Kümes ve Ahır Sahiplerinin Korkulu Rüyası

Kümes ve ahır sahiplerinin korkulu rüyası haline gelen fareler, sıçanlar dan nasıl korunmalıdır, neler yapılması gerekmektedir. Peki Weil Hastalığı nedir?

Sağlık 09.09.2020, 01:06
Kümes ve Ahır Sahiplerinin Korkulu Rüyası

Kümes hayvanları beslerken dikkat edilmesi gereken yöntemler nelerdir? Fareler ve sıçanların kümes ve ahır hayvanlarına ne kadar zarar verebileceğini biliyor musunuz?

İster şehirde oturun isterseniz köyde  oturun, bir sıçandan asla 10 metre uzakta olamazsınız. Sıçanlar kanalizasyon yığınlarında çok yaygındır, yemek için yiyecekler, sıcaklıklar, üremek için gözden uzak iyi bir ortam ararlar. Böyle ortamlarda yuva yapmak, üremek onların aradıklari ortamdır.

Kümes hayvanları besliyorsanız ve dökülen yiyecekleri temizlemeye özen göstermiyorsanız, fareler, sıçanlar avantajlı duruma düşer. Dişleri keskindir ve asla durmazlar, plastik, ahşap, gıda ne dahil herşeyi kemirmek için harika bir ortamdır. Bu nedenle kanatlı yemlerini daima metal kutularda saklayın.

Sıçanlar aslında sizden, olabileceğinden çok daha fazla korkarlar. Ama sıkıştırıldığında saldırganlaşabilirler. Hatta sizin şaşırtıcı şekilde onlara zarar vereceğinizi  ve onlardan korktuğunuzu hissedebilir. En korkulu olanı tifo ve Weil Disease adlı bakteriyel bir leptospira hastalığı taşımalarıdır.

Weil Hastalığı:

Farelerden gelecek tehlikelerden mutlaka bilginiz olmalıdır. İdrarları sıklıkla Weil Disease adlı bakteriyel bir leptospira hastalığı taşır. Bu arada diğer ana taşıyıcılar, idrarları sıklıkla Weil's Disease taşıyan fareler, sığırlar, domuzlar ve köpeklerdir. Kanları da bu hastalığı içerebilir

Leptospirosis vakalarının % 90'ında sadece baş ağrısı, üşüme ve kas ağrısı gibi hafif grip benzeri semptomlara da neden olur. Bununla birlikte, bazı durumlarda enfeksiyon daha şiddetlidir ve organ yetmezliği ve iç kanama dahil hayatı tehdit edici sorunlara neden olabilir. Leptospiroz en şiddetli haliyle Weil hastalığı olarak da bilinir.  En büyük risk, enfekte idrar veya kanla doğrudan temas etmesi muhtemel çiftçiler ve veteriner hekimler, veteriner teknisyeni/teknikerler ve yardimcilaridir. Bir sonraki risk seviyesi kirli sudan balıkçılara, su sporları meraklılarıdır.

Leptospira birkaç ay suda yaşayabilir ve leptospirosis bulaşığının  ana kaynağı olarak önemli bir rol oynar. Spiranın yaşaması için nemli bir atmosfer, 25˚C civarında sıcaklıklar ve nötr yakınındaki pH (± 7) gibi üremek için en uygun ortamı gerektirir.

Kuru hava koşulları, güçlü güneş ışığı, su ve toprak pH'ı 6.2 ila 8.0 aralığının dışında olan Leptospira'nın büyümesini destekler. Pek çok vaka denizaşırı kökenlidir ve bu durum nadiren ölümcüldür. Bu, her yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden yaklaşık 1700 kişiye eşittir..

Eğer fareler yığın içinde yaşıyorlarsa, toprağın idrarını içerdiğini ve bunun muhtemelen kirlenmiş olduğunu unutmayın. Muhtemelen, özellikle kesik veya sıyrık varsa, onu kullanırken eldiven takmak en  iyi tedbirdir.

Sıçan İstilaları ile Mücadele ve Kanatlı Hayvan Sürüsünün Korunması:

Fareleri öldürmek için en uygunu fare tuzakları, zehirli macunlar,  fare - sıçan ve haşere kovucularıdır. Ancak onları yerleştirmek yetenekli bir iştir, pistlere girmelerini, tünellere yerleştirilmesini ve yay tuzakları oldukları için düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Kovucuların etki menzil sahaları önemlidir. 

Diger pratik kesin sonuç aldığım kesin çözüm:

Toz alçı ile yine toz unu eşit oranda (mesela 1 kilo toz alçı 1 kilo toz un) susuz olarak karıştırın. Hic bir hayvanınızın yiyemiyeceği duvar diplerine vs. koyun. Yanınada kücük kaseler içinde su koyun. Sıcan ve farelerin temizlendiğini göreceksiniz.

Sıçan ve Farelerin Zehirlenmesi

Bu en yaygın seçenektir. Yem dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir ki böylelikle sıçanlarda o yemi yiyebilsin.  Ancak kuşlar, evcil hayvanlar ve tabii ki çocuklar için tehlikedir. Örneğin kapalı borunun bir bölümüne yerleştirmek etkilidir. Kullanılan ana kemirgen öldürücü ilaç, Sorex tarafından üretilenler gibi bir pıhtılaşma önleyicidir. Yemler tahıllara dayanır ve gevşetilir, poşetlerde veya bloklarda bulunur.

Diğer yöntemler:

Kedilere ve köpeklere sahip olmak, bir bölgeden sıçanları caydırmaya yardımcı olabilir, ancak aşırı çokluğu ve uremeleri  kontrolünü güçleştirebilir.

Gelincikler, fareleri öldürmek ve kovmak için inine inmek konusunda etkilidirler. Ancak doğanın dengesini bozduğunuzda her  haşerat başınıza sorun olarak dönecektir. Bugünlerde çoğu, Avrupa ülkelerinde tamamen evcil hayvan olarak tutulmaktadır.

Kahverengi sıçanlar, Rattus norvegicus, büyük zararlılardır, çünkü çok sayıdadırlar. Tarihsel olarak, yerli Siyah sıçanları hızla yerinden eden nispeten yeni gelenlerdir.

Başlıca Sıçan, Fare  Problemleri :

Depolanmış yemleri yiyorlar ve kirletiyorlar, genç kuşları öldürüyorlar ve salmonella bakterileri, trikinoz nematodları, toksoplazmoz protozoa ve bir dizi virüs de dahil olmak üzere hastalık taşıyorlar. İnsanın bakış açısından en ciddi tehdit Weil hastalığıdır. Sıçanların çevresinde bulunduğuna dair herhangi bir kanıt varsa, tükürüklerinin, idrarlarının veya dışkılarının birikmiş olabileceği herhangi bir yüzeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkamak önemlidir. Kesiklere ve sıyrıklara antiseptik uygulayın ve üzerlerini mutlaka kapatın

Bir sıçan görürseniz, yakınlarda bir koloninin olduğundan emin olabilirsiniz. Ortalama yiyecek arama mesafesi yuvadan 50 metreden daha fazla değildir. Bir zamanlar yuvadan yiyecek kaynağına olan güzergahları belirlediklerinde, her ziyaretlerinde aynı “koşu” boyunca seyahat ederler. Bu eğilim onları kontrol etmeyi nispeten kolaylaştırır.

Sıçan Saklanma Yerleri:

Olası saklanma yerlerini tanımlamaya çalışın. Binaların veya diğer yapıların kenarları boyunca uzanan düzleştirilmiş bitki örtüsü veya toprak alanları ile gösterilen herhangi bir tespit edilebilir çalışma var mı? Binalara karşı büyüyen uzun otları kesin ve bir süredir tahta veya kaldırım taşı yığınlarının bırakılabileceği alanları temizleyin. Genellikle sıçan yürüyüşlerini gizlerler. En iyi metot kümes etrafını yarım metre eninde mıcır taş ile yol yapmaktır. Fare ve sıçanların yürüyemeyecekleri yol mıcır taşlı yoldur.

Yine elektronik sinyalli fare, sıçan kovucular en iyi metottur. Ancak Çin yapımların kalitesizlikleri halkın hepsine aynı gözle bakmasına sebebiyet vermiştir. Oysa bizde bulunanları denenmiş ve kalitesi belirlenmiştir.

Dış yapıların içinde, dışkıların daha kolay ortaya çıkması için zemin çevre boyunca beyaz bir şerit boyamakta diğer bir metottur. Mil şeklindeki dışkılar oldukça büyüktür; 2 cm uzunluğa kadardır. Kemirenin olduğunu  tespit etmenize yardımcı olur.

Tavukların Sıçanlar ve Diğer Verminleri

İnsanların tavukları evde tutmakla ilgili sık sorduğu sorulardan biri “Tavuklar fareleri ve diğer haşaratları çekiyor mu?” Diye soruyorum. Cevabın nitelikli bir “evet” olduğunu düşünüyorum. Bu haşarat, tavuk yemeği tarafından cezbedilir.

Bunu söylerken, farelerin civcivlere saldırıp öldürdüğü ve yumurta alacağı bilinmektedir.

Fareleri zehirlemekçok fazla sorun değil, ama bir şekilde tavuk yemi yiyeceklerse küçükler ve tavuklar tarafından öldürülebilir ve yenilebilirler. Bu, kediyi köpeğin bahçesinden uzak tuttuğu gibi onları uzak tutma eğilimindedir.

Tavukların Sıçanlarının ve Verminlerinin Önlenmesi

Bahçenizde veya bahçenizde tavuklarınız varsa, gerçekten farelerin, sıçanların olmasını istemezsiniz, bu yüzden onları çekmekten kaçınmak için biraz harekete geçmeniz gerekir.

İlk şey bölgeyi temiz tutmak. Fareleri caydırmaktan başka, iyi hijyen kümes hayvanlarınızı sağlıklı tutar ve rahatsız edici kokuları engeller.

Yiyecekleri etrafta yatarken bırakmayın. Eğer tavuklarınızı aşırı beslerseniz, günün sonunda tahıl ve diğer yiyecekleri bırakacaklarsa, fareler tavuklarınızı bırakmış gibi görünecektir.

Kanatlı yeminizi nasıl sakladığınıza dikkat edin. Kümesinizde güvenli olduğunu hissedebilirsiniz, ancak fareler ve sıçanlar bir yemek almak için herşeyi kolayca kemirebilirler. Bir depolama silosu satın alın, dış mekan kullanımı için tasarlanmış, kapağı sıkıca kapanan plastik bir çöp kutularıda idealdir. Sadece farenin yiyeceğe ulaşmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda ilk başta onları çeken yiyeceğin kokusunu da azaltacaktır.

Yumurtlama işleminden hemen sonra günlük olarak yumurtaları toplayın, bunlar sıçan için ayrıca  bir besin kaynağıdır.

Fareleri kümesten uzak tutmak:

Yukarıda söylediğim gibi, fareler ahşabın içinden kemirebilirler, böylece içerideki yiyecekleri almak için kümesin içine gerçekten girip kemirebilirler. Hasarlara dikkat edin ve içeri girmeye çalıştıklarını fark ettiğinizde hemen harekete geçin. Sıçanlar gececidir ve her gece hırsızlığa devam edeceklerdir.

Dişleri sürekli büyür, bu yüzden tahmin dahi edemiyeceğiniz  şeyleri de çiğneyebilirler. Bunlar ayrıca çok keskindir ve tel kesiciler gibi herşeyi keser çiğneyebilir. Evin içinden kemirmeye çalışıyorlarsa, kaynak ağını ahşabın dışına da zımbalayabilirsiniz, ancak sorun bu kadar şiddetliyse basit caydırıcılıktan ziyade kontrol etmek için harekete geçmeniz gerekir.

Sıçanlar büyük oyukçuklar, hava tehditlerinden güvenli bir şekilde gizlenmeyi seviyorlar, bu nedenle tavukların zemininde aşağıya kaçabiliyorlar. 

Fare ve sıçanların olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Tavuk kümesine girmeye çalışan sıçan belirtileri veya onlardan kaynaklanan hasarlar görürseniz, onları gerçekten kontrol etmeniz gerekir. Unutmayın, fareler gececi ve utangaçtır, etrafta kimse yokken gece dışarı çıkarlar. Gün içinde bir tane görürseniz, yakınlarda çok daha fazlası vardır.

Mustafa Kemal Bektaş

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Göztepe 1 3
2. Karagümrük 1 3
3. Beşiktaş 1 3
4. Galatasaray 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Hatayspor 1 3
7. Antalyaspor 1 3
8. Erzurumspor 1 3
9. Fenerbahçe 1 3
10. Kayserispor 1 3
11. Konyaspor 0 0
12. Çaykur Rizespor 1 0
13. Ankaragücü 1 0
14. Kasımpaşa 1 0
15. Gaziantep FK 1 0
16. Trabzonspor 1 0
17. Sivasspor 1 0
18. Gençlerbirliği 1 0
19. Başakşehir 1 0
20. Malatyaspor 1 0
21. Denizlispor 1 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 1 3
2. Balıkesirspor 1 3
3. Altınordu 1 3
4. Ümraniye 1 3
5. Adanaspor 1 3
6. Ankara Keçiörengücü 1 3
7. Ankaraspor 1 3
8. Akhisar Bld.Spor 1 1
9. Altay 1 1
10. Tuzlaspor 1 1
11. Samsunspor 1 1
12. Bandırmaspor 1 0
13. Boluspor 1 0
14. Eskişehirspor 1 0
15. İstanbulspor 1 0
16. Bursaspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Arsenal 1 3
2. Leicester City 1 3
3. Chelsea 1 3
4. Newcastle 1 3
5. Wolverhampton 1 3
6. Liverpool 1 3
7. Crystal Palace 1 3
8. Everton 1 3
9. Aston Villa 0 0
10. Burnley 0 0
11. Man City 0 0
12. M. United 0 0
13. Leeds United 1 0
14. Southampton 1 0
15. Tottenham 1 0
16. Brighton 1 0
17. Sheffield United 1 0
18. West Ham 1 0
19. Fulham 1 0
20. West Bromwich 1 0
Takımlar O P
1. Valencia 1 3
2. Granada 1 3
3. Osasuna 1 3
4. Real Betis 1 3
5. Huesca 1 1
6. Real Sociedad 1 1
7. Real Valladolid 1 1
8. Villarreal 1 1
9. Celta de Vigo 1 1
10. Eibar 1 1
11. Atletico Madrid 0 0
12. Barcelona 0 0
13. Elche 0 0
14. Getafe 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Sevilla 0 0
17. Deportivo Alaves 1 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Cádiz 1 0