Kanatlılarda E Vitamini Eksikliği

Tüm hayvanlar (büyükbaş, küçükbaş, at, deve, ve kanatlılar) özellikle kümes hayvanları (kaz, tavuk, hindi, ördek, bıldırcın, keklik, v.s) insanlığın protein ihtiyacını gidermek amacıyla ticari nedenlerden dolayı tüm Dünya'da beslenmektedir.

Sağlık 20.10.2020, 22:45 20.10.2020, 23:20
Kanatlılarda E Vitamini Eksikliği

Tüm hayvanlar insanlığın protein ihtiyacını gidermek amacıyla ticari nedenlerden dolayı tüm Dünya'da beslenmektedir.

Aynı zamanda fakirleşen şu dünya ülkelerinde kırmızı ve beyaz et de değerli protein kaynaklarından olup, her geçen gün hayvancılığın zayıfladığı ülkelerde kırmızı ve beyaz et kaynaklarının değeri daha da iyi anlaşılmaktadır.

Bizim gibi ekonomisi sorunlu, hayvancılığın vasat olduğu gelişmekte olan ülkelerde fakir meralarda büyütülüp beslenen hayvanlarda vitamin, mineral madde ve amino asit yetersizliği nedeniyle yitirilen hayvanların ülke ekonomik gelişiminde gün geçtikçe nasıl rol oynadığı daha da iyi anlaşılmaktadır.

Vitaminler, mineral maddeler vücudun biyo kimyasal işlevlerinin sürdürülmesini sağlarlar. Tıpkı insan vücudunun ihtiyacı olduğu gibi hayvanlarında bunlara ihtiyacı bulunmaktadır.

Vitaminler tüm canlıların vücudunun düzgün bir şekilde işlev göstermesi ve hastalıklarla mücadele edebilmesi için gereken besin öğeleridir.

Vitaminler, doğal besin kaynaklarında bulunan, hücre yenilenmesine ve enerji üretimine yardımcı olan, vücudun günlük olarak belirli miktarlarda ihtiyaç duyduğu, yeterli olmadığı durumlarda dışardan takviye olarak alınması gereken düzenleyici ve direnç attırıcı maddelerdir. Ancak insan vücudunda olduğu gibi hayvanların vücudunda da vitaminlerin birçoğu üretilemez . Şimdi size E vitamini ile ilgili bilgi vermek istiyorum

E VİTAMİNİ VE EKSİKLİĞİ :

 • Kısırlık
 • Direnç düşüklüğü
 • Çabuk hastalanma
 • Düşük kuluçka çıkım oranı
 • Düşük döl oranı
 • Kas distrofisi (ilerleyici güçsüzlüğe ve kas kütlesi kaybına neden olan bir hastalıktır.)
 • Deli piliç hastalığı (ensefalomalasi)
 • Beyaz kas hastalığı
 • Tüy oluşumunda gecikme
 • Uzun süreli vitamin E eksikliği ile yumurtadan civciv çıkış gücünün düşmesi
 • Kanatlı türlerinde, sperm konsantrasyonu (yoğunluğu), sperm canlılığı, sperm hareketliliği ve sperm kapasitesi dahil olmak üzere erkek fertilite (Doğurganlık) sorunları
 • Yumurta üretiminde, yumurta doğurganlığında ve yumurtanın kuluçka kapasitesinde düşme

Evet size E vitamini eksikliğinden bahsediyorum. Sadece buğday, arpa gibi tek düze besinlerle kanatlılarınızın beslenmesi maalesef sizlere büyük sorulara neden olmaktadır. Gittiğim her yerde “şu kadar yumurta aldım, hep boş çıktı, çiftleşmeler azaldı” gibi sorularınızın cevabı budur.

E vitamini Antioksidandır, hücre zarı hasarları önleme ve üreme organlarının aktivitesinde etkilidir. Vitamin E biyolojik antioksidan olup doymamış yağların, vitamin
A ve karotenin oksidasyonunu önler. Antioksidan aktivitesi yanında döllülük, üreme, bağışıklık ve hormon üretiminde görev aldığı bilinmektedir.

Kas yapısında bozulmalar hatta buna bağlı felçler, erkeklerde kısırlık, embriyo ölümleri görülebilir. Vitamin E eksikliğine bağlı olarak tüm hayvanlarda ve insanlarda kısırlık, tavşan ve kanatlılarda kas distrofisi, insan ve maymunlarda anemi (kansızlık) gözlenir. Vitamin E noksanlığı yanında bir de selenyumca eksik beslenme söz konusu ise karaciğerde bozulma, ensefalomalasi (Deli piliç hastalığı), eksüdatif diyatez (E vitamini yetersizliğine bağlı olarak gelişen ve kılcal damarların geçirgenliğinin bozulması sonucu deri altı yağ dokusunda yaygın ödemle belirgin bir damar hastalığı) ve beyaz kas hastalığı görülür.

Protein sentezine, büyüme ve gelişmeye yararlıdır. Kan hücrelerinin kromozomlarının zarar görmesini önler. Spermlerin üretimine ve canlılığına olumlu etki yapar. E vitaminin eksikliği veya uzun süre atlanması kuşlarda erkek ve dişi doğurganlığını zayıflatır.

Vitamin E bakımından dane yemler, yonca ve yeşil yapraklı bitkiler oldukça zengin olup hayvansal yemler genel olarak vitamin "E" 'ce fakirdir.

Üreticilerimize hayırlı bol kazançlar diliyoruz.

Mustafa Kemal Bektaş

KAYNAKLAR :

1. Animal Sustentation Center – Vitaminlerve Önemi

2. T.C. Sağlık Bakanlığı – Vitaminler Mineraller ve Sağlığımız (2008)

3. Ank. Ünv. Prof. Dr. Arif ALTINTAŞ – Vitaminler

4. Dr. B. Faruk Erden, Dr. Pelin Tanyeri - Ülkemizde Vitamin ve Mineral Eklentilerin Akılcı Kullanımı

5. Ank. Ünv. Prof. Dr . Gazanfer BİNGÖL – Vitaminler ve Enzimler

6. Mustafa Yeşil, Serpil Sarıözkan - Dişi Üreme Sistemi Açısından Önemli Bazı Vitamin ve Mineraller

7. Prof.Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Prof.Dr. Murat Görgülü - ZM-208 Genel Yayvan Besleme Ders Notu

8. Medikal Akademi - A, B, C, D, E ve K Vitaminleri hakkında temel bilgiler ve sağlığa faydaları

9. Bakın Tarım Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti ürün kataloğu

10 Melike Sudenur Bektaş - Kazlarda Probiyotik ve Vitaminin Uretim Üzerine Etkileri Tübitak Projesi Çalışması

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık