Lösemi

Sağlık 19.07.2022, 16:36
Lösemi

Lösemi aynı zamanda kan kanseri olarak bilinen bir kanser türüdür. Hastalık, kemik iliğinde yapılan normal kan hücrelerinin bazılarının anormal seviyede çoğalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Normal şartlarda organizmanın ihtiyaçlarına göre kemik iliğindeki kök hücreden dönüşerek oluşan kan hücreleri kan kanseri ile kontrolsüz çoğalma eğilimine girerler. İşlevini tamamlayan kan hücreleri ortadan kalkmak yerine varlıklarını sürdürür. Bir nevi ölümsüz hücreler ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da sık enfeksiyonlar, kansızlık, kanamalar meydana gelir.

Kan kanseri kalıtsal değildir ve farklı türleri vardır. İlk kan kanseri türü kronik kan kanserleri, ikincisi de akut kan kanseridir. Kronik kan kanserleri erken dönemde anormal artışlar göstermektedir. Hücreler bu evrede belli ölçüde fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. Bu yüzden hastaların birçoğunda bu dönemde yakınma olmamakta, hastalık ilerledikçe, anormal hücre sayısı arttıkça yakınmalar artmaktadır.

Lösemi Türleri ve Nedenleri

Akut lösemi daima ani başlangıçlı olup artık hücreler işlevini tamamen kaybetmiştir. Akut kan kanserleri hücre tipine göre farklı şekillerde isimlendirilir. Bunlara akut myeloblastik lösemi, akut lenfoblastik lösemi adı verilir. Her iki tür de kendi alt gruplarına sahiptir.

Kan kanserinin risk faktörleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte bazı kimyasal maddelere maruz kalmak hastalığa neden olabilmektedir. Kemoterapi ilaçları kan kanserine yol açabilmektedir. Doğuştan kromozomal anormalliği olanlarda daha sık rastlanılabilmektedir.

Uzman Lösemi Doktoru

Kan kanserinin belirtileri arasında gece terlemesi, sık tekrarlayan ve inatçı infeksiyonlar, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, kolay morarma, kanama, karın içinde dolgunluk hissi, şişkinlik, ağrı, belirgin kilo kaybı sayılabilir. Bu noktada tetkik ve tedavi süreçleri uzman doktorlar kontrolünde yürütülmelidir. Prof. Dr. Mustafa Çetiner lösemi alanında en yetkin isimlerden birisidir. Dilerseniz https://www.mustafacetiner.com/losemi/ linki üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilir, doktorla iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)