Alexa

Köprübaşı'nda radyasyon değerleri...

Manisa'nın Köprübaşı ilçesinde radyasyon değerlerinin normalin üzerinde olduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 Köprübaşı'nda radyasyon değerleri...
banner327

  Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen, ilçede radyasyon değerlerinin normalin üzerinde olduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunarak, "Konuya muhatap kurumlar, iddialarla ilgili değerleri açıklayarak mutlaka cevap vermeli" dedi.

Mergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki faal olmayan uranyum madenine dayanılarak radyasyon değerlerinin normalin çok üzerinde olduğu yönünde iddialar ortaya atıldığını belirtti. Madenin 1970'li yıllarda kapatıldığını ve daha önce de bu iddiaların gündeme geldiğini bildiren Mergen, "İlçemizde içme suyunda dahi arsenik değerleri normal seviyenin çok altında, kanserden ölen sayısı da ülke ortalamasından düşük" dedi.

Konuyla ilgili iddiaları ortaya atanların kendisiyle de görüşmeye geldiğini, bu bilgileri onlara da aktardığını ifade eden Mergen, "Eski uranyum madeniyle ilgili konuların tarım ilçesi olan Köprübaşı'na faydadan çok zarar getireceğini, yatırımcıyı kaçıracak bu faaliyetler içerisinde de belediye olarak yer almayacağımızı bildirerek çalışmalarına destek vermeyeceğimizi söyledik. Ancak ortaya atılan iddiaları görünce çok şaşırdım" diye konuştu.

İddiaların gerçeği yansıtmadığını savunan Zafer Mergen, konuya muhatap kurumların, iddialarla ilgili değerleri açıklayarak mutlaka cevap vermesi gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 16:55
YORUM EKLE