Kadınlarda 10 Kat Fazla Görülüyor (Sjögren sendromu) Nedir?

Bağışıklık sistemini, bakteri veya virüsleri istila etmek yerine sağlıklı hücrelere saldırmasına neden olan ‘Sjögren sendromu’, her yaşta ortaya çıkabilen ancak kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülen otoimmün bir hastalık olduğu belirtildi.

Sağlık 13.10.2020, 13:14 13.10.2020, 14:04
Kadınlarda 10 Kat Fazla Görülüyor (Sjögren sendromu) Nedir?

‘Sjögren sendromu’ her yaşta ortaya çıkabilen ve kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülen otoimmün bir hastalık olarak ortaya çıktığını Yaşam kalitesini önemli düzeyde düşüren, ilerleyen zamanlarda ise daha ciddi sorunlara yol açabilen bu rahatsızlığın toplum tarafından pek bilinmediği için tanısının da geç konulduğuna dikkat çeken Romatem Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Tuğrul Kıvanç,“ Normalde bizi mikroplardan koruyan beyaz kan hücrelerimiz, nem yapmakla görevli bezlere saldırır. Bu olduğu zaman, bunlar gözyaşı ve tükürük üretemez.Böylece hastalığın en büyük belirtisi gözlerimizde ve ağzımızda kuruluk meydana gelir” dedi.

‘Sjögren sendromu’ nedir?

İsveçli göz doktoru Dr. Henrik Sjögren'in adını taşıyan ‘Sjögren sendromu’, bağışıklık sisteminin kronik bir hastalığı olarak her yaşta ortaya çıkabileceğini belirten Kıvanç, "Sağlıklı doku ve hücrelerin yanlışlıkla bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğraması ile ortaya çıkan bu durumda bazı bezler iltihaplanır, bu da gözyaşı ve tükürük üretimini azaltır en çok görülen belirtiler olan kuru göz ve ağız kuruluğuna neden olur. Bu sorunun nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat araştırmalar genetik, çevresel ve muhtemelen hormonal faktörlerin etkilediğini gösteriyor." dedi.

10 Kuru Göz Hastalığından 1’i Sjogren Sendromu

Romatoloji Uzmanı Dr. Tuğrul Kıvanç konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü; “Nem üreten bezlerin düzgün çalışmadığı kronik bir otoimmün bozukluğu olan bu durum önlem alınmazsa iç organları da etkileyebilir. 10 kuru göz hastasından 1'inde Sjogren Sendromu olduğu tahmin edilmektedir fakat bu durumun teşhisi zor olabilir çünkü belirti ve semptomlar kişiden kişiye değişir ve diğer hastalıkların neden olduğu ile benzer olabilir. Tedavisi, etkilenen vücut kısımlarına bağlıdır. O yüzden hekim kontrolünde süreç yönetimi önemli” dedi.

Belirtilere Dikkat!

Sjogren sendromunun en çok görülen iki belirtisi bulunduğuna dikkat çeken Kıvanç, "Gözlerinizin sanki içinde kum varmış gibi yanabilir, kaşınabilir veya sertleşebilir ya da ağzınız pamukla dolu gibi hissedebilir ve yutmayı veya konuşmayı zorlaştırabilir. Diğer görülen belirtiler ise şöyle; Eklem ağrısı, şişlik ve sertlik, deri döküntüleri veya kuru cilt,vajinal kuruluk, kalıcı kuru öksürük, uzun süreli yorgunluk.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)