenfekte işlemlerini yaptırabiliyor. Dezenfekte işlemi yapılan araçlar sisteme işlenerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından dezenfekte edilmiştir” çıkartması yapıştırılıyor.

Şoför ve yolcular için herhangi bir tehlike oluşturmayan dezenfekte işlemlerinde, İBB Sağlık Daire Başkanlığı’ndan onaylı ve hastanelerin yoğun bakımında kullanılan dezenfektasyon ürünleri kullanılıyor. Bu ürünler, uygulama sonrası araçların uzun süre havalandırılmasına gerek bırakmamakla birlikte, bir aya kadar dezenfektasyon sağlıyor.

İBB, İstanbulluların daha güvenli bir yolculuk yapabilmeleri amacıyla ticari araçlar için Toplu Ulaşım Araç Dezenfeksiyon Sorgulama Sistemi getirdi. Bu sistemle kullanılan araçların dezenfekte edilip edilmediğini (http://application2.ibb.gov.tr/tulasim/dezenfektanarama.aspx) linkinden öğrenilebiliyor.

Çalışma RuhsatıBelgesi üzerinde yer alanQR koduokutarak, açılan belge doğrulama ekranındanaraçların dezenfekte edilip edilmediği de denetlenebiliyor. İBB Denetim ve Zabıta ileEmniyet birimleri, bu uygulamayla araçların dezenfekte durumu daha aktif şekilde kontrol edebiliyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)