Menopoz Nedir? Bitkisel Tedavisi

Sağlık 23.02.2022, 17:37
Menopoz Nedir? Bitkisel Tedavisi

Kadınların hayatlarının bir dönemi de menopoz dönemi olarak bilinir. Menopoz nedir, tedavisi nedir, Menopoz bitkisel tedavisi var mıdır gibi pek çok sorunun yanıtları oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda sizler için menopoz nedir ve bitkisel tedavi yöntemlerini inceledik.

Dünya Sağlık Örgütüne göre menopoz, yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmesi sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi şeklinde tanımlamaktadır. Genel olarak menopoz kadınlarda 45 ile 50 yaş arasında görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre menopoz, üç dönem şeklinde görülmektedir. Birinci dönem ilk belirtilerin olduğu, ikinci dönem son adet kanamasının gerçekleştiği ve son dönem ise yaşlılık dönemine kadar olan süreçtir.

Menopoza Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Menopoz her kadının yaşlılık döneminde yaşadığı süreçlerden bir tanesidir. Fakat bazı kadınlarda menopoz yaşı düşebilmektedir. Menopoz döneminde erken yaşta girmenin ise farklı sebepleri olabilmektedir. Kadınların erken yaşta menopoza girmesinin en önemli sebepleri arasında genetik faktörler gelmektedir. Bir diğer farklı sebep de genital faktörlerdir. Düzensiz bir şekilde adet gören kadınların daha erken yaşlarda menopoza girdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra ilk adet görme yaşı, doğum kontrol hapları, doğurganlık durumları gibi genital faktörlerde menopozu etkilemektedir.

Menopozu etkileyen faktörler arasında fiziksel, çevresel ve psikolojik faktörlerde yer almaktadır. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da menopozu etkilediği bilinmektedir. Fazla sigara tüketen kadınlar, menopoz dönemine 1-2 yıl erken girdiği bilinmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar, menopoz sürecine girmeden önce bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler. Menopozun en bilinen belirtileri arasında adet düzensizlikleri gelmektedir. Bunun yanı sıra ateş basması, aşırı terleme, depresif ruh hali, uyumama, aşırı iştahsızlık gibi fiziksel belirtileri de bilinmektedir. Menopozun bir diğer önemli belirtisi de yumurtaların azalmasıdır. Aşırı halsizlik, sürekli gerginlik veya sinirlilik hali de menopozun diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Cinsel istekte azalma da menopozun belirtisi olarak bilinir. Baş ağrısı, baş dönmesi, özgüven azlığı, unutkanlık, dikkatsizlik, yorgunluk, yüzde kızarma gibi belirtiler de menopoz belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer bu belirtilerden herhangi birini veya birkaçını gösteriyorsanız mutlaka bir doktordan randevu almanız tavsiye edilir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz sürecinin herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat erken menopoz sürecini geciktirmek amacıyla bazı bitkisel yollara başvurabilirsiniz. Bu süreç içerisinde düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızdan da uzak durmanız tavsiye edilir. Menopoz sürecinden önce ve sonrasında da bitkisel bir şekilde beslenmeniz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda bitkisel ve doğal içerikli takviye ürünlerde kullanabilirsiniz.

Menopoz bitkisel ürünü, hem bitkisel hem de doğal içerikli olmasından dolayı menopoz sürecinden güvenle kullanılabilir. Menopoz sürecinin belirtileri bazı zamanlar sizlere rahatsızlık verebilir. Bu sebeple bitkisel içeriğe sahip bitkisel ürününü kullanabilirsiniz. İçeriğinde yer alan bitkisel ürünler, belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Yorumlar (0)