Alexa

Matcha zayıflatır mı? Maça çayı kilo verdirir mi?

Matcha zayıflatır mı? Maça çayı kilo verdirir mi?

Yeşil çayın öğütülerek toz haline getirilmiş hali olan maça çayı Japonlar tarafından kurutulup öğütülerek hazırlanan şifalı bir içecektir.

Matcha nedir? Ne işe yarar?

Matcha çayı için en uygun tanım, yeşil çayın toz hali olduğudur. Sadece Japonya'da yetiştirilen bu özel çay, gölgede bekletilerek hazırlanmaktadır. Gölgede beklemesi daha fazla klorofil üretmesine ve böylelikle daha parlak ve yeşil bir renge sahip olmasına sebep olmaktadır. Oldukça yüksek bir antioksidan özelliğine sahiptir. Zayıflamadan tutun da vücuttaki enfeksiyonların atılmasına kadar pek çok fayda sağlamaktadır.

Matcha çayı zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

Daha çok zayıflamak için tercih edilen matcha çayının en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bunun yanı sıra vücuttaki toksinlerin atılmasında da oldukça etkilidir. Her ne kadar yeşil çayın toz hali olsa da Japonların kurutup öğütmesinden sonra daha başka tekniklerle harmanlayarak elde ettikleri çok özel bir çaydır. İçeriğinde yer alan kafein sebebiyle sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Sindirimin kolaylaşması ve metabolizmanın hızlanmasıyla vücut enerjisi artarak kilo vermeye sebep olur. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcı olan bu çay, kuvvetli bir antioksidan özelliği taşır. Sindirim sisteminin ve metabolizmanın hızlanarak yağların daha çabuk erimesini sağlar. Bu da dolaylı olarak zayıflamaya sebep olur. Çayın etki göstermesi bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir.

Maça çayının faydaları nelerdir?

Maça çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Başlıca faydaları şunlardır;

  • Sağlıklı içeriği sayesinde kanser hücrelerini engellediği ve düzenli kullanımda da yok ettiği bilinmektedir. Uzmanlar günde iki bardak tüketilen matcha çayının kansere karşı oldukça etkili olduğunu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söylemektedir.
  • Çay içeriğindeki aminoasitler sayesinde; mantar enfeksiyonu ve bakterilere karşı oldukça etkilidir. Tüm bunları önlemenin yanı sıra hepatit B ve hepatit C virüsleri, zararlı bakteri ve mantarların oluşumunu önleyen bir etkiye sahiptir.
  • Zihni rahatlatarak konsantrasyonun artmasına yardımcı olur. Yüksek konsantrasyona ihtiyaç duyulan zamanlarda da tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Matcha çayının içerisinde kateşin denen bir malzeme bulunmaktadır. Kateşin de yağların yakılmasına yardımcı olur. Böylelikle maça çayı kilo vermek isteyenlerin fazla yağlarından kurtulmasını sağlar.

Maça çayının zararları nelerdir?

Maça çayının Japonya'da yetiştiği ve yeşil çayın toz hali olduğu bilinmektedir. Sadece matcha çayında değil, tüm bitkisel çay ve besinlerde her şeyin fazlası insan bünyesinde zararlı etkilere sebep olabilmektedir. Maça tea sağlıklı insanlarda herhangi bir yan etki göstermemektedir. Doğal matcha çayı ile zayıflayan ünlüler de etkilerinden oldukça memnun kaldıklarını kendi sosyal medya hesaplarından açıklamaktadır. Fakat; demir eksikliği, böbrek yetersizliği, böbrek taşı, ishal ve reflü gibi sağlık sorunları olan kişilerin bu çayı tüketmemeleri uygun görülmüştür. Hamilelik sürecinde anne adaylarının ya da emziren annelerin de doktorların onayı olmadan bu çayı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Doktor onayı alındıktan sonra kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Matcha çayı sağlıklı bireyler için günde ortalama olarak 2-3 fincan tüketilebilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihal
Nihal - 3 ay Önce

Ben bir hafta oldu baslayali hic bir degisiklik yok.birde siskinlik var normalmi acaba

banner325