İsveç Şurubu Nedir, Fayda ve zararları nedir?

İsveç şurubu ne demek olduğu, içinde nelerin bulunduğu ve nelere iyi geldiği vatandaşlar tarafından da araştırılıyor ve merak ediliyor. Her derde deva olarak sunulan İsveç şurubunun etkileri gerçekten söylendiği gibi midir?

Sağlık 03.01.2021, 15:55 03.01.2021, 20:37
İsveç Şurubu Nedir, Fayda ve zararları nedir?

Bir mucize olduğu iddia edilen bolca reklamı yapılan sırlı şurup İsveç Şurubu nedir? İsveç şurubunun faydaları nedir, herhangi bir yan etkisi var mıdır, zararları nelerdir, içindeki maddeler nelerdir? İsveç şurubuyla alakalı dilden dile dolaşan mücizevi etkileri olduğu belirtilen bu sırlı şurup nerede doğmuştur? İsveç şurubu nerede doğdu, ilk olarak nerede çıktı, nasıl üretildi, tarihi nedir? 

Türkiye'de satışı ve bolca reklamı yapılan isveç şurupları aslı gibi midir merak ediliyor. 

İsveç Şurubu Nedir?

İsveç şurubu'nun asıl adı Sweden Bitter veya Swedish Bitter olarak biliniyor. İsveç şurubu çeşitli bitki türlerinden meydana gelen bitkisel bir sıvı karışımıdır. Bazı dillerde İsveç İksiri olarak ta bilinmiktedir. orijinal formülünde 6 farklı tıbbi bitki, mantar, tiryak, alkol ve şeker bulunan İsveç şurubunun bugün geliştirilen birçok farklı formülü bulunmaktadır.

İsveç Şurubu İçindekiler;

içindekilerden bazıları, Melekotu, Gentiyan, Kediotu, Cedvar, Kakule, Mür, Safran, Opium, Agarikon, Ravent, Aloe (Aloe vera) Tiryak (panzehir) Mürver şurubu, Alkol. İsveç Şurubu’nun kendi bileşenleri ile birlikte tiryakın altmış dört bileşeninin varlığı, eczane dışında ilacın hazırlanmasını çok zor hale getirmiştir. Tarife erişim olmaksızın şurubun bir kopyasını üretmek neredeyse imkânsızdır. Bununla birlikte, 1777 yılına kadar tarif, İsveçli hekimler ve eczacılar arasında, tıbbi tedavilerin ve ilaçların resmi İsveç fiyatlandırma listesinde “Elixir Amar [Hiern / Hierners Elixir]” isimleriyle yer almaktadır. 

İsveç Şurubu Tarihi

İsveç şurubu, ilk defa İsveçli tıp doktorunun ölümünden sonra yazılı notları arasında ortaya çıktı. İsveçli hekimin el yazmalarında tesadüfen bulunan formül, günümüze kadar aktarılmış ve birçok kişi tarafından farklı formüllerle denenmiştir. İsveç şurubunun en önemli özelliği etkili ve güçlü birçok bitkiyi tarifinde barındırıyor olmasıdır.

1700’lü yıllardan günümüze gelen ve orijinalini 6 tıbbi bitki karışımı ve bir mantar ile tiryak, alkol ve şekerin oluşturduğu belirlenen İsveç şurubu (İsveç acısı, Swedish bitter, Hiarnes Testamente)’nun formülasyonu, İsveçli hekimler, Dr. Urban Hiarne (1641–1724) ve Dr. Gustaf Lohrman'ın (1640–1694) ölümlerinden sonra el yazmaları arasında bulunmuştur. Önceleri eczanelerde ilaç olarak satılan İsveç şurubu, 1980'li yılların ortalarından itibaren aşamalı olarak eczanelerden kaldırılmıştır. 1775 İsveç Farmakopesi’ne göre iksirin formülasyonu, altı tıbbi bitki [sarısabır, aloe (Aloe vera L.), ravent (Rheum palmatum L.), safran (Crocus sativus L.), mür (Commiphora molmol Engler.), gentiyan (Gentiana lutea L.), cedvar (Curcuma zedoaria Roscoe.)] ve bir mantarın [agarikon (Laricifomes officinalis (Vill) Kotl. et Pouzar)], klasik kökenli karma bir ilaç olan tiryak ile birlikte, alkolle ve tatlandırıcı olarak kullanılan şekerle karıştırılması ile hazırlanmıştır.

ÜLKEMİZDE Kİ İSVEÇ ŞURUPLARI İNCELENDİ

Ülkemizde birbirinden farklı içerik ve markalarda bir çok isveç şurubu adı altında piyasaya sunulan isveç şurupları Ankara üniversitesi tarafından incelenmiştir. Çalışmanın kaynak taraması kısmında İsveç Şurubu’nun tarihçesi araştırılmış ve bu konu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca ülkemiz piyasasında “İsveç Şurubu” adı ile satışa sunulmuş olan ürünlerin piyasa araştırması yapılmış ve tespit edilen örnekler satın alınmıştır. Ülkemiz piyasasında da kendisine yer bulan İsveç şurubu bitkilerini içeren karışımlar, bitki çayı, alkolsüz ekstre, alkollü ekstre ve oral ampuller şeklinde bulunmaktadır. Ayrıca internet üzerinden de çeşitli karışımlara ulaşmak mümkündür. Çalışmamız sırasında İsveç Şurubu adı ile satışa sunulan ürünlerde yer alan bitkilerin her bir üründe farklı olduğu tespit edilmiştir. Satılan bu ürünlerde orijinal formülasyona bağlı kalınmadığı görülmüştür.

Ülkemiz piyasasındaki ürünlerin ve bilimsel bir süzgeçten geçmeyen internet aracılığıyla edinilen bilgilerin, İsveç Şurubu temelinde, doğru olmadığını ve bilimsel verilerle desteklenmediğini söyleyebiliriz. Bu nedenle kim tarafından yazıldığı ve hazırlandığı bilinmeyen bilgiye güvenmek konusunda dikkatli olunması, sağlığın korunması ve sürdürülmesinde önemli bir etkendir. Aynı zamanda, halk sağlığının korunmasında ve etkileri bilimsel verilerle ortaya çıkarılan tıbbi bitkilere olan güvenin oluşmasında, bitkinin bilimsel isminden başlayıp, üretimi, saklanması, kimyasal içeriğinin aydınlatılması ve standardize bir ürün halinde halka sunulmasına kadar geçen her aşamanın denetlenmesi gerekliliği, sağlık ve tıbbi bitki etkileşiminde çok önemlidir. Bitkilerin sağlık üzerinde etkileri tartışılmaz bilimsel bir gerçektir, ancak denetimsiz hazırlanmış içeriğinde tıbbi bitki varlığı belirtilen ürünlerin de halk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturduğu görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir sorundur.

Kaynak: Ankara.edu.tr

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)