banner434

Kurban Bayramında Nasıl Beslenilmeli?

Hilal Yazıcı, Kurban Bayramı'nda nasıl beslenilmesi konusunda önemli uyarılarda bulunarak fazla et tüketmemek gerektiğini hatırlattı.

Sağlık 30.07.2020, 12:41 12.06.2021, 23:53
Kurban Bayramında Nasıl Beslenilmeli?

Kurban Bayramı yaklaşırken Dyt. Hilal Yazıcı, kalp sağlığını korumak için küçük tüyolar verdi. Kurban Bayramı'nda nasıl beslenilmesi konusunda önemli uyarılarda bulunan Dyt. Hilal Yazıcı, Kurban bayramlarının vazgeçilmezi olan kavurma, şeker, tatlı, çikolata gibi besinlerin beslenme düzenini olumsuz etkilediğini söyledi. 

Hayvansal protein kaynağı olan kırmızı et, yüksek yağ ve kolesterol içerdiğine dikkat çeken Yazıcı, Fazla miktarda tüketilen kırmızı et, kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilediğini, Diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları olan ya da mide rahatsızlıkları olan bireyler bu dönemde de diyetlerine dikkat etmesi gerektiğini hatırlattı. 

Bayram günlerinde fazla çay, kahve tüketiminin tansiyon rahatsızlıkları ve ritim bozuklukları için risk faktörü olduğuna dikkat çeken Yazıcı, açıklamasında şunları söyledi; 

“Günlük 4-5 bardak çay ve 1-2 fincan kahveden fazlası tüketilmemelidir. Öyle ki, çay - kahve tüketiminin artması ile su tüketimi de ihmal edilmektedir. Bu sebeple günde 2-2,5 lt su tüketimine mutlaka özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmenin önemli koşulu olan fiziksel aktivite, bayramda aşırı tüketimi dengeleyebilmek için çok önemlidir. Bayram günlerinin akşamları hafif tempolu yürüyüşler ile desteklenebilir."

Kurbanınız kesildikten sonra hemen tüketmeyin

Etin kurban kesiminin hemen ardından tüketilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Hilal Yazıcı, "Kurban eti, ölüm katılığının geçmesi için buzdolabında 24 saat dinlendirilmelidir. Dinlenmemiş et, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca et; ızgara, haşlama, fırın gibi yöntemlerle kendi yağıyla pişirilmelidir. Yağ ilavesi yapılmamalıdır. Kırmızı et tüketimi, günlük 90-150 gram ile sınırlandırılmalıdır. Öte yandan bayramda artan et tüketimi ile birlikte sebze tüketimi de ihmal edilmektedir. Bu ihmali önlemek için her öğünde bir kase salata ve 3-4 kaşık zeytinyağlı sebze yemeğinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Sebze ve salata tüketimi olduğunda fazla et tüketmeden doygunluk sağlanabilecektir. Öğünle birlikte tatlı tüketilmemeli, öğün arasında küçük bir porsiyon sütlü tatlı tercih edilebilir“ dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)