Korona Virüs Son Dakika Gelişmeler ve Korunma Yolları

5000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs (Kovid-19) yayılmaya devam ediyor. Peki tüm dünyada korona virüsten ölenlerin sayısı nedir? vakası en çok hangi ülkede? Corona virüsten korunmanın yolları nedir?

Sağlık 15.03.2020, 19:15 15.03.2020, 21:00
Korona Virüs Son Dakika Gelişmeler ve Korunma Yolları

Çin'de Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yüzlere kişiye bulaşıp şimdiye dek 5000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs (Kovid-19) yayılmaya devam ediyor. Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 189’a çıktı.İtalya'da ise ölü sayısı 1441 oldu. Diğer taraftan, İran'da 611, İspanya'da 193, Fransa'da 91, Güney Kore'de ise 82 kişi hayatını kaybetti.

KORONAVİRÜS BELİRTELERİ

İştahsızlık ve kilo kaybı

Ateş

Halsizlik ve durgunluk

Karın bölgesinin şişmesi

Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

Solunum sorunları ve nezle

Denge sorunları

Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

KORONA VİRÜS İLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER ŞÖYLE:

KAZAKİSTAN'DAN KORONAVİRÜS KARARNAMESİ

Kazakistan'da diplomatlar ve uluslararası örgüt temsilcileri dışında ülkeye yabancı vatandaşların girişi yarından itibaren askıya alınacak Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Devlet ve stratejik binalar, halkın yaşamsal faaliyetini sağlayan tesisler dahil kamu düzeninin korunması, ulaşımın sağlanması faaliyetlerinin güçlendirileceği vurgulanan kararnamede, büyük ticari tesislerinin faaliyetlerinin sınırlanacağı belirtildi. Kararnamede, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatrolar, fuar merkezleri ve diğer kalabalık tesislerin faaliyetlerinin askıya alındığı kaydedildi. Ayrıca Kazakistan diplomatları, yabancı ülke diplomatları ve uluslararası örgüt temsilcilerinin dışında ülkeye yabancı vatandaşların girişinin yarından itibaren durdurulacağı aktarıldı.

SARP KAPISI KAPATILDI

Sarp Mülki İdare Amirliğinden alınan bilgiye göre, Kovid-19 salgınına karşı alınan önleyici tedbirler kapsamında Sarp Sınır Kapsı'ndaki yolcu giriş çıkışı geçici süreyle durduruldu.Türkiye saatiyle 17.00, Gürcistan saatiyle 18.00'den itibaren yürürlüğe giren uygulama, Türk ve Gürcü vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşları için geçerli olacak. Yük taşımacılığına herhangi kısıtlama getirilmezken, Türkiye'den çıkış yapmak isteyenler saat 17.00'den önce sınır kapısına gelerek gümrükte geçici yoğunluğa neden oldu. Uygulamanın yürürlüğe girdiği saatten sonra gümrüğe gelen vatandaşlar, yetkililerce geri gönderildi. Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar da uygulama öncesi ve sonrasında gümrükte incelemelerde bulundu.

UMREDEN GELENLERE KARANTİNE

Ankara Valisi Vasip Şahin, bugün umreden dönen 1800 kişinin koronavirüs nedeniyle karantina altında olduğunu, 5 kişide ise semptom belirlendiğini ve hastaneye sevk edildiklerini bildirdi. Şahin, "1700 civarında daha vatandaşımızı bekliyoruz. Onlarla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık" dedi. Şahin, umreden dönen ve uçakta yapılan sağlık taramasının ardından koronavirüs tedbiriyle karantinaya alınmak üzere 3 ayrı öğrenci yurduna götürülen vatandaşlar hakkında konuştu. Şahin, "Şu ana kadar semptom belirlenen kişi sayısı 5. Bu kişiler Zekai Tahir Burak, Kadın Hastalıkları Eğitim ve Hastanesi'ne nakledildi" dedi.

Umreden gelecek vatandaşlar için hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Şahin, "Boş kapasitemiz hâlâ var yurtlarda. Her odada bir kişi konaklamaya çalışıyoruz. Biz zaten ilk vatandaşlarımızın karantinaya alınmasından beri kurduğumuz kriz merkezi sürekli çalışıyor. Şu ana kadar yaklaşık 1800 vatandaşımız burada misafir ediliyor. 1700 civarında daha vatandaşımızı bekliyoruz. Onlarla ilgili hazırlıklarımızı da yaptık" ifadelerini kullandı. 

Corona Virüs tüm dünya gibi spor dünyasını da vurmaya devam ederken, futbolcular ve diğer sporcularda da Corona Virüs görülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rudy Gobert’e karşı maça çıkan Pistons pivotu Christan Wood, koronavirüse yakalanmıştı. 

Antalyaspor - Sivaspor karşılaşmasına ev sahipliği yapacak Antalya Stadı'nda, koronavirüs önlemleri kapsamında dezenfekte çalışmaları gerçekleştirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'a yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin negatif çıktı.

CORONAVİSTAN KURTULMAK İÇİN NASIL BESLENİLMELİ?

Doç. Dr. Ümit Savaşçı'dan öneriler:

"Yeterli uyku (günde 7-8 saat),

Stresten uzak durmak,

Egzersiz yapmak,

Hijyen kurallarına uymak,

Sigara ve alkol kullanmamak

Düzenli ve dengeli beslenmeye, yani yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze, meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye çalışılmalı

D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini alınmalı.

Ellerin sık sık yıkanmalı, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi önerdi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)