Meme Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, Meme kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu belirterek, ‘Benim başıma gelmez’ diye düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

Sağlık 06.10.2021, 20:03 06.10.2021, 21:45
Meme Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Op. Dr. Kadir Şeker, "Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. ‘Benim başıma gelmez’ diye düşünüyor olabilirsiniz fakat belirli periyotlarla muayene hayat kurtarır" dedi,

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Kadir Şeker açıklamasında şunları söyledi: "

Meme Kanseri hakkında önemli hususlara dikkat çekti. Şeker, Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türolduğunu belirterek şunları söyledi: "Meme kanseri ağrısız, şişlik şikâyeti ile baş gösterir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetik geçiş ön plandadır. Anne, kız kardeş ya da teyzesinde meme kanseri olan hastalar oldukça risklidir. Bu şekilde kliniğimize başvuran meme kanseri olan hastalara gerekli tetkikler yapılarak uygun cerrahi uygulanmakta cerrahi sonrası takip ve tedaviye devam etmekteyiz.

Meme kanserinde hastalığın ilerlemiş olup olmadığı yani evresi çok önemlidir.

Doğurganlık sayısının artması, çocuğu uzun süreli emzirme meme kanserinden koruyucudur. Hastaların belirli periyotlarla kliniğe başvurması her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapması özellikle âdetin 5-7. günlerinde meme çok uygundur. Hastalarımızın kendi kendilerine meme muayenesi ve varsa memelerinde ki yeni oluşmuş şişlik sonucu kliniğe başvurmaları önem arz etmektedir. Hastaların kendilerini yaptıkları elle muayenesinde fark edilen yeni bir lezyon veya bir şişlikte erken dönemde kliniğe başvurmaları çok önemlidir.Erken tanı hayat kurtarır." 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)