Katarakt Cerrahi Tedavi İle Geçer mi?

Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, "Kataraktın ilerlemesini engellemek için yapılabilecek tedavi cerrahidir. 10 dakikalık bir işlem sonrası yapılacak göz kontrolü sonrası hasta günlük hayata geri dönülebilir." dedi.  

Sağlık 07.10.2021, 17:49 07.10.2021, 18:12
Katarakt Cerrahi Tedavi İle Geçer mi?

Kataraktın ilerlemesini engellemek için yapılabilecek tedavi cerrahi olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, "10 dakikalık bir işlem sonrası yapılacak göz kontrolü sonrası hasta günlük hayata geri dönülebilir." dedi.

Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, her yaşta ortaya çıkabilen oluşturduğu görme sorunu ile günlük hayatı etkileyen "katarakt" hakkında önemli bilgiler verdi.

Katarakt'ın tedavisi olan bir görme sorunu olduğunu belirten Beyazyıldız, "Görmemizi sağlayan sinir ve damar içermeyen mercek diye adlandırdığımız lensin şeffaflığını yitirmesi, saydamlığını kaybetmesi durumudur. Her yaşta görülebilir fakat sıkça ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Her yaşta Katarakt ameliyatı yapılmaktadır." dedi.

KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Görme sorunu ile hastalar bulutlu, dumanlı gördüğü şikayetlerini dile getirdiklerini, bunun öncelikle bir gözü etkilediğini, daha sonra diğer gözde de oluştuğunu dile giteren Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, "Bu sorunu yaşayan hastalarda ışığa karşı hassasiyet, uzağa ve yakını görememe en sık şikâyetlerin başında gelir. Hastalarda bu durum geçici değildir daimidir. Yani şikayetler başladıysa devamlı bu şikayetler olur ve geri dönüş olmaz." dedi.

KATARAKT TEDAVİSİ

Yaklaşık 30 dakika süren ameliyat öncesi işlemler ardından zon teknoloji eşliğinde yapıldığını belirten Doç. Dr. Beyazyıldız, yazılı basın açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Bir hastada Katarakt başlamış ise bu geriye dönmez ve devamlı ilerler bir noktaya geldiğinde cerrahi yöntem kaçınılmazdır. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyat öncesi işlemler sonrası katarakt ameliyatı son teknoloji cihazlar eşliğinde FAKO yöntemi ile yapılır. Bu yöntem ile ortalama yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor.
Mikro cerrahi yöntemlerle çıkardığımız saydamlığını yitiren merceklerin yerine suni diye tabir ettiğimiz teknolojik olarak üretilen kırıcılığı yüksek ve iyi olan, hastanın net görmesini sağlayacak olan mercekleri yerleştiriyoruz.

AMELİYAT SONRASI 

 Son yıllarda uygulanan en güncel ve yeni tedavi akıllı lens (Trifokal lens) uygulamalarıdır. Ameliyat sonrası hasta 1 saat dinlendikten sonra evine gönderiyoruz. Eskisi gibi gözün tamamen kapanma durumu yok. Büyük bandajlarla kapatmıyoruz sadece şeffaf bir korucu ile hastanın gözünü kapatıyoruz ertesi günden itibaren hasta günlük hayatına dönebiliyor.
Yukarıda saymış olduğumuz şikayetlerden bir ya da bir kaçını yaşayanların mutlaka bir uzman doktordan destek almalıdır. Bu şikayetler geçici olmayacak ilerleyecektir. Bu anlamda en kısa zamanda tedavilerini olmalarını ve günlük hayatlarında görme sorununa bağlı olarak yaşadıkları sorunlardan kurtulmalarını tavsiye ediyoruz" 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)