Kurban Bayramı'nda Acemi kasaplara Orf Hastalığı Uyarısı!

Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ Kurban Bayramında ORF hastalığına dikkat çekti. Orf” adını taşıyan “Koyun Çiçeği” olarak da isimlendirilen bu hastalığın küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaştığını belirtti.

Sağlık 10.08.2019, 22:16 04.06.2020, 00:29
Kurban Bayramı'nda Acemi kasaplara Orf Hastalığı Uyarısı!

Kurban Bayramında acemi kasaplara Orf hastalığı uyarısı yapıldı. Peki ORF HASTALIĞI NEDİR?  ORF Virüsü Bulaşıcımı? Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlar tarafından orf hastalığı merak edildi.

ORF HASTALIĞI NEDİR?

“Orf” adını taşıyan “Koyun Çiçeği” olarak da isimlendirilen bu hastalık, küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaştığı belirtilmektedir. Parapox virüsü ile ortaya çıkıyor. Hastalık, eller, parmaklar ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösteriyor. Uzmanlar, söz konusu virüsün kesim sırasında kullanılan bıçakla yaralanma gibi durumlarda insana bulaştığına dikkat çekiyor.

Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, Orf hastalığı Profesyonel olmamasına rağmen hayvan kesimi yapan kişiler başta olmak üzere uzman kasapların da karşılaşabileceği bir hastalık olduğunu belirtti.

Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, hastalığın genelde kesimden bir hafta sonra ortaya çıktığını söyledi. Hastalığın ağırlıklı olarak parmaklarda, el ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösterdiğine dikkat çeken Karadağ, “Kurban kesimi yapan kişilerde bazen kesim işleminden bir hafta kadar sonra bir yara çıkar. Bu yaralar, ilk başta basit bir mikrop kapması olarak değerlendirilebilir. Ancak yaranın görüntüsü rahatsız edici bir boyuta geldiyse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Hekimin, hastaya yaradan bir hafta 10 gün önce kurban kesimi yaptığını sorması önemlidir. Doktor bu soruyu düşünemez ise zor bir süreç başlayabilir. Çünkü benzer cilt belirtisine yol açabilen birçok ciddi hastalık vardır. O nedenle özellikle kurban kesimi yapıldığı bilgisinden bahsedilmeli ve bu detayın belirtilmesini ihmal etmemek gerekir” diyerek uyardı.

Hijyen kuralları

Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, Ektima ya da koyun çiçeği adı ile de bilinen Orf hastalığının küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox denilen bir virüsten kaynaklandığını belirtti. Karadağ, “Bu virüs ender de olsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Orf hastalığı, virüsü taşıyan küçükbaş hayvanların insanı ısırması, bu hayvanların eti, derisi ya da yününün insanın elindeki küçük bir sıyrık ya da yarayla temas etmesi veya kesimde kullanılan bıçakla yaralanma olması gibi durumlarla insana bulaşmaktadır” şeklinde konuştu.

İnsandan insana bulaşmayacağını belirten Dr. Karadağ, “İnsandan insana bulaşmaz. Hasta hayvanın etini yemekle de bulaşmaz. Orf hastalığına neden olan Parapox virüsü keçi, koyun, dağ keçisi, deve, geyik, tavşan, sincap, ceylan, kedi ve köpek gibi hayvanlarda görülmektedir. Bu nedenle hayvanla temas sırasında hijyen kurallarına uymak, kesim sonrasına ise ellerin bol su ve sabun ile yıkanması çok önemlidir. " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
21°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P