Lipoliz Nasıl Çalışır?

Pek çok kişinin vücudunda düzenli egzersiz ve diyete rağmen uzaklaştırılması mümkün olmayan inatçı bölgesel yağ birikintileri bulunur.

Sağlık 31.05.2022, 09:20
Lipoliz Nasıl Çalışır?

Anadolu yakası lipoliz ve Ataşehir botoks prosedürlerinin uygulandığı kliniklerin yoğunlukta olduğu lokasyonlardır. Bunun nedeni estetik açıdan daha iyi görünmek isteyen farklı yaş gruplarındaki kadınların ve erkeklerin medikal estetik prosedürlere yoğun ilgi göstermesidir. Medikal estetik prosedürler yüz ve vücudun diğer bölgelerindeki birçok sorunun giderilmesinde etkili yöntemlerdir. Ancak medikal estetik prosedürlerin başarısı etkili ve doğal sonuçlar alınmasını sağlayacak şekilde kişi özelinde planlanmasına ve doğru uygulanmasına bağlıdır. Bu aşamada uygulamayı gerçekleştirecek doktorun uzmanlığı ve deneyimi ön plana çıkar. Uzman Dr. Şafak Göktaş medikal estetik prosedürler konusundaki uzmanlığı ve deneyimi ile sektörünün en başarılı isimleri arasında yer almaktadır. Siz de doğal ve estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşmak için Uzman Dr. Şafak Göktaş’ın medikal estetik prosedürler konusundaki deneyiminden ve uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

Pek çok kişinin vücudunda düzenli egzersiz ve diyete rağmen uzaklaştırılması mümkün olmayan inatçı bölgesel yağ birikintileri bulunur. Bu yağ birikintileri kişinin görünümüyle ilgili hoşnutsuzluk yaşamasının en önemli nedenleri arasında ilk sıralarda gelir. Lipoliz hedeflenen vücut modülasyonu için ideal bir yöntemdir. Sonuç elde edilene kadar yaklaşık 6 hafta süren yağ giderme etkisi, özellikle depolanmış gereksiz yağları parçalayan kimyasal bir işlemden kaynaklanır. Yağ hücreleri bir kez çözündükten sonra bölgede yeniden oluşmazlar. Bu nedenle lipoliz enjeksiyonu ile uygulama bölgesindeki yağ hücrelerinin kalıcı olarak uzaklaştırılması ve etkili sonuçlar alınması mümkündür.

Lipoliz temelde ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olmasına rağmen bölgesel dirençli yağ birikintileri olan kişilere uygulanabilen bir prosedürdür. Ancak hamilelik, kan pıhtılaşma bozukluğu, kardiyovasküler hastalık, ciddi iç hastalıklar, karaciğer hastalığı ve soya ürünlerine alerji durumlarında lipoliz yapılamaz. Diğer yandan kan sulandırıcı ilaçlar ve güçlü kalp ilaçları kullanılıyorsa mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Gıdı Lipoliz Ne İşe Yarar?

Gıdı olarak isimlendirilen çene altındaki yağ tabakası pek çok kişi için son derece can sıkıcı bir sorundur. Gıdı, yüz hatlarının şekilsiz ve estetikten uzak bir görünüme sahip olmasının en önemli sebebidir. Kişi kendini çekici hissetmedikçe öz güveni ve yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Bunun engellenmesi için minimal invaziv bir yöntem olarak lipoliz kullanılabilir. Lipoliz yöntemi fosfatidilkolin ve modifiye edilmiş deoksikolik asit karışımının enjekte edilmesiyle uygulanır. Fosfatidilkolin yani PPC soya fasulyesinden elde edilen lesitindir. Lesitin insan vücudu tarafından da sentezlenir. Deoksikolik asit safra asitleri grubuna ait olmasının yanı sıra yağ çözücü özelliklere sahiptir.

Lipoliz prosedürü kapsamında karışım derinin 15 mm derinliğine kadar doğrudan yağ dokusuna enjekte edilir. Bu iki preparasyonun kombinasyonu yağ hücreleriyle reaksiyona girerek birkaç hafta içinde bölgedeki yağların kalıcı olarak erimeye başlamasını sağlar. Yağ dokusu yavaş yavaş çözülür ve lenf sistemi ölü yağ hücrelerini parçalar. Bu işlem aynı zamanda kan dolaşımını da iyileştirir. Bunun sonucunda kolajen liflerinin yenilenmesiyle aktive olur.

Ağrısız ve yan etkisiz bir işlem olan lipoliz anestezi altında uygulanabilen bir prosedürdür. Tek bir lipoliz seansı ortalama 15 ila 45 dakika arasında tamamlanır. Kalıcı bir etki sağlanabilmesi için birkaç haftalık aralarla 2 ila 4 takip tedavisi uygulanması önerilir. Yapılan lipoliz enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde hafif ila orta derecede bir şişlik olması mümkündür. Bu şişlik genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle tıbbi takip gerektiren bir durum değildir.

Lipoliz Zayıflama Amacıyla Kullanılmaz

Lipoliz etkili bir vücut şekillendirme yöntemidir. Bu sayede lokal olarak sınırlı, inatçı yağ birikintilerinin etkili ve sürdürülebilir bir şekilde ortadan kaldırılması mümkün olur. Ancak lipoliz enjeksiyonu düzenli diyet ve egzersizin yerini tutamaz.

Ayaktan tedavi kapsamında yer alan lipoliz hafif ve ağrısız bir yöntemdir. Tedavi edilecek bölgenin detaylı bir şekilde analiz edilmesinden sonra bölge işaretlenerek dezenfekte edilir. Aktif maddeleri içeren solüsyon eritilmek istenilen yağ dokusuna enjekte edilir. Uygulama bölgesinde enjeksiyondan sonra şişme oluşması tedavinin başarılı olduğu şeklinde yorumlanmalıdır. Bazı hastalarda izole morarma görülebilir. Oluşan kızarıklıklar ve şişlikler birkaç gün içerisinde kademeli olarak azalsa da dekonjestan etkinin hızlandırılması için uygulama sonrası tedavi bölgelerine soğuk kompres yapılabilir.

Tedavinin bu tür yan etkilerine ve sonuçta ortaya çıkan ancak geçici rahatsızlıklara karşın lipoliz risk ve yan etkileri çok düşük bir yöntemdir. Aynı zamanda lipoliz enjeksiyonunda kullanılan aktif bileşen vücut tarafından iyi bir şekilde tolere edilebilmektedir.

Lipoliz enjeksiyonundan sonra hastalar günlük aktivitelerine kesintisiz bir şekilde devam edebilirler. Bununla birlikte ilk hafta spordan, fiziksel efor gerektiren diğer aktivitelerden, solaryum, yüzme havuzu ve saunadan kaçınılmalıdır. Tedavinin hemen sonrasında uzun araba yolculuğu ve uçak yolculuğu da yapılmamalıdır. Tedavi bölgelerinde basınç uygulayacak sıkı giysilerden ve diğer mekanik baskılardan kaçınılmalıdır. Enjeksiyondan sonra hafif şişlik, kızarıklık, ağrı ve hassasiyet görülmesi doğal bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu durumlarda basit ağrı kesiciler ile rahatsızlık hissinin giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Yorumlar (0)