Katarakt Nedir?

Göz hastalığı olarak karşımıza çıkan katarakt farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor.

Sağlık 07.03.2021, 10:31
Katarakt Nedir?

Göz hastalığı olarak karşımıza çıkan katarakt farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Doğuştan gelebilecek bir hastalık olabileceği gibi yaşın ilerlemesi ile beraber de ortaya çıkabilir.

Mercek üzerinde sarı ve kahverengi bir rengin oluşması, merceğin saydam yapısının kaybolması ile beraber görme duyusunda azalma meydana gelir. Bu göz hastalığına katarakt denir. Tek bir gözde katarakt olabileceği gibi her iki gözde de görülebilir.

Sağlıklı gözlerde görülen saydam mercek ışığı gözün arka kısmına ileterek kişilerin net bir şekilde görmesini sağlar.

Yaşın ilerlemesi ve tramvatik kazalar sonucunda göz merceği üzerinde meydana gelen bulanıklıklar katarakta neden olur. Katarakt tedavisi yapılan katarakt ameliyatı ile giderilir. Uzman göz doktorları tarafından yapılan katarakt ameliyatı günümüzde başarılı sonuçlar veriyor.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Uzağı ve yakını net görememe, bulanıklık, gece görüşünde azalma, ışıktan dolayı gözde kamaşma belirtileri katarakt göstergesidir.

Katarakt tedavisi için öncelikle göz muayenesi yapılır. Çekilen göz tomografisi sonucunda katarakt teşhisi konulur. Teşhis ve tanılama işlemlerinin ardından katarak varlığının anlaşılması ile birlikte tedavi süreci başlar.

İlaçla tedavi edilemeyen kataraktın tek seçeneği cerrahi operasyondur. Katarakt ameliyatı kişinin şikayeti ve kataraktın evresi doğrultusunda planlanır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt tanılaması yapılan kişilerde katarakt geliştikçe kişinin görüş açısı bulanık bir hal alır. Katarakt tedavisi için tek seçenek ameliyattır.

Katarakt cerrahisinde yaşanan teknik gelişmeler hastaların sağlıklı görüş açısına sahip olmasına yardımcı olur. Ameliyat öncesinde hastanın göz çevresine lokal anestezi uygulanır ve hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez.

İnce kesi ve kanallar oluşturularak ve mercek üzerine ultrasonik titreşimler gönderilir. Mercek çarpan titreşimler sayesinde bulanıklık ve göz sorunları ortadan kalkar. İşlem hastanın katarak evresine bağlı olarak yarım saat gibi bir zaman içerisinde tamamlanır.

Katarakt eğer hastanın iki gözünde bulunuyorsa ayrı ayrı ameliyat günü planlanır. Ameliyatın ardından hızlı bir iyileşme süreci ile beraber hastalar kısa sürede net bir görüş açısına sahip olarak gözünü kullanabilirler.

Makula Deliği Nedir?

Makula hastalarda yaşlanmanın doğal bir getirisi olarak görülebilir. Makula deliği gözün görmesini sağlayan retina üzerinde meydana gelen siyah bir nokta olarak adlandırılır.

Makula deliği bulunan hastalarda öncelikle çarpık bir görme meydana gelir. Ardından bulanıklık oluşur ve görme kayıpları başlar. Yaşanan göz travmaları, iltihaplanmalar, retina dekolmanı gibi göz hastalıkları makula deliğine neden olur.

Makula deliği büyüdükçe merkezi görme kayıpları artar. Makula deliği doğru tedavi yöntemleri ile başarılı bir şekilde iyileştirilir. Göz boşluğuna kontrollü bir şekilde gönderilen gaz Nikola deliğinin kapanmasına yardımcı olur.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği için geliştirilen cerrahi operasyonların başarı oranı son derece yüksektir. Makula deliği tanısı konulan hastalarda erken dönemde tedavi önemlidir.

Erken evrede fark edilen makula deliği belirtisi kırılma ve dalgalanma şeklinde kendini gösterir. İleri evrede görülen makula deliği ise sabit bir leke şeklinde kendini gösterir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Gözün arka kısmında bulunan retina ışığı algılayan yapıdır. Retina dekolmanı ise sağlıklı retinanın yapışık olduğu küreden ayrılmasına denir.

Retina yırtıkları fark edilir edilmez hemen tedavi edilmelidir aksi takdirde görüş alanı azalır. Retina dekolmanı cerrahi operasyon ile ameliyat edilir. Retina dekolmanı belirtileri şu şekildedir:

  • Yüksek miyop
  • Göz travması ya da göz ameliyatı geçirilmesi sonucu retina dekolmanı ortaya çıkabilir
  • Işık çakmalarının gözü rahatsız etmesi
  • Görüş alanı içerisinde aniden beliren gri-siyah görüntüler
  • Geçmeyen görme bulanıklığı ve kayıpları da dekolmanı belirtisidir.
Yorumlar (0)