Kemoterapiye Bağlı Saç Dökülmesi Her Zaman Olur mu?

Sağlık 02.03.2020, 22:23
Kemoterapiye Bağlı Saç Dökülmesi Her Zaman Olur mu?

İlk olarak kemoterapi saç dökülmesi konusunda birden fazla insanın bu konuda araştırma yaptığını görmekteyiz. Bu makalemizde de sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Ama ilk önce kemoterapi nedir ve nasıl olur gibi konulardan bahsetmemiz gerekmektedir.

Kemoterapiyle ile ilgili olarak saç dökülme olayına baktığımız zaman, bu durum hastaların yüzde 65'lik kısmında kendini göstermektedir. Bu saç dökülme durumu ise hastaya bunun yanında hastalığa uygulanan tedaviye göre değişiklik göstermektedir.

Yani saçların dökülme yoğunluk ve sıklığı tedavinin dozu, cinsi ve birden fazla ilacın birlikte kullanmasına ve uygulama sürecine göre değişiklik göstermektedir. Peki, saç döken ilaçlar neler onlara bir bakalım.

Saç Döken İlaçlar Nelerdir?

Kemoterapi saç döker mi konusunda önemli olan kısım kullanılan ilaçlardır.

Bu ilaçlar genel olarak sıralanacak olursa;

  • Topoizomeraz
  • Antimikrotübül
  • Alkilleyici İlaçlar
  • Antimetabolitler

Bu ilaçlardan bahsetmek mümkündür.

Hastalarda Saç Dökülme Ne Zaman Başlar?

Kemoterapi sonrası daha doğrusu ilk kemoterapi sonrası hastalarda ilk saç dökülmeleri başlamaktadır. Bu süre ilk olan kemoterapiden sonra bir ya da üç haftalık zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Üçüncü hafta içerisinde banyo yaparken ya da saç tarama işlemi gerçekleştirirken dökülmeler başlayabilir. Bunun yanında kirpik ve vücut kılları da dökülmeye başlamaktadır.

Hastanın Yeniden Saçı İçin Geçen Süre Nedir?

Hastaların saçları Kemoterapinin sonu uygulanmaya başladıktan sonra üç ve dört ay içerisinde uzamaya başlamaktadır. Bunun yanında hastaların saçları genel olarak bir sene içinde geri gelmiş olmaktadır.

Kemoterapi Sonrasında Saç Dökülmesine Karşı Kozmetik Öneriler

Kemoterapide saçlar ne zaman dökülür konusundaki soruyu ilk üç hafta sonra olarak nitelendirdikten sonra bu dökülme sırasında meydana gelenler için kozmetik önerilerde vardır. Tabi bu öneriler doktor tavsiyeleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu saç dökülmeleri için şimdiye kadar birden faza insan bir şeyler denemiştir. Ama çoğu başarılı olamamıştır. Bazı hastalar için önerilen yöntemlerden biri kafanın soğutulmasıdır. Ama bu durum baş ağrısı gibi sorunlar yaratabilir. Bu konuda tam bir çözüm bulunamasa da bazı ilaçlarında saçları uzatmada yardımcı olabileceği söylenmektedir.

Kaynak: https://www.newhair.com.tr/

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu