banner434

banner433

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiye statiklerine göre migren baş ağrısı olan anne ya da babanın 3 çocuktan 1'inde mutlaka migren baş ağrısı ortaya çıkıyor. Peki Migren nedir, nasıl tedavi edilir?

Sağlık 11.02.2022, 00:26
Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, "Toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir baş ağrısı çeşidi olan Migren, tedavi edilmediği takdirde dört ila 72 saat sürebilmektedir" dedi. Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Eraslan, migren ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Migren nedir?
Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, "Migren baş ağrısı kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen tek taraflı zonklayıcı şiddetli bulantı kusmanın bazen eşlik ettiği ilacın bazen yanıtsızlığın olduğu, günlük hayattan koparan, hareketle artan bir baş ağrısı şeklidir.

Migren belirtileri Nelerdir?
Türkiye istatiklerine göre migren baş ağrısı olan anne ya da babanın 3 çocuktan 1'inde mutlaka migren baş ağrısı ortaya çıkar. Migren baş ağrısı uykusuzluk, yorgunluk, stres, gerginlik, açlık, aşırı egzersizlik ve bazı yiyecekler sonrasında tetiklenebilir migren baş ağrısı bulunan kişilerde tedavide biz öncelikle tetikleyici faktörlerden uzak durmayı öneriyoruz bu faktörlerden olabildiğince öte duran hastalarda buna rağmen hala baş ağrısı aynı şiddetle devam ederse ilaç tedavisi medikal tedavi veriyoruz. Medikal tedavide yanıt alamadığımız hastalarda ya da ilaç yan tesiri ya da bir başka rahatsızlığın eşlik ettiği durumlarda ise migren baş ağrısı kronikleşmemesi için migrende enjeksiyon şeklinde botoks uygulamaları vardır.

Tedavi için geç kalmayın!

Migren baş ağrısında şiddetli bir baş ağrısı oluşmaktadır. Genellikle gözü veya başın bir tarafını alabilecek şekilde bulantı kusmanın eşlik ettiği migren atakları tanı koymamız için yardımcı o yüzden klinik olarak hastanın şiddetli baş ağrısı zonklayıcı vasıfta ilaca yanıtsız acile taşıyan bir baş ağrısı ise migren olma ihtimali daha yüksektir. Bu anlamda mutlaka uzman bir doktordan destek alınmalı ve tedavisi yapılmalıdır" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)