Alexa

Lipom Nedir?

Lipom Nedir?

Lipom halk dilinde yağ bezesi olarak bilinmektedir. Lipom vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. Genel olarak içleri dolu ve küçük yapılıdırlar. Aslında lipomlar tümör türleri arasında yer almaktadır. Her yaştan hastada görülebilmektedir. Genel olarak çocukluk dönemlerinde sık rastlanmamaktadır.

Hastalar doktora ilk başvurdukları zaman vücutlarında yeni gelişmekte olan ve ele sert gelen bir kabarıklık olduğu ve ne olduğundan endişe ettikleri şeklindeki hikâyeler ile gelirler. Görünüşü itibari ile rahatsızlık uyandırması nedeni ile hastalar ilk olarak kendi yöntemleri ile bu yağ bezlerinden bilinçsizce kurtulmaya çalışmaktadırlar. sıkma, iğne oynama gibi bazı yanlış dokunuşlar yaparak lipomların enfeksiyon kapmasına veya bulundukları yerlerde kalıcı izler bırakmasına neden olmaktadır. Ayrıca bilinçsizce yapılan bir müdahale nedeni ile lipomların büyümesi kaçınılmaz olmaktadır.

Yağ bezeleri genellikle omuzlarda, genetal bölgede, kol altlarında, saç diplerinde, yüzde, sırt ve boyun bölgelerinde görülmektedir. Lipom tümör türü olmasına rağmen genellikle iyi huyludurlar. Aksi bir durum söz konusu ise lipomun bulunduğu alanda ağrı, akıntı ve şişme gibi durumlar gözlenebilmektedir.

Eğer vücudunuzda herhangi bir kabartı ve sertlik gözlemlemiş iseniz kesinlikle bir genel cerrahi uzmanı tarafından muayene edilerek gereken işlemler doğru ellerde gerçekleştirilmelidir.

Lipom Çeşitleri

Lipom basit bir yağ toplanması olabileceği gibi bazen de çok daha büyük rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Op. Dr. Altan Karan ağ bezesi oluşumu ile gelen hastalarına çeşitli tetkikler uygulayarak bu tümörün iyi veya kötü huylu olarak değerlendirmesini yaptıktan sonra yapılacak işlemlere karar vermektedir. Bazen tetkikler ve gözlemler sonucu kitleye biyopsi uygulaması yapılması gerekebilmektedir. Bu nedenle vücutta böyle bir oluşum gözlenmiş ise direk olarak alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Lipom Tedavi Edilir mi?

Kişilerde oluşan yağ bezesi oluşumu için bazı nedenler olabilmektedir. En sık görülen nedenler ise;

  • Karaciğer rahatsızlıkları,
  • Obezite,
  • Şeker,
  • Yüksek kolesterol,
  • İnesilün direnci,
  • Yaş ilerlemesi,
  • Metabolik rahatsızlıklar,
  • Sağlıksız beslenmek,
  • Cilde alınan darbe,
  • Genetik olarak yatkınlıktır.

Lipom tedavisi uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Bu tarz rahatsızlıkların kremle tedavisi veya bitkisel olarak bir tedavisi söz konusu değildir. bu rahatsızlık ile doktora başvuran kişilerin uygun görülmesi halinde lokal anestezi ile lipom ameliyatı yapılmaktadır. Yaklaşık olarak yarım saat süren operasyon ile hastalar bu yağ bezelerinden kurtulmaktadır.

Hastalar operasyondan sonra gerekli kontroller yapılması ile taburcu edilirler. Genel olarak yağ bezesinin bulunduğu alan çevresel doku ile almaktadır. Hastalar sonrasında ağrı sızı duymadıkları için günlük hayatlarına kolayca dönebilmektedir. Basit bir operasyon olsa da duş alınması işlemi ertesi güne tavsiye edilir. Hastalar genellikle on gün sonrasında kontrole çağırılmaktadır.

Operasyon sırasında çıkarılan kitle her zaman patolojiye gönderilerek gereken tüm tetkikler yaptırılır ve hastalara en bilgi tümör ile alakalı olarak sonuçlar geldiği zaman yapılmaktadır. Çoğu zaman iyi huylu olan kitleler mutlaka kontrol edilmelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 13:54
YORUM EKLE