Kanatlılarda İshal ve Beslenme Bozuklukları Nedir?

Kanatlılarda İshal ve Beslenme Bozuklukları merak ediliyor. Özellikle üreticiler tarafından kanatlılarda ki hastalıklar konusu internet ortamında çok aranan konulardan birisi oluyor. Peki kanatlılarda beslenme bozuklukları nedir, nasıl giderilir?

Sağlık 11.11.2020, 23:19 12.11.2020, 09:17
Kanatlılarda İshal ve Beslenme Bozuklukları Nedir?

Kanatlılarda hastalıkların önemine dikkat çeken Mustafa Kemal Bektaş, Solunum sistemi hastalığının yanında ishal tavukları etkileyen en yaygın durumlardan biri olduğunu belirterek şunları söyledi:

Normal tavuk dışkılarının görünümü, tavuklar idrar yaparken ve tek bir hareketle dışkı yaptığından, üst kısımda yığılmış (tavuğun idrarı) yapılmış beyaz bir kısmı olan sağlam ve kahverengi olmalıdır. Sarı köpüklü dışkılar veya kanlı dışkılar daima anormaldir.

Kanatlı hayvanlarında ishalin bir çok olası nedeni vardır:

  • Koksidiyoz
  • Kurt, solucan v.s
  • Virüsler (rotavirüs ve adenovirüs gibi)
  • Bakteriyel ishal
  • Böbrek hasarı
  • Protein açısından çok yüksek bir yem

Koksidiyoz:

10 hafta altındaki kanatlılarda kanlı ishale neden olarak tedbir alınmazsa ölüme neden olabilir. Tavuklarınızda koksidiyoz olduğundan şüpheleniyorsanız derhal uzmanınızdan yardım alın.

Solucanlar:

Tavuklarda nadiren ishale neden olur, ancak çok sayıda bulunursa, bağırsakları tahriş edebilir, ikincil bir bakteri ishaline neden olabilir, tavuklarınızı düzenli olarak solucan var mı? yok mu? köpüklü sarımsı görüntüsü ile varlıklarından haberdar olabilirsiniz.

Diğer virüsler:

Rotavirüs ve adenovirüs gibi ishal yapan (hindilerde) bağırsaklara zarar verebilecek bir takım virüslerdir.

Solucanlar, koksidiyoz veya virüslerin neden olduğu bağırsak hasarı genellikle; beslenme şeklinde, yemde ani bir değişiklik (farklı gıdalar bağırsakta farklı bakteri türlerinin büyümesini teşvik eder. Yemdeki ani bir değişiklik bağırsak bakterilerinde ani ve ezici bir değişikliğe neden olabilir), kirli su (bu, tavuğunuzun birçok zararlı bakteri içereceği anlamına gelir), küflü yem (Küflü yem, bağırsak hasarına neden olabilecek mantar toksinleri içerir), zararlı bakteriler Colostridia yerleştikten sonra, bağırsak duvarına zarar vererek ishalin kötüleşmesine neden olabilir.
Ciddi durumlarda, bağırsak duvarı o kadar kötü bir şekilde zarar görebilir ki bakteriler bağırsaktan kana geçebilirler. Genellikle bu durum ölümcül olan kan zehirlenmesine neden olur.

Böbrek hasarına bağlı olarak kanatlının böbrek hasarı var ise, birçok kümes sahibi ishal var şeklinde bildirmelidir. Bu, böbrek hasarının böbreklerin aşırı miktarda idrar üretmesine neden olduğu gerçeğiyle karıştırılır, bu dışkılamadan önce dışkı ile karışır ve normalden daha sulu olmalarına neden olur. Aslında daha fazla idrar varlığını görürsünüz.

Kanatlı dışkılarındaki süt beyazı olan kısım idrardır, eğer bu beyaz bölüm fazla ise , böbrek hastalığı var demektir. Az olursa da kanatlınız susuzluk çekmiştir. Beyazlık dışındaki kısım katı, koyu yeşil ise, bayat yem verilmiş ve büyük ihtimal zehirlenme vardır. Açık yeşil ise verilen gıda sindirim sistemine zarar vermiş anlamını taşır. Normal dışkı rengi ; açık sarı/ kahverengi arası ve beyaz idrar bölümü ise dışkının sadece üçte biri kadar olmalıdır. Yediği yeşillikler çok fazla olmadığımüddetçe dışkı rengine etki olmaz. İlaçlar dışkı rengini değiştirebilir.Atılım bitince dışkılar normaledöner.Prolive Probiyotik kullanıyorsanız sindirim mükemmel olacağından dışkı boncuk gibi top top düşecektir.

Aşırı miktarda protein içeren hatalı yiyecekler, fazladan protein üratlara dönüştürüldüğü için ıslanmaya neden olur. Bu, tavuğunuzun daha fazla su içmesine neden olur, bu nedenle ıslak, nemli yataklara yol açan idrarda bir artış görebilirsiniz.İshallerin sebebi ne olursa olsun, bir dizi zararlı etkiye sahiptir.

Son zamanlarda kümes sahipleri turşu, kefir gibi fermente ürünlerden yararlanarak kanatlıların verimlerini artırma yoluna gitmekteler. Ancak kanatlıların sindirim yapılarının farklı olduğunu, tuzunda fazlasının tavuklara zarar verdiğini unutmaktalar. Bu durumlarda en doğru olanının altı yılı aşkın süredir yüzlerce kümeslerde güvenle kullandığımız içinde canlı yararlı bakteri bulunan Prolive Probiyotik ile konsantre olan Vitaplus vitamin, mineral madde, aminoasit ürününü kullanın. Hem kanatlılarınız hastalıklara karşı direnç kazansınlar, hemde ishali de önleyerek verimliliği artsın.

İshalin kanatlılarınızda oluşmasıyla besin maddelerinin daha az emilimi ile kanatlınızın uyuşuk olmasına ve kilo vermesine neden olur.
İshal vakıasında bağırsaklarda normal çalışma olmadığından vücuda alınan suyu rahat ememez, bu nedenle tavuğunuzun, kanatlınızın susuz kalmasına neden olarak ölüme sebep olabilir. Ciddi durumlarda, hasarlı bağırsak duvarı nedeniyle bakterilerin bağırsaktan çıkmasına ve kan zehirlenmesine ve ölümüne neden olur. Kan akışına girmesine izin verir.

İshal, tavukların zemin yatağınının hem ıslanmasına hem de kontamine (bulaşık) olmasına neden olur ve etkilenen kanatlı sürünüz için daha fazla rahatsızlığa neden olur. Kirlenmiş yataklar, altlıklar sürünün geri kalanı için bir enfeksiyon kaynağı olabilir. İshalin tedavisinde belirlenecek iki önemli yol vardır:

Tavuğun ishal dışında durumu nasıl? iyi mi?
Kanatlı donuk görünüyorsa veya herhangi bir ek semptom varsa, hemen uzmanınıza müracaat için harekete geçin.

İshal olan tavukların gaitasında kan var mı?
Bu, koksidiyozun varlığını gösterebilir ve uygun şekilde tedavi etmek için iyi bir uzmanın müdahalesine ihtiyaç duyabilir.

Eğer kanatlınız ishal olmuşsa, durumu iyi olup, normal bir şekilde yiyip içiyorsa, panik yapmanıza gerek yoktur. Hemen uzmanınızdan yardım isteyin.

Eğer kanatlınız son üç aydır solucan, iç parazit ilaçlanması yapılmadıysa uzmanınıza mutlaka hatırlatın. Önereceği parazit ilaçlaması ile ilaçlayın.
Kanatlılarınızın temiz içme suyuna sahip olduklarından ve de taze ve kaliteli beslendiğinden, yemlerinin doğru şekilde saklandığından ve miadının geçerli tarihte olduğundan emin olun.

Her zaman ıslak kirli zemin yataklarını, altlıklarını değiştirin, çıkarıldığından ve taze temiz kuru yatakla değiştirildiğinden emin olun. Bu, kanatlınızı rahat ettirecek ve diğer kanatlılarınız için potansiyel bir enfeksiyon kaynağı olabilecek yatakların kirlenmesini önleyecektir. 

İshal vakıalarında kontrol ettikten sonra, kanatlınızın muhtemelen çok kilo kaybetmiş olması gerekir. Kanatlılarınızı Prolive Probiyotik ile bağırsaklarını korumaya almanız, Vitaplus Vitamin, aminoasit, mineral madde takviyesi ile de tavukların, kanatlıların performansını artırır, kaybettiği kilolarını almalarını sağlar.

Kanatlılarınıza ticari, kaliteli bir yem verin. Genelde biz toz, granül yemi önermekteyiz. Çünkü pelet yemde tavuk bulduğunu kursağına tıkar. Doyduğunu hissetmez. Sonrada diğer arkadaşlarına sataşır. Toz, granül yemle doymak için uğraş vereceğinden sataşmaya, gagalamaya zaman bulamaz. Yemi eğer keyifle yemiyorsa mutlaka yemde toksik bir durumun söz konusu olduğunu gösterir. Bu durumlarda yemi hemen değiştirin aksi takdirde ishal başlıyabilir.

Yemin taze, kuru ve imal tarihini kontrol edip, kanatlılara ve yaşlarına, etçil ya da yumurta yemine uygun olduğundan emin olun.

Zararlı bakteri içerdiği için su birikintilerinden tavuklarınızı koruyun ve bazı nedenlerden dolayı kuşlar, kanatlılar onlardan içmeyi sever.

Kuvvetli bir dezenfektan ve ardından bir bir ekipmanları deterjan kullanarak kanatlı kümesinizi düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin
Düzenli olarak tavuklarınızı iç parazitlere karşı ilaçlayın. Probiyotik ve ekstra vitamin katkıları ile tavuklarınıza takviyede bulunun.

Aşılama takvimi aşağıdadır:

Tavuklarda Aşılama Programi

Püskürtme yada icme suyuna

6-7 gün Newcastle B1 yada Clone 30
15. Gün Gumbaro birinci aşisi
22 gün 1 hafta sonra Gumbaro ikinci aşisi
35 gün Lasota newcastle ve inf. Bronchit aşısi
70 gün Lasota newcastle aşisi
105 gün Lasota newcastle ve inf. Bronchit aşisi

Enjeksiyon
16 hafta 3 yada 4 lü karma aşisi
İnf.Bronchit-newcastle-Eds-Coryza

5 nci haftaya kadar birsey yok

55 haftaya kadar birşey yok

İcme suyuna yada püskürtme
56 hafta Lasotta newcastle

Daha sonrasinda da icme suyu ya da puskurtme

4 ayda bir newcastle asisi

Parazit ilaclamasi
İkinci aydan itibaren ayda bir defa

KAZLARDA VE KAZ CİVCİVLERİNDE AŞILAMA PROGRAMI

Kaz civcivlerinde en ekonomik aşılama programı :

10-15 günlük iken 2 li karma aşı (enf. Bronchit + newcastle)
Aşi şekli: içme suyuna

35- 40 günlük iken tekli newcastle (veba)
Aşı şekli: içme suyuna

Yumurtaya başlamadan önce 2 li karma aşısı (enf. Bronchit + newcastle) yapılır
Aşı şekli: içme suyuna.

Derzy aşısı 21 nci gün (3 haftalık) 0.5 cc deri altı

Derzy aşısı 6 -7 aylık iken 0,5 cc i.m

Anaç kazlarda uygulanacak aşı uygulaması :

4 ayda bir kez 2 li karma aşı (enf. Bronchit + newcastle)
Aşı şekli: içme suyuna

Bir sonraki 4 üncü ayda tekli newcastle (veba)
Aşı şekli: içme suyuna

Derzy aşısı yumurtayı ilk gördüğünde 0,5 cc i.m.

Daha sonrasında da 6-7 ayda bir 0,5 cc. i.m

KAZANCINIZ BOL OLSUN......

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu