Alexa


Kudret Narındaki mucizeler...

Anavatanı Hindistan olan ve halk arasında gastrit, ülser gibi sindirim sistemi sorunları olanların sıkça tercih ettiği kudret narı meyvesi harikalar yaratıyor.

Sağlık 15.02.2017, 23:18
Kudret Narındaki mucizeler...

Kimyager Ömür Çalşimşek, Türkiye'de kullanımı artan kudret narının mide rahatsızlıklarının tedavisinin yanı sıra yara yanık bakımı için de tercih edildiğini söyledi. 

Çalşimşek, anavatanı Hindistan olan ve halk arasında gastrit, ülser gibi sindirim sistemi sorunları olanların sıkça tercih ettiği kudret narı meyvesinin, özellikle son yıllarda Türkiye'de yetiştiricilerinin arttığını açıkladı. Kudret narının özellikle, reflü, gastrit ve ülser karşıtı etkisi nedeniyle kullanıldığını belirten Çalşimşek, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sadece mide sorunlarında değil şekerin dengelenmesinde de etkili olduğunu ifade etti. Halk arasında zeytinyağlı kudret narının yara yanık bakımı için de tercih edildiğini söyledi..


Kudret narının latince ismi momordica charantia olan sarı çiçekli, parçalı yapraklı, tırmanıcı ve bir yıllık otsu bir bitki olduğunu kaydeden Çalşimşek, "Bu bitkinin 10-15 cm uzunlukta, iğ biçiminde, üzeri pürtüklü, önce yeşil ve sonra parlak sarı veya turuncu renkli meyveler vermektedir."dedi. 

Amazonda insanların bu bitkiyi yemek için bahçelerinde yetiştirdiklerini. Bitki protein, triterpenler, çeşitli enzimler, saponinler, caratenoidler, steroidler ve alkaloidler içerdiğini belirtti.


Şifası için kullanılan zeytinyağlı kudret narını evde hazırlamak mümkün olduğu gibi hazır olarak aktarlardan, eczanelerden satın almak da mümkün olduğunu söyleyen Çalşimşek, "Eğer satın almayı tercih ediyorsanız dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurmakta fayda var. Öncelikle kaliteli kudret narı tohumu kullanılarak yetiştirilen kudret narı meyvelerinden elde edilmeli. Tohumlar ekildikten sonra yabancı otlarla mücadele konusunda zararlı olabilecek kimyasal ilaçların kullanılmaması diğer önemli ayrıntı. Kudret narı tamamen olgunlaşıp turuncu rengini aldığında toplanmalı ve çabuk bozulduğu için vakit kaybedilmeden hemen işlenmeli. Kullanılan zeytinyağının da kaliteli olması çok önemli ve mümkünse sızma zeytinyağı kullanılmalı. Zeytinyağının içine konulan kudret narının zeytinyağıyla özleşmesi için ise en az 4 ay beklenmeli ve elde edilen ürünün direkt ısı, ışık ve neme maruz kalamayacak şekilde saklanmalı".dedi.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P