Kara Lahana Şifa Kaynağı

Türkiye'de, Avrupa'daki tüm ülkelerin toplamından daha fazla bitki türü bulunuyor. Türkiye'de özellikle ot tüketiminin yüksek olduğu iki bölge, Ege ve Karadeniz bölgeleridir.

Sağlık 15.11.2021, 23:14 16.11.2021, 00:12
Kara Lahana Şifa Kaynağı

Türkiye, dünyanın önemli bitki kaynaklarından biridir. Temel besin maddelerini sağlayan birçok bitki Trkiye'de yetişmektedir. Avrupa'daki tüm ülkelerin toplamından daha fazla bitki barındıran Türkiye'de 10.000'den fazla bitki türü bulunmaktadır. Bunların çoğu yenilebilir ve çoğu sadece Türkiye'de yetişmektedir. 

Karadeniz bölgesinde 'Yaban Mersini' , 'kara lahana', 'ısırgan otu' 'Kaldırık' , "sakarca" bitkisinden Karadeniz'in kırsalında yetişen "merolcan" bitkisine kadar çeşitli bitki ve otlar ile hazırlanan yemekler şifa kaynağı olmaktadır. Benzer onlarca bitki ve bitkiden yapılan lezzetli yemeklerin bulunduğu yöre mutfağı, vejetaryenlerin damak zevkine de hitap etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, Giresun'da ikamet edenlerin Türkiye'de en uzun ömre sahiptir.

Doç. Giresun Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu'ndan Prof. Selçuk Takır, Giresun'un yöresel bitki ve otlar ile hazırlanan yemekler sayesinde vejetaryen mutfağıyla ünlü olduğunu belirtmektedir. Giresun'da yaşayanların TÜİK verilerine göre "uzun ömürlü" olduğuna işaret eden Takır, bu gerçeğin temel nedenlerinden birinin bölgenin tamamen doğal ve yöresel vejetaryen mutfağı olmasından kaynaklanmaktadır

Karadeniz yöresi, yöresel lezzetler açısından oldukça zengindir. Yöre mutfağının çoğu doğada yetişen bitki ve bitkilerden oluşmaktadır. Bu bitki ve otlar yüzlerce farklı lezzetin kaynağıdır. 

Bilimsel araştırmalar, şifa kaynağı olduğuna inanılan kara lahananın başta kanser olmak üzere birçok hastalığa faydalı olduğunu göstermiştir.

Kara lahana, A, B, E ve K vitaminleri açısından zengin ve kükürt içeren, besleyiciliği yüksek bir bitkidir.

Takır, kükürtün ağırlıklı olarak yüze uygulanan birçok güzellik ve kozmetik ürününde kullanıldığını söylemektedir.

Takır, "Kara lahanada bulunan kükürtün kalp damar hastalıklarından Alzheimer'a kadar çok çeşitli hastalıklarda faydalı olduğu günümüzde biliniyor. Ayrıca kara lahanada bulunan çeşitli kimyasalların kanser ve benzeri hastalıklarla mücadelede faydalı olduğu ortaya çıktı."

Selçuk Takır, yöre halkının yüksek miktarda kükürt içeren ısırgan otunu yemeklerinde kullanarak doğal yollardan sağlıklı kaldıklarını belirterek, C, D ve K vitaminleri açısından da zengin olan söz konusu bitkinin sağlıklı olduğunu vurguladı. İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra kan şekerini düzenlemede faydalı olduğu, kansızlığa ve kalp damar hastalıklarına iyi geldiğini ifade etti.

Şeker hastalarına iyi gelen böğürtlen ve yaban mersini çiğ olarak tüketilmekte hem de yöresel yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı otların tıbbi özellikleri olmakla birlikte uzman görüşü alınması gerektiğini ve bir uzman gözetiminde tüketilmesi gerektiğini vurgulayan takır, "Bu otlar doğal olsa da çeşitli kimyasalların vücudumuzda ne gibi etkileri olacağını öngöremiyoruz. Önemli olan otları ilaç olarak görmemek. Sağlıklı bir yaşam için son derece besleyici takviyeler olarak değerlendirilmeleri gerekiyor." dedi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)