Kanser tedavisinde yeni bir çağ

Doç. Dr. Serdar Şıvgın, hematolojik kanserlerin tedavisinde ilaç etkinliğinin kısıtlı olduğu durumlarda immünoterapinin önemli sonuçlar verdiğini kaydetti.

Sağlık 04.04.2016, 22:00
Kanser tedavisinde yeni bir çağ
Doç. Dr. Şıvgın, ABD’de kanser tedavisinde uzun süredir kullanımda olan immünoterapinin Türkiye’de ise ‘yeni bir çağ’ olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Şıvgın, yaptığı açıklamada, 2015 yılında kurulan Hematolojik İmmünoloji Derneği’nin, 24-27 Mart tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlediği 1. Hematolojik İmmünoloji Kongresi hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Şıvgın, “Kongremiz son yıllarda insanoğlunun ve tıp dünyasının ilgisini çeken immünoterapinin dünyadaki ve Türkiye’deki durumu ve gelecekteki konumu ile ilgili konulara odaklanan bir aktivite olarak planlandı. Bu konuda Türkiye’deki sağlık camiasının aktörleri olan hekimler, kamu kurumları, ilaç firmaları ve tabii ki hastalarımız ile hasta yakınları dolayısıyla tüm vatandaşlarımızı da bilgilendirme ve güncel tedavilerle ilgili gelişmelerden haberdar etme odaklı aktiviteler gerçekleştirildi. Kongremizdeki bilimsel program ‘immünoterapi’ odaklı konulardan oluşturmaya çalıştık.

Burada temel amacımız; dünyada ve özellikle ABD’de son 5-6 yıldır çok önemli gelişmelerin olduğu ve yeni tedavi seçeneklerinin geliştirildiği kanser (kan ve organ kanserleri) konularındaki güncel gelişmeleri irdelemek oldu. Klasik kemoterapinin yakın gelecekte daha etkili bir tedavi şekli olan immünoterapiye bırakacağını söylemek kahinlik olmasa gerek. İmmünoterapinin gerek temel mekanizmaları, gerek klinik çalışma sonuçları, gerekse tedavideki seçeneklerinin neler olduğu ile ilgili alışılagelmiş kongre konularının dışında bilgiler paylaşıldı. Kongremizde; özellikle ABD’de sonuçları bilim camiasında paylaşılmış tedavi rejimleri tartışıldı ve sunumları yapılarak toplumu ve sağlık camiasını bu gelişmelerden haberdar etme konusunda elden gelen tüm bilimsel ve sosyal aktiviteler gerçekleştirildi.” dedi.

Son yıllarda hematolojik ve organ kanserlerinin artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Şıvgın, şunları ifade etti: “Yıllardır hematolojik kanserlerde tedavi için verilen klasik kemoterapiler insan yaşamında çok önemli ilerlemeler sağlamıştır. Ne yazık ki bazı hastalıklarda gerek tedavinin zorluklarından gerekse ilacın etkinliğinin kısıtlı olması nedeniyle sonuçlar ümit kırıcı olmuştur. İşte bu noktada immünoterapi için son yıllarda yürütülen klinik çalışmalar gösterdi ki çok sayıda hematolojik kanserlerde (lenfoma ve lösemiler başta olmak üzere) hastaların tedavisi konusunda çok önemli sonuçlar vermiştir. Son birkaç yıl içinde Türkiye’de de bu ilaçlar yavaş yavaş, özel izinler ve onaylar alınarak kullanıma girmiştir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde giderek yaygınlaşması ve kullanımda kolaylıklar olması beklenmektedir.”

Yorumlar (0)