Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Erkeklerin sorun yaşadığı konuların başında göğüs büyümesi olarak da bilinen jinekomasti geliyor. Jinekomasti genel olarak her yaşta ortaya çıkabilecek bir durum. Ancak bazı dönemlerde görülme sıklığında artışlar olabiliyor.

Sağlık 28.01.2019, 18:10 28.01.2019, 18:14
Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Erkeklerin en fazla sorun yaşadığı konuların başında göğüs büyümesi olarak da bilinen jinekomasti geliyor. Bu sorun ile karşılaşan birçok erkek hem psikolojik hem de sosyal yönden zarar görüyor. İstenilen kıyafetlerin giyilemiyor olmasından yaz aylarında denize bile giremeyecek olmaya gelen durumlar haliyle insanların canını sıkıyor.

Ancak son yıllarda gelişen jinekomasti ameliyatı yöntemleri ise kişilere bu konudan kurtulmaları için oldukça önemli bir fırsat sağlıyor. Jinekomasti türüne bağlı olarak estetik cerrah tarafından verilen karar bazı durumlarda ameliyat dışı yöntemler bile çözüm olabiliyor. Liposuction ise o yöntemlerinde başında. Ancak bu konuda erkeğin yaş durumu ve jinekomasti türü elbette önemli. Jinekomastinin ise erkeklerde görülme yaş aralığını sizler için bir araya getirdik.

Jinekomasti genel olarak her yaşta ortaya çıkabilecek bir durum. Ancak bazı dönemlerde görülme sıklığında artışlar olabiliyor. Özellikle 13-15 yaş arasında ergenlik dönemindeki erkeklerin %60’ında jinekomasti görülme ihtimali var. Fakat ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti ilerleyen dönemde geçebileceği için ameliyat için bir çok estetik cerrah jinekomasti ameliyatı için beklemeyi tercih eder.

Yaş ilerledikçe ise jinekomasti görülme sıklığında düşüş meydana gelir. Özellikle 17 yaşından sonra oran %7’lere kadar düşüş gösterir. Nedeni ise vücutta artan erkeklik hormonu olarak ön plana çıkar. Bununla birlikte erkeklerde yaşlılık döneminde yine görülme sıklığında artış olur. Elbette jinekomasti oluşmasının hormonlar dışına da nedenleri de olabilir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Genellikle vücuttaki hormon dengesi yüzünden oluşsa da bunun dışında da jinekomasti görülme sıklığında artış meydana gelebilir. Endokrin hastalıklar, obezite, genetik özellikler, travma ya da yoğun strese bağlı psikolojik bozukluklar bunlardan bazıları.

Ancak jinekomasti teşhisi ve uygun jinekomasti tedavisi için doktorunuzla görüşüp muayene olmanızda fayda var.

Kaynak: https://www.cengizacikel.com/jinekomasti/

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu