Korona Virüs Riskine Karşı 14 Kural Nedir?

14 Kural nedir? Günlük yaşamda uygulanması çok basit olan bu kurallar Koronavirüse karşı çok önemli tedbir olarak açıklanıyor. Virüsten korunmak için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bireylerin dikkat edebileceği kişisel hijyen kuralları olarak elleri sıkça yıkamak veya virüsleri öldürebilecek kolonya veya diğer antibakteriyel maddeler ile elleri temizlemek en temel kurallardandır.

Sağlık 07.05.2020, 23:44 08.05.2020, 01:21
Korona Virüs Riskine Karşı 14 Kural Nedir?

Dünya geneline yayılan 2019-20 koronavirüs salgınının Türkiye'deki ilk tespit edilen COVID-19 vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Mart 2020'de açıklanarak, Ülkede ki virüse bağlı ilk ölümler 15 Mart 2020'de  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 1 Nisan 2020'de koronavirüs vakalarının tüm Türkiye'ye yayıldığını açıkladı.Peki, Korona virüsün yayılmasını önleyen 14 temel kural nedir? 

Koronavirüs ya da corona virüsü (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasındandır.

Dünyada ve Türkiye'de önemli bir sorun haline gelen koronavirüsün yayılmasına karşı korumak için 14 kural şu şekilde sıralanmıştır:

 1. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla sık sık yıkayın.
 2. Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendillerle örtün. Silme işlemi yoksa, dirseğin içini kullanın.
 3. Ellerinize, ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
 4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren insanlar arasında en az 3,4 adım mesafe bırakın.
 5. Yurtdışı seyahatlerinizi erteleyin veya iptal edin.
 6. Yurtdışındaki dönüşünüzde ilk 14 günü evde geçirin. Ziyaretçileri kabul etmeyin. Kendinizi evde izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maske olmadan girmeyin.
 7. Ortamlarınızı sık sık havalandırın.
 8. En sevdiğiniz yüzeyleri günlük olarak su, dezenfektan ve deterjanla temizleyin.
 9. Havlu gibi kişisel eşyaları paylaşmayın.
 10. Çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıkta yıkayın.
 11. El sıkışma veya sarılma gibi yakın temastan kaçının.
 12. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol miktarda sıvı tüketin, dengeli bir diyet yapın, uyku sürenize dikkat edin.
 13. Soğuk algınlığı semptomlarınız varsa, yaşlılarla ve kronik hastalıkları olan kişilerle temas kurmayın. Maske takmadan dışarı çıkmayın.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi şikayetler varsa, maske takarak bir sağlık uzmanına başvurun.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)