banner434

banner433

Meme Estetiğinde Doğal ve Etkileyici Sonuçlar İçin Doğru Adres Op. Dr. Evren İşçi

Dünya genelinde kadınların en sık başvurduğu estetik operasyonların başında şüphesiz meme estetiği gelir.

Sağlık 22.02.2022, 17:47
Meme Estetiğinde Doğal ve Etkileyici Sonuçlar İçin Doğru Adres Op. Dr. Evren İşçi

Dünya genelinde kadınların en sık başvurduğu estetik operasyonların başında şüphesiz meme estetiği gelir. Meme estetiği kapsamında meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları yapılır. Op. Dr. Evren İşçi meme estetiği ameliyatları başta olmak üzere tüm estetik ameliyatlardaki ve medikal estetik prosedürlerdeki başarılı uygulamaları ile tanınmaktadır. Kişi özelinde ihtiyaçlara ve vücut hatlarına uygun doğru planlamalarını alanındaki uzmanlığı ve deneyimi ile birleştirerek yüksek hasta memnuniyeti sağlamayı başarmaktadır.

Meme büyütme estetiği ameliyatı genellikle yapısal olarak küçük memelere sahip olan ya da doğum ve emzirme süreçlerine bağlı olarak memeleri küçülen ya da sönen kadınlarda uygulanır. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen hastanın memelerinde emzirmeye ya da farklı nedenlere bağlı olarak sarkma ya da sönme meydana geldiyse bu durumda silikon protezler kullanılarak yapılan meme büyüme estetiğinin meme dikleştirme ameliyatı ile kombine edilmesi zorunludur.

Meme büyütme ameliyatında farklı özelliklere sahip protezler kullanılabilir. Silikon meme implantları dış yüzeylerine ve şekillerine göre sınıflandırılabilirler. Dış yüzeylerine göre düz ya da pürtüklü olarak ayrılan silikon protezlerin yuvarlak ve damla olmak üzere iki farklı türü vardır. Meme büyütme estetiği ameliyatı hangi tipte ve boyutta silikon protez kullanılacağı hastaya yapılan muayene sonucunda belirlenen göğüs şekline, ölçümlerine ve hastanın beklentilerine göre belirlenir. Ancak hastanın beklentilerinin gerçekçiliği doktor tarafından değerlendirilmeli ve vücut hatlarıyla uyumlu, doğal bir görünüme kavuşulabilmesi için hastaya gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatında Farklı Teknikler Uygulanabilir

Meme büyütme estetiği ameliyatında silikon protezlerin yerleştirilmesi için farklı kesiler yapılabilir. Genellikle meme altı kıvrımından, meme ucundan ve koltuk altından silikon protezlerin yerleştirilmesi tercih edilir. Kesinin nereden yapılacağı kullanılacak olan protezin özelliklerine, hastanın isteklerine ve cerrahın değerlendirmesine bağlı olarak belirlenir. Silikon protezlerin çoğu zaman meme dokusunun altına, memenin altındaki göğüs duvarı kasının altına veya dual plan olarak da bilindiği üzere yukarıda pektoral kasın altında aşağıdaysa meme dokusunun altına yerleştirilmesi söz konusudur. Silikon protezin kas altına yerleştirildiği durumlarda ameliyat sonrası erken dönemde ağrı görülmesi olasılığı bulunmakla birlikte ameliyat sonrası komplikasyonların daha az olduğu kabul edilir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protezin boyutlarının belirlenmesi aşamasında hastanın istekleri önemli bir etkendir. Ancak, hastanın göğüs duvarının yapısı ve genişliği ile ilgili ölçümler yapılarak karar verilir. Eğer elde edilen ölçümler ile uyumlu protezlerden daha büyük boyutlu protezler kullanılırsa üstte ve yanda ortaya çıkan taşmalar nedeniyle doğal olmayan görüntülerle karşı karşıya kalınabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Konforlu Bir Prosedürdür

Meme büyütme estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Genellikle 2-3 saat süren ameliyatın ardından erken dönemde özellikle kol hareketlerine bağlı olarak ağrı görülebilir. Ağrının giderilmesi için reçete edilen ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Meme büyütme ameliyatından sonra belirli bir süre dinlenilmesi ve doktorun tavsiyelerine eksiksiz uyulması, sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanması açısından önemlidir. Ameliyatı izleyen 3 hafta boyunca kollar yukarı kaldırılmamalı, ağır taşınmamalı ve zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra 6 hafta süreyle tenis ve yüzme gibi sporlardan uzak durulmalıdır. Ameliyattan sonra memelerde sertlik oluşması mümkündür. Bu sertlikle genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Böylece memeler normal yumuşak kıvamlarına ulaşır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında en sık görülen komplikasyon, kapsül kontraktürüdür. Memeye yerleştirilen protezin çevresinde vücudun oluşturduğu destek dokusunun memenin şeklini bozması ve aşırı sert bir kıvamda ele gelmeye başlaması durumuna kapsül kontraktürü denilir. Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezin büyüklüğünün hastaya uygun olması, protezin kasın altına yerleştirilmesi, ameliyatın doğru tekniklerle ve titiz bir şekilde uygulanması kapsül kontraktürü oluşması riskini minimize eder. Meme büyütme ameliyatından sonra kapsül kontraktürünün oluştuğu durumlarda ameliyat ile sert kapsül çıkarılmalı ve protezler yeniden yerleştirilmelidir.

Silikon meme protezlerinin değişimi olağan dışı durumlar haricinde gerekli değildir. Silikon protezler hayat boyu güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak meme dokusunun zamanla yaş almaya, yer çekiminin etkisine ve diğer nedenlere bağlı olarak sarkmaya başlaması durumunda meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacı oluşabilir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında gerek duyulursa meme protezleri de değiştirilebilir.

Aynı şekilde meme küçültme estetiği ameliyatı da genel anestezi altında uygulanır.  Memelerin istenilen boyuta getirilmesi için farklı teknikler tercih edilebilir. Uygulanacak teknik kişi özelinde belirlenir. Ameliyattan sonra kalacak iz uygulanan tekniğe göre değişiklik gösterebilir. Hastanın cilt yapısı, iyileşme sürecinin ne kadar sağlıklı olduğu ve doktorun tavsiyelerine ne kadar uyulduğu gibi etkenlere bağlı olarak kalacak izin belirginlik düzeyi kişi özelinde farklılaşabilir. Her hastanın vücut yapısı farklı olduğundan ideal bir meme boyutundan bahsetmek çok doğru değildir. Kişinin kilosuna, boyuna, kalça ve omuz genişliğine bağlı olarak memelerin ideal boyutu hasta özelinde belirlenir. İdeal meme boyutu belirlenirken hastanın beklentileri de dikkate alınmalıdır.

Yorumlar (0)