Koronavirüs Salgınına Ne Kadar Hazırız?

Kapsamhaber yazarı Mustafa Kemal Bektaş, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünya geneline yayılarak küresel bir salgın haline dönüşen korona virüs salgınıyla ilgili yazdı. Peki, korona virüs nedir, belirtileri nedir nasıl teşhis edilir?

Sağlık 24.03.2020, 21:22
Koronavirüs Salgınına Ne Kadar Hazırız?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünya geneline yayılarak küresel bir salgın haline dönüşen bir sorun hâline geldi. Yeri gelmişken korona virüs salgını ile ilgili bilgi veren kapsamhaber.com yazarı Mustafa Kemal Bektaş şu bilgilendirmelerde bulundu:

KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ :

* Burun akıntısı
* Boğaz ağrısı
* Öksürük
* Ateş
* Ağır vakalarda Nefes almada zorluk (ağır vakalarda) belirtileri ile çıkan bu salgında kısa sürede erken tedbir alınıp tedaviye alınmazsa ölüm oluşmaktadır. 

KORONA VİRÜS NEDİR:

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesi olup, yeni Koronavirüs (COVID-19) 13 Ocak 2020’de tanımlandı.

Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.
Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir.

Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin, bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir.

NASILTEŞHİS EDİLİR :

Korona virüsü polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir test ile teşhis konulur. Bu test sayesinde virüsün genetik parmak izi belirlenir.

Corona belirtileri gösteren biri hastaneye gittiğinde burun ve boğaz örnekleri alınıyor. Örnek virüsün canlı kalmasını sağlayan bir yaşam ortamına yani “besi” ortamına alınıp labarotuvara gönderiliyor.

Laboratuvarda, örnekte aradığımız RNA var mı yok mu diye bakılmaktadır.  Coronavirüslerin farklı tipleri, farklı rahatsızlıklara neden olur. Örneğin bazı coronavirüsler, sindirim sistemi (gastrointestinal) rahatsızlıklarına neden olurken, bazıları ise solunum sistemi ile ilgili şikayetleri beraberinde getirir. Solunum rahatsızlıklarına neden olan coronavirüsler de kendi aralarında farklılık gösterir.
Bazı enfeksiyonlarda sadece nezle kadar hafif semptomlar gözlenirken, bazı kişilerde zatürreye varan sonuçlar ortaya çıkar. Bununla beraber, coronavirüsler, tarihteki üç örneği dışında genelde hafif semptomlar gösterir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre canlı hayvanlarla uğraşanlar (özellikle Uzak Doğu bölgesinde) en büyük risk altında olanlardır. Bunun haricinde hasta kişilerle yakın temas halinde olan aile bireyleri ve sağlık görevlileri de yine coronavirüs risk gurubunda yer alır. Ölüm oranları açısından ise 65 yaş üstü grup daha yüksek risk altındadır.

ALINACAK BAŞLICA TEDBİRLER :

Bunun haricinde yapılacaklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Hastalık şüphesi duyulan kişilere yaklaşılmamalı, gereksiz temas edilmemelidir. 
Hapşırıldığı ya da öksürüldüğü zaman ağız kesinlikle kol içine kapatılmalı ya da mendil kullanılmalıdır. 

Seyahat etmeniz gerektiğinde gideceğiniz ülkenin ne oranda coronavirüs salgınına sahip olduğunu CDC ya da WHO gibi kaynaklardan araştırmanız önem taşımaktadır. Mümkün olduğunca yurt dışı ve yurt içi seyehatlerinizi iptal edip salgının yayılmaması için evde zorunlu istiratgah dn etkili  mücadele davranışıdır.

YAZININ TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)