Lenf Kanseri (lenfoma) ve Belirtileri Nedir?

Lenf Kanseri (lenfoma) nedir? sorusu Ebru Şallı'nın oğlunun Lenfoma kanserinden ölmesi ile birlikte araştırılmaya başladı. Karında şişlik, şişkinlik, dolgunluk hissi veya ağrı ve kaşıntı gibi durumlar lenfoma belirtileri olabilir mi? Peki Lenfomanın en önemli belirtileri nedir?

Sağlık 18.04.2020, 00:58 24.04.2020, 02:51
Lenf Kanseri (lenfoma) ve Belirtileri Nedir?

Lenf kanseri olan LENFOMA belirtileri nedir? sorusuna cevap aranıyor. Ebru Şallı'nın oğlunun lenfoma kanserinden ölmesi ile birlikte internet üzerinden Lenfoma nedir? Lenfoma neden olur? gibi sorulara cevap arandı.

LENFOMA KANSERİ NE DEMEKTİR

Lenf sisteminde gelişen kanserlere ‘lenfoma’ deniyor. Lenf kanseri (lenfoma) vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserleşerek kontrolsüz büyümesi olarak bilinmektedir. Uzmanlar, lenf kanserinin en sık görüldüğü yerlerin lenf bezleri olduğunu,Lenf bezleri ise vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biri olduğunu belirtiyor. Lenfoma aslında sadece lenf bezleriyle sınırlı kalmayan, vücudumuzun birçok organında görülebilen bir hastalık.

Çocukluk çağında en sık karşılaşılan kanser türleri arasında yer alan lenfoma (lenf kanseri), yorgunluk, halsizlik, ateş ve iştahsızlık gibi belirtiler nedeniyle grip başta olmak üzere birçok hastalığı taklit edebildiğinden sinsice ilerleyerek zaman kaybedilmesine neden olabiliyor. Hastalık sona erdiğinde ise yeniden eski boyutlarına dönüyor.

Lenfomanın en önemli 5 belirtisi şöyle:

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner lenfoma hastalığının en önemli belirtilerini şöyle sıralıyor:

  • Lenf bezlerinde büyüyen şişlik: Enfeksiyon olmadan, vücudun herhangi bir yerinde, boyun, koltuk altı ve kasıktaki lenf bezlerinde oluşan şişlikler Bu şişlikler genellikle yüzeysel oluyor ve ağrısız seyrediyor.
  • İstem dışı ve hızlı kilo kaybı: Son 6 ayda toplam kilonun yüzde 10’unun veya daha fazlasının kaybı
  • Gece terlemeleri: gece iç çamaşırları, hatta yatak çarşaflarını bile değiştirme ihtiyacı duyacak kadar terlemek lenfoma habercisi olabiliyor.
  • Yüksek ateş: Enfeksiyon veya başka bir nedeni olmadan, vücutta 38 dereceyi aşan ateş durumunda lenfomaya karşı dikkatli olmak gerekiyor.
  • Halsizlik, yorgunluk: Sebebi bulunamayan halsizlik ve yorgunluk da lenfoma belirtisi olabiliyor.

Genellikle boyun, koltuk altı ve kasıklarda oluşsa da kanın ulaştığı her yerde görülebilen lenf tümörlerinin büyük çoğunluğunun nedeni tespit edilemiyor. Yaş, risk faktörleri arasında önemli bir yer oluşturuyor.

Kemoterapi alan veya kimyasal maddelere maruz kalanlarda, benzen, tarım ilaçları kullananlarda, radyasyona maruz kalanlarda, bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle zayıflamış kişilerde, AIDS, Epstein Barr, hepatit C gibi kimi viral enfeksiyonu olanlarda da risk artıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
24°
az bulutlu