Mezotelyoma Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer, kalp ve karın organlarını kaplayan zarların kanserine malign mezotelyoma veya kısaca mezotelyoma olarak adlandıran uzmanlar, Malign mezotelyoma bu zarlardan köken alan kanserin adıdır. Peki, Mezotelyoma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sağlık 26.03.2021, 23:48 27.03.2021, 00:47
Mezotelyoma Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

mezotelyoma tek başına söylendiğinde bunun bir kanser türü olduğunu bir çoğumuz bilmeyiz belki. Akciğer, kalp ve karın organlarını kaplayan zarların kanserine malign mezotelyoma veya kısaca mezotelyoma şeklinde ifade eden uzmanlar, Malign mezotelyoma bu zarlardan köken alan kanserin adı olduğunu, Malign mezotelyoma hastalarının %80’nini plevral zar kaynaklı malign mezotelyoma oluşturduğunu belirtiyor.

Mezotelyoma nedir?

Agresif bir tümör çeşidi olan mezotelyoma; akciğeri saran zarda oluşmaktadır. Özellikle asbeste (taş pamuğu, kaya lifi) sıkça maruz kalan kişilerde ortaya çıkan bu hastalık; Türkiye’de yılda 500, dünyada ise toplamda 30 bin kişide görülebilmektedir. Ağırlıkla Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde rastlanan bu hastalık, asbestin bilinçsiz kullanımından kaynaklandığı belirtiliyor.

İki ana mezotelyoma türü vardır; plevral ve peritoneal.

Mezotelyoma için beş yıllık sağkalım oranı yaklaşık% 6'dır.

Plevral mezotelyoma

Bu, akciğerleri kaplayan zarda başlayan bir kanser türüdür. Göğüste gelişmesine ve akciğerlerin iç yüzeyini tutmasına rağmen akciğer kanseri değildir ve akciğer kanserinden farklı şekilde tedavi edilmektedir. Plevral mezotelyoma en yaygın mezotelyoma türüdür ve tüm mezotelyomaların yaklaşık% 90'ını oluşturmaktadır. 

Peritoneal mezotelyoma

Diğer ana tip, vakaların yaklaşık% 10'unu oluşturan peritoneal mezotelyomadır. Karın astarında gelişmektedir. 

Mezotelyoma semptomları:

Plevral mezotelyomanın ana semptomları şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Omuzda ve üst kolda ağrı
 • Hassas cilt
 • İştahsızlık ve / veya kilo kaybı
 • Enerji kaybı
 • Kalıcı öksürük veya bir kişinin normal öksürüğünde bir değişiklik
 • Özellikle geceleri aşırı terleme.

Mezotelyoma semptomları

Peritoneal mezotelyomanın ana semptomları şunları içerir:

 • Şişmiş veya ağrılı karın
 • İştah kaybı
 • Bulantı ve / veya kusma
 • Ateş veya gece terlemeleri
 • Bağırsak veya idrar problemleri.

Mezotelyoma Nasıl Tedavi Edilir?

Mezotelyoma, tedaviye direnç gösteren bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, genellikle 50-60 yaşlarında ortaya çıkan bu hastalığın teşhis zamanı da tedaviyi etkilediğini belirtmektedir. Mezotelyoma tedavisi var mı? sorusuna verilen cevap, Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi mezotelyoma tedavisi olarak kullanılan tedavi yöntemleri şeklinde açıklanmaktadır.

Mezotelyoma Yaşam Süresi Ne Kadar?

Akciğer zarı kanseri akciğer kanserine oranla daha az belirti gösterdiği ve erken tanının az olmasından kaynaklı olarak diğer kanser türlerinden daha fazla etki yaratıyor. Hastanın dayanılmaz göğüs ağrıları kişinin hayatını daha çok zorlaştırırken yaşam süresini de azaltmaktadır. 

Mezotelyoma kurtulan hastalar arasında ise genellikle erken teşhis ile tedaviye başlanılan hastalar bulunmaktadır.

Mezotelyoma nedenleri

Mezotelyoma için bilinen tek risk faktörü asbeste maruziyettir. Mezotelyoma gelişmesi asbeste maruz kaldıktan sonra (20 ila 60 arasında) yıllar alabilir. İşyerinde asbeste maruz kalmış olabilecek kişiler arasında inşaatçılar, tesisatçılar, elektrikçiler, kaynakçılar, asbest madencileri, otomotiv endüstrisi çalışanları ve tekstil işçileri sayılabilir.

Kaynak: GARABEY
Yorumlar (0)