Kanal tedavisi sonrası şikayetleriniz mi var?

Sağlık 16.08.2022, 15:52
Kanal tedavisi sonrası şikayetleriniz mi var?

Kanal tedavisi sonrası yangı şikayetleri olanlar, bu sorunun ne kadar süreceğini ve aslında bunun ne kadar beklenen bir durum olduğunu merak eder. Örneğin, bu tedavi sonrası diş üstüne basamama sorunu yaşayanlar için Diş Hekimi Seher Yavaşlar, kanal tedavisinin genel prosedürlerini ve bu durumu açıklıyor.

Enfekte olmuş ve çürümüş dişleri onararak kurtarmak amacıyla uygulanan tedaviye kanal tedavisi denir. Kanal tedavisinde hasar görmüş bölge temizlenir ve diş siniri çıkarılır ardından açılan boşluk doldurulur. Dişte meydana gelen çürümelerin önüne zamanında geçilmezse çürün derinlere doğru ilerler ve dişte dişteki sinirlerin iltihaplanmasına yol açar. Diş sinirlerinin iltihaplanması da şiddetli diş ağrılarının yaşanmasına sebebiyet verir. Kanal tedavisi sırasında çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve işlevi için önem taşımaz. Fakat bu işlem hastanın şiddetli diş ağrısı çekmesinin önüne geçer.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Dişin sinir dokusu veya yumuşak dokusu hasar gördüğü zaman bu doku parçalanır ve çevresinde yer alan bakteriler kök kanalı içerisinde çoğalmaya başlar. Kök kanalına dolan bakteriler veya diğer çürümüş kalıntılar enfeksiyona veya diş apsesine yol açar. İltihap dolu keseye verilen ad olan apse, enfeksiyonun dişin kök uçlarının sonuna kadar yayıldığında oluşur. Dişte oluşan apse şiddetli diş ağrılarının oluşmasına sebep olur. Dişin kök uçlarında oluşan enfeksiyonun yanı sıra apse kaynaklı yüz, boyun ve başın diğer bölgelerine yayılan şişliklerin oluşmasına, diş kökü çevresinde kemik kaybına yol açabilir. Bu durumların yaşanmaması adına ve kişinin yaşam kalitesinin devam edebilmesi adına kanal tedavisinin önemi büyüktür.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır ve Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi genel itibari ile çürük veya derin kırıkların olduğu dişlere uygulanan bir tedavidir. Buna ek olarak travmaya bağlı gelişen bazı durumlar özelinde de kanal tedavisinin uygulandığı durumlar olabilir. Bununla birlikte kanal tedavisi hastanın dişindeki kök sayısı ve kök kanalında oluşmuş olan enfeksiyon ve sinirlerin temizlenme gibi işlemlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kanal tedavisi dişte oluşan enfeksiyon durumuna bağlı olarak bir kadar da uzama durumu söz konusu olabilir. Ortalama bir kanal tedavisi takriben 30 ile 90 dakika arasında değişkenlik gösterir. Enfeksiyon olan dişlerde diş temizlendikten sonra geçici dolgu yapılarak enfeksiyonun iyileşme sürecine geçilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Üstüne Basamama Normal mi?

Kanal tedavisi sonrasında diş üstüne basamama veya ağrı olması muhtemel durumlar arasındadır. Bu durumun sebebi ise diş köküne uygulanan işlemden kaynaklı o bölgede yara oluşmasıdır. Yaralı olan bölgeye yapılan baskılarda ağrı hissedilebilir. Bu durum tedavi tamamlandıktan sonrada oluşabilir. Buna ek olarak kanal tedavisi sonrasında işlem gören bölgede şişlik oluşabilir. Kanal tedavisi sonrasında şişlik oluşması nadir görülen bir durum olsa da endişelenmenize gerek yoktur. Fakat doktorunuza danışarak bilgi alıp antibiyotik tedavisine başlanabilir. Buna ek olarak tedavi sonrasında işlem görmüş bölgede 1 veya 2 gün süren ağrı yaşanması da muhtemeldir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi sonrasında işlem gören bölgede iyileşme gözlenirken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikli olarak kanal tedavisi devam ederken sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Tedavi sonrasında günlük diş temizliğinin aksatılmaması önemli konulardan biridir. Dişlerin hassasiyeti göz önüne alınarak dairesel ve nazik hareketlerle günde 2 defa dişlerin fırçalanması gerekir. Bununla birlikte kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçebilmek için günde en az 1 defa diş ipi kullanılması gerekir. Ayrıca kanal tedavisi sonrasında şekerli gıdaların tüketiminin belli bir süreliğine azaltılması önerilir. Kanal tedavisi bittikten sonrasında doktor tarafından önerilen ağrı kesici veya spreylerin düzenli kullanılması işlem gören bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır.

Yorumlar (0)