Alexa


Kış ayında bal kabağı

Diyetisyen Şebnem Kandıralı, "Kış ayında bal kabağı tüketin” önerisinde bulundu.  Kandıralı, bal kabağının hastalıklara karşı savaşan bütün besin öğelerini içerdiğini belirtti.

Sağlık 10.12.2016, 11:32 10.12.2016, 12:00
Kış ayında bal kabağı

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, kış aylarında Bal kabağı tüketmenin  çok faydalı olduğunu belirterek, hastalıklara karşı koruyucu yanlarını anlattı.

“Kış ayında bal kabağı tüketin” önerisinde bulundu. Bal kabağının yüzde 90 sudan oluştuğunu kaydeden Diyetisyen Kandıralı, “Lif içeriği yüksek ve kalorisi düşüktür. 1 bardak haşlanmış, süzülmüş, pişmiş, tuzsuz kabak 49 kaloridir. 2 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 3 gram diyet lifi içerir. İyi bir C vitamini kaynağıdır.” dedi.

HER TÜRLÜ HASTALIĞA KARŞI BAL KABAĞI

Bal kabağının potasyum, pantotenik asit, magnezyum, C ve E vitamini, demir, çinko, selenyum, kalsiyum, niasin ve folat içerdiğini ifade eden Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Kabağın parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karotenden zengin olduğunu gösterir. Beta karoten bitki karotenoidlerinden biridir ve vücutta A vitaminine dönüşür. A vitaminine dönüşümüyle beta karoten sağlık için önemli fonksiyonları gerçekleştirir. Mevcut çalışmalar beta karoten içeren zengin bir diyetin bazı kanser türlerine (akciğer, kolon, mesane, serviks, meme, cilt ) yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını göstermiştir. Beta karoten diğer hastalıkların yanı sıra katarakt ve yaşlanmanın getirdiği dejeneratif (dokuların normal yapılarının bozulup, fonksiyonlarını yapamayacak hale gelmesi ) etkilerin oluşum riskini azaltmaktadır” diye konuştu.
  Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, diğer beta karoten kaynaklarının da, havuç, kabak, brokoli, tatlı patates, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler olduğunu belirterek, “A vitamininden zengin besinleri günde 1-2 porsiyon tüketmek yeterlidir. Aşırı tüketimi derinin renginin sarı/turuncuya dönmesine neden olur” dedi.
 
Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P