Meme Ameliyatından Sonra Kaçınılması Gereken Egzersizler

Meme ameliyatı yaptırmayı planlıyorsanız altı haftalık ciddi bir iyileşme döneminin gerektiğini bilmeniz gerek.

Sağlık 28.05.2019, 17:34
Meme Ameliyatından Sonra Kaçınılması Gereken Egzersizler

Meme ameliyatı yaptırmayı planlıyorsanız altı haftalık ciddi bir iyileşme döneminin gerektiğini bilmeniz gerek. Bu süre içerisinde spor salonlarından uzak kalmanız gerekecek.

Este Aura Estetik Merkezi’nden Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, meme ameliyatından sonra kaçınılması gereken egzersizler hakkında şu bilgileri verdi:

BARFİKS ÇEKMEK

Barfiks ve yardımla çekerken sırt, biseps ve ön kol kasları çalışır. Karın kaslarını çalıştırmak her hareketi daha sağlam ve etkili hale getirecektir.

Meme ameliyatı olduysanız, size kollarınızı en az iki hafta boyunca baş hizasından yukarı kaldırmamanız önerilecektir. 6 haftalık tam iyileşme periyodu tamamlandıktan sonra cerrahınız size normal faaliyetlerinize dönebileceğinizi söyler (fakat sizin için normal nedir?). İyileşme sürecinde üst bedene çok fazla baskı yapmak implantlara zarar verebilir, dönmelerine ya da katlanmalarına yol açabilir. Üst bedenin fazla çalıştırılması yatay yer değiştirme ya da implantın aşağı kayması ve memenin üst bölümünün sönmesine yol açan aşağı düşme riskini artırır.

KÜREK ÇEKME

Kürek çekme esas olarak kollar ve üst bedeni çalıştırır. Çoğu egzersiz gibi, karın ve orta bölüm için sıkı bir çalışmadır.

Kürek çekme düşük etkili ola da üst bedenin yoğun olarak çalışmasını gerektirir. İyileşme döneminde iyi bir şekilde dinlenmesi gereken göğüs bölgesi burada söz konusudur. Kürek çekmek özellikle ameliyattan sonraki ilk bir ya da iki hafta sırasında kesi yerlerini etkiler ya da implantın yer değiştirmesi riskini artırır. Çekme eylemi iyileşmiş memelerle raht ve mutlu hissedene kadar uzak durulması gereken harekettir.

İTME

A shoulder press, trisepsleri, göğüs kaslarını ve omuz kaslarını (ya da deltoitleri) kullanır.

Göğüs kasları hemen göğsün üzerinde yer alır ve etrafındaki bölge son derece acı hissedecektir. Memelerinizin üstüne birkaç hafta boyunca 24 saat kil çamuru konduğunu düşünün. Bu kasları çalıştırmak fazladan gerilim ve sıkılık verecektir. Shoulder pressten tamamen kaçınmanızı değil, meme ameliyatından sonra fazladan dikkatli olmanızı öneriyoruz. Eğer acı duyarsanız hemen bırakın.

PLANK

Plank, alt ve üst beden kaslarını kullanarak yapılır. Omuzlar, kollar, kalça kasları, karın kasları ve pelvis kasları tüm hareket sırasında çalışır. 

Meme ameliyatı olduktan sonra memelerinizin desteklenmiş olarak kalmasını isteyeceksiniz. Plank yapmak memelerin yerçekimi etkisi ile göğüsten uzaklaşmasına, bu da rahatsızlık ve zorlamaya yol açar. Ayrıca plank yapmaya çalışırken yeni memelerin üstüne düşme tahlikesi de ardır.

BATTLE ROPES

Battle ropes kardiyo ve güç antrenmanının bir karışımdır. Eller, önkolu, omuzları, sırtı, bacakalrı, karın kaslarını çalıştıran tüm vücuda yönelik bir egzersizdir.

Battle ropes, yara ya da implantları sarsacak hareketler içermektedir.  Battle ropes, kettlebells, ve medicine balls gibi sallanma ve kırbaçlama gerektiren hareketlerden memeler gerektiği gibi iyileşene dek kaçınmak gerekir.

ELİPTİK BİSİKLET

Eliptik bisiklette kollar, bacaklar, bisepsler, trisepsler ve karın kasları kullanılır.

Düşük etkili de olsa eliptik bisiklet kullanmak göğüste sallanma hareketine yol açabilir (her tür kardiyo hareketi gibi). İyileştikten sonra eliptik bisiklet kullanmayı planlıyorsanız ameliyat sonrası destek sutyeni ya da sporcu sutyeni giymenizin önemini vurgulamak isteriz.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P