Kanserde Tedavilerle Sağkalım Oranı Artıyor

Dr. Hande Demirdere, her kanser tipi için ayrı geliştirilen hedefli tedavilerle sağkalım oranının ve yaşam kalitesinin arttırıldığını belirtti.

Sağlık 04.02.2020, 19:09 06.02.2020, 01:47
Kanserde Tedavilerle Sağkalım Oranı Artıyor

Dünyada kanser vakaları hızla artarken yılda 18 milyon insana kanser teşhisi konuluyor ve yaklaşık 10 milyon kişi kanserden hayatını kaybediyor. Pierre Fabre Genel Müdürü Dr. Hande Demirdere, her kanser tipi için ayrı geliştirilen hedefli tedavilerle sağkalım oranının ve yaşam kalitesinin arttırıldığını belirtti.

Dr. Hande Demirdere, “Günümüzde her kanser tipi için yeni hedefli tedaviler ve immuno tedaviler geliştiriliyor. Bu tedavilerde amaç yalnızca hastanın yaşam süresini uzatmak değil, aynı zamanda hayat kalitesini de artırmaktır. Bu tedaviler genelde oral tablet formundadır. Hastanın tedavi uyumunu ve sağkalımı artırmak için geliştirilmektedirler” dedi.

Sigaradan uzak durun

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri olduğunu belirten Demirdere, Hastalığın en önemli nedeninin sigara içmek olduğunu belirtti. Dr. Demirdere “Sigarayı bırakarak bu hastalığın önüne büyük oranda geçmek mümkündür. Akciğer kanseri ileri aşamalara kadar belirti vermeden sinsice ilerleyen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi ile ilgili yapılan pek çok yeni klinik çalışma ve gelişme yüz güldürücü sonuçlar vermektedir” dedi.

Dr. Hande Demirdere, kadınların en sık karşı karşıya kaldığı kanser türünün meme kanseri olduğuna dikkat çekti. Her 8 kadından birinde meme kanseri görülme olasılığı bulunduğunu belirten Demirdere, "Meme kanseri erken teşhis edilebilen ve tedaviye en iyi cevap veren kanser türlerinden biridir. Özellikle 40 yaşından sonra yapılan meme kontrolleri ve taramalar erken teşhis açısından çok önemli ve hayat kurtarıyor. Artık meme kanseri daha erken safhalarda yakalandığından meme koruyucu cerrahi ile de hastaların vücut bütünlükleri korunarak, tedavi sürecinin daha verimli geçmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu alanda da her gün umut verici tedaviler geliştirilmekte, bunun sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artmaktadır.” dedi.

40 yaşından sonra polip taraması

Dr. Demirdere sık görülen kanser türlerinden kolorektal kanserin de ileri evrelere kadar belirti vermeden sinsice ilerleyebildiğini anlatarak, “Özellikle tarama ile polip varlığı erken evrede tespit edildiğinde ileride tümör oluşumunun önüne geçilebiliyor. Ailesinde polip, kanser, ülseratif kolit veya Chron hastalığı olanlar rutin kontrollerini 40 yaşından itibaren mutlaka yaptırmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durarark, sağlıklı ve düzenli beslenip spor yaparak bu kansere karşı korunabilirsiniz.” dedi.

Cilt kanserleri arasında en tehlikelisi olan Malign melanomun toplumun yüzde 5’ini tehdit ettiğini ifade eden Dr. Hande Demirdere, zararlı güneş ışınlarının ciltteki hücrelerin normal yapısını bozarak kansere yol açabildiğini ve özellikle açık tenli kişilerde bu hastalığın daha sık görülebildiğini belirtti.

İdrarda görülen kana dikkat!

Mesane kanserinin özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde rastlanan bir kanser türü olduğunu kaydeden Dr. Demirdere, sigara içmenin bu tür kanserin oluşumunda da önemli bir risk faktörü olduğunu söyledi. En önemli belirtinin ağrı hissedilmeden idrarda görülen kan olduğunu belirten Dr. Demirdere, “Tedavi mesane kanserinin evrelerine bağlı olarak yapılmakta ve başta cerrahi olmak üzere, kemoterapi ve immunoterapiler de kullanılmaktadır” dedi.

Türkiye’de bir yılda görülen kanser rakamları
Akciğer kanseri: 35.000
Meme kanseri 23.000
Kolorektal kanser 20.000
Mesane kanseri 11.000
Malign Melanom 2.000

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)