Kanatlılarda Tüy Çekme, Yeme, Gagalama (Kanibalizm)

Mustafa Kemal Bektaş, Halk dilinde çakma adı ile adlandırılan noninfoksiyoz hastalıklardan ve Kanatlılarda Tüy Çekme, Yeme, Gagalama Hastalığı (Kanibalizm) rahatsızlıklarından bahsetti.

Sağlık 03.04.2022, 15:25
Kanatlılarda Tüy Çekme, Yeme, Gagalama (Kanibalizm)

Mustafa Kemal Bektaş, "Kanatlılarda Tüy Çekme, Yeme, Gagalama Hastalığı (Kanibalizm)" başlığı altındaki yeni yazısında Kanatlılarda bulunan rahatsızlıkları dile getirdi.

Kanatlılardan tavukların çok meraklı hayvanlar olduğunu belirten Mustafa Kemal Bektaş şunları yözdı: "Adeta bulunduğu ortamı kendilerine göre didik didik eder öğrenmeye çalışırlar. Bir o kadar da rahatlarına düşkündürler. Kanatlıların tümünde tam bir sürü psikolojisi hakimdir. Beraberce kümese girmeyenleri hemen aralarına kabul etmezler. Kanatlı psikolojisini bilmeyen üreticinin başarılı olması mümkün değildir.

Tüm kanatlılar doğal olarak tüy dökerler, fakat bazen kanatlılar yaşamlarında ki konfor bozulduğunda birbirilerinin tüylerini aşırı derecede çekmeye başlayabilirler. Tüy yolma birçok nedenden kaynaklanabilir ve yönetilmesi zor bazı belirtiler içerebilir. Geleneksel olarak, psikolojik nedenler veya fizyolojik rahatsızlıklar kanatlılarda aşırı tüy yolmaya yol açar, ancak bu garip davranıştan hangi fizyolojik veya psikolojik rahatsızlığın sorumlu olduğunu tespit etmek zor olabilir. Bunun için kanatlıları, psikolojilerini çok iyi gözlemlemek gerekmektedir. Çoğu için, kanatlılarının tüy yolması birden bire ortaya çıkıyor gibi görünse de bir gün kanatlınız mutlu ve tüneğinde şarkı söylerken, sonra ertesi gün birden bire tüylerini düzinelerce çekiyor olabilir. Etkiye tepkinin en iyi gözlemlenmesi kanatlılardır."

Tüy yolma olarak da bilinen Kanibalizm bazen davranışın kaynağı kolayca tespit edilemediğinden korkutucu bir davranış olabildiğini belirten Bektaş, "Kanatlılar, vücut sıcaklıklarını düzenlemek, korunmak ve bir eş çekmek için doğal olarak tüylerini yolarlar. Standart tüy yolma davranışı, düzeltmek veya tımar etmek için birkaç tüy yolmayı içerir." dedi.

Kapsam Haber Yazırımız Mustafa Kemal Bektaş yazısının devamında şunları söyledi:

Yıkıcı tüy davranışının en yaygın iki biçimi tüy koparma ve tüy yolmadır. Tüy yakalama, bir kanatlının tüylerindeki tüy şaftını kırması sonucu “v” şeklinde tüyler oluşmasıdır. Bazı kanatlılar tüylerini şaftın tabanına yakın bir yerde şaklatırken, diğerleri tüyleri dışında hiç tüy bırakmaz. Tüy yolma, daha önce anlatıldığı gibi, bir kanatlının tüylerini tamamen çekip arkasında büyük kel noktalar bırakmasıdır. Tüy yolma söz konusu olduğunda, nedeni teşhis etmek ve tedaviyi reçete etmek için bir uzmana ihtiyaç vardır. Kanatlınızın tüy yolmasının nedeni çok sayıda koşul olabileceğinden, uzmanınızın kanatlınızın hastalığının temeline inmek için birkaç test yapması gerekecektir." YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)