Kepçe Kulak Nedir, Tedavisi Mümkün mü?

Baş - Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ağrı, Kepçe olarak tabir edilen kulakta şekil bozukluğu, insanlarda psikolojik olarak büyük etki bıraktığını belirtti. Peki 'kepçe kulak' nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Sağlık 28.09.2020, 12:15
Kepçe Kulak Nedir, Tedavisi Mümkün mü?

İnsanları psikolojik yönden de etkileyen 'kepçe kulak' nedir, tedavisi nasıl yapılır?  Büyük Anadolu Hastaneleri Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş - Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ağrı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sadece çocukların değil yetişkinlerinde günlük yaşamlarını ve psikolojilerini olumsuz etkileyen 'kepçe kulak' sorununun tedavisi olduğunu belirtti.

Kepçe kulak olarak tabir edilen kulakta şekil bozukluğu, insanlarda psikolojik olarak büyük etki bıraktığına işaret eden Op. Dr. İbrahim Ağrı, sadece çocukların değil yetişkinlerinde günlük yaşamlarını ve psikolojilerini olumsuz etkileyen 'kepçe kulak' sorununun kısa bir süre içinde tedavisinin yapılabileceğini belirterek merak edilen soruları yanıtladı.

Kepçe kulak nedir?

"Kulak bölgesindeki kıkırdakların kıvrımlarının yetersizliğine bağlı deformitedir." ifadelerini kullanan Op. Dr. İbrahim Ağrı, Kepçe kulağın en sık görülme sebebi kalıtsal faktörler olduğunu, Anne ve babasında kepçe kulak durumu sıklıkla görüldüğünü söyledi.

Kepçe kulağın nedenleri nelerdir?

Kepçe kulaklı hastalarımız çevreleri tarafından alay konusu olmaktan buna bağlı olarak depresyon ve özgüven eksikliği yaşamaktadırlar.

Kepçe kulak cerrahisi nasıl yapılmaktadır?

İsteğe bağlı olmakla birlikte lokal ve genel anestezi altında yapılmakta ortalama 90 ila 120 dakika arasında yapılmakta genel itibariyle kulak arkasından yaptığımız kesiyle operasyonu gerçekleştirmekteyiz.

Kepçe kulak cerrahisi sonrasında morluk gibi geçici sorunlar oluşuyor mu?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası genel itibariyle arkadan kesik yapıldığı için herhangi bir kozmetik bir durum olmaz.

Kepçe kulak cerrahisi ardından günlük sürece ne zaman dönülebilir?

Kepçe kulak operasyonu sonrası iki gün sargımız oluyor. İki gün sonra sargıyı açtıktan sonra yaklaşık 2 hafta tenisçi bandı dediğimiz bir band kullanıyor ondan sonra gündelik hayatına normal bir şekilde dönülebiliyor.

Kepçe kulak cerrahisi olmak isteyenler için yaş aralığı nedir?

Hastalarımızın çok gecikmemesini öneririm. Sıklıkla bizim önerdiğimiz yaş okul öncesi yaşlar 4-6 gibidir. Bu yaşlarda kulak kepçesi gelişimi tamamlanmış olur. Çocukların okula başlamadan ve tramvalizite olmadan önce bu ameliyatı yaptırmaları uygundur. Tabiki önerilen 4-6 yaş en uygun ancak yetişkin hastalarımız da bu durumdan rahatsız iseler tabiki bu ameliyatı tercih edebilirler. " diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu