Alexa

Kemik Erimesi Hızla Artıyor

Yapılan araştırmalara göre; 50 yaş üstü her 3 kadın ile her 5 erkekten birinde osteoporoz görüldüğü belirlendi.

Kemik Erimesi Hızla Artıyor
Yapılan araştırmalara göre kemik erimesinin hızla arttığı görülüyor. Dünya genelinde 200 milyon, Türkiye’de ise 26 bini aşkın osteoporoz hastası tahmin ediliyor.

Ülkemizde  50 yaş üstü her 3 kadın ile her 5 erkekten birinde osteoporoz görüldüğü belirlendi. Halk arasında “kemik erimesi” olarak da bilinen osteoporoz düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun bozulması sonucunda kemik kırılganlığında artışla sonuçlanan ve yaşlandıkça ilerleyen bir kemik hastalığı olarak tanımlanırken, hastalığın büyük oranda kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı tespit edildi. İnsan ömrünün uzamasına bağlı olarak yaşlı nüfusun artışı, osteoporoz hastalığına yakalananların sayısını hızla yükseltirken, hastalığın bilinenin aksine sadece kadınları değil, erkekleri de tehdit ettiği ortaya çıktı.
 
Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, yılbaşından bu yana sağlık sektörü ile ilgili yazılı basında 360 binden fazla haber çıkarken, bu haberler içerisinde osteoporoz (kemik erimesi) hakkında ise yazılı basına 4 bin 159 haber yansıdığı belirlendi.

 
YORUM EKLE

banner325