Karlı ve Soğuk Havalar Çocuklarınıza Nasıl Fayda Sağlar?

Yetişkinler, çocuklar için güvenlik konusundaki korkuları ve soğuk havaya maruz kalmaya yönelik olumsuz tavırları çocukların kış aylarında oyuna erişimini engellemektedir. Halbuki, soğuk ve karlı havaların çocukların sağlığı, gelişimi ve refahı açısından çok önemlidir.

Sağlık 18.02.2021, 00:38 18.02.2021, 01:08
Karlı ve Soğuk Havalar Çocuklarınıza Nasıl Fayda Sağlar?

Kış aylarından ebeveynler çocuklarını korumak adına genel olarak onların sokağa çıkmasını engeller. soğuk hava yaklaştıkça, çocukların oyunları genellikle iç mekanlarla sınırlı hale geliyor. Genelde yetişkinler, güvenlik konusunda korkuları ve soğuk havaya maruz kalmaya yönelik olumsuz tavırları çocukların kış aylarında oyuna erişimini engelliyor. "Çocuğum üşür, hasta olur" "soğukta oynamak çok tehlikeli" gibi sözleri duyarız. halbuki, Mevsim ne olursa olsun oyun sadece sıcak havalarla sınırlandırılmamalıdır.

Karlı ve Soğuk Havalar Çocuklarınıza Nasıl Fayda Sağlar?

Soğuk havanın da çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. çocukların sağlığı, gelişimi ve mutluluğu söz konusudur. Çocuklar için soğuk ve karlı havaların olumlu yönlerini şöyle sıralıyalım:

Çocuklar dış mekanı yeni bir gözle görebilirler

Yaz aylarında çocuklar mevsimin sunduğu sıcak, yeşil iklime alışırlar. Mevsim değişikliğinden veya ilk kar yağışından sonra çocuklar çevrelerine farklı bir mercekle bakarlar. Düşen yapraklar, kahverengi çimen, kar, buz. Bu yeni lens, dış mekanı farklı şekilde hayal etmelerini ve yaratıcı olmalarını ve farklı şekillerde oynamalarını sağlar.

Egzersiz ve Farklı Kasları Kullanmada Artış

Kış ayları bize, kızakla kayma, karlı bir tepede yürüme veya kardan adam yapma gibi bedenlerimizi hareket ettirmenin farklı yollarını sunar. Daha büyük kaslarımız, karın getirdiği zorluklar nedeniyle kış aylarında çok kullanılır. Bu büyük kas kullanımı ve fiziksel aktivitede artış, çocukların gelişimini ve genel sağlığını destekler.

Temiz Hava Alma ve Bakterilerden Kaçınma

Çoğu yetişkin kış aylarını grip gibi soğuk algınlığı ve hastalıklarla ilişkilendirir. Bununla birlikte, mutlaka soğuk algınlığına ve akıntıya neden olan soğuk hava değildir - bakteri ve virüslerin yaşadığı kapalı ortamlara maruz kalmanın artmasıdır. Örneğin kış aylarında evinizin ısıtma ve havalandırma sistemlerini açarsınız. Evinizdeki bakteri ve virüsler sürekli olarak içeride hareket eder.Isıtılmış ve yetersiz havalandırılan bir evde temiz havaya maruz kalmadan uzun süre geçiren yetişkinler ve çocuklar mikropları kolaylıkla birbirlerine bulaştırabilirler.

Yeni Zorluklar ve Sorun Çözme

Soğuk ve karlı havalar, çocuklar için ilham verici ve eğlenceli ortamlar ve malzemeler sağlar; örneğin, buz parçaları, büyük karlı tepeler ve karla kaplı ağaçlar. Bu ortamlar, çocuklara buz tabakasından aşağı kayma ve karlı bir tepeye tırmanma gibi yeni zorluklar için fırsatlar sağlar. Kışın açık hava ortamlarıyla etkileşim, yeni problem çözme becerilerini ortaya çıkarır

D Vitamini Teması

Kışın içeride kalındığında, sadece oyun oynamakla kalınmıyor, dış ortamın verdiği gerekli vitaminlerde kaçıyor. Çocuklar güneşe maruz kaldıklarında D vitamini alırlar ve kışın güneş o kadar sıcak olmasa da onu emerler. D vitamini, beyindeki serotonin seviyelerini artırarak zihinsel ve duygusal ruh halini düzenlemeye yardımcı olur. Serotonin, ruh halini düzenlemede ve bizi mutlu etmede önemli bir rol oynar. Yani güneşe ne kadar çok maruz kalırsanız, serotonin seviyeleriniz o kadar yüksek olacaktır. Kışın en az yarım saat dışarıda oyun oynamanızı tavsiye ederiz.

Kaynak:Fix

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)