Nasıl Kanser Oluyoruz?

Kanser DNA hasarı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Peki kanser hastalığı nasıl oluyor?

Sağlık 11.09.2021, 22:35 11.09.2021, 23:02
Nasıl Kanser Oluyoruz?

 Dr. Şenol ŞensoyKanserde de fitoterapi çok önemli bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek. Türkiye’de hayatını kaybeden insanların 5’te birinin kanserden olduğunu, Tabi kanserde çok büyük gelişmeler olduğunu belirtti. Peki kanser hastalığı nedir, nasıl kanser oluyoruz? 

KANSER NEDİR NASIL KANSER OLUYORUZ?

Kanser DNA hasarı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

DNA hasarına ne sebep olur?

 Dr. Şenol Şensoy, açıklamasında şunları söyledi: "Bizim vücudumuzda standart, rutin bir metabolizmamız var. Aynı zamanda vücudumuzda bir takım atıklar da ortaya çıkıyor. Bu atıkları bertaraf edici mekanizmalar var. Ama bazen bertaraf edici mekanizmalar zayıf düşüyorlar ve atıklar orada baskın duruma geliyorlar ve hücrede hasar oluşturuyorlar ve bu durumda DNA’da hasar oluşursa hücre ya işlevselliğini yitiriyor ya hayatiyetini kaybediyor ya da bizim mutajen dediğimiz kanserleşme aşamasına geçiyor. Her gün bu şekilde vücudumuzda yaklaşık 1 milyon civarında kanser hücresi oluşuyor. Bağışıklık sistemimiz de bunları yok ediyor. Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı durumda kanser oluşumu hangi organımızda baskın hale gelirse o organın kanseri ortaya çıkıyor."

Kanserde Başarı İçin Fitoterapi Desteği

Kanser tedavisinde istediğimiz başarıya ulaşmak için modern tekniklerin yanında fitoterapiden faydalanmanın önemli olduğunu belirten Dr. Şenol Şensoy makalesinde, "Biz fitoterapiyi hemen hemen bütün hastalıklarda kullanabiliyoruz. Özellikle kronik hastalıklarda çok önemlidir. Hipertansiyon teşhis edildikten sonra ömür boyu bir tansiyon ilacı ile yaşamak zorundasınız. Şeker ve romatizmal hastalıklar için de durum böyle. Birçok dejeneratif hastalıklar, beyin sinir hastalıkları için de durum böyle. Fitoterapi ile bu durumu tersine çevirebiliyoruz." dedi.

Kanserde Farklı Tedavi Yaklaşımları Nedir?

Kanserde tedavi yaklaşımları olarak kemoterapi ve radyoterapi kanser hücresini öldürmeye yönelik olduğunu belirten Şensoy, "Ama bu tedaviler kanser hücresini öldürürken ne yazık ki bizim normal sağlıklı hücrelerimize de zarar veriyorlar. Fitoterapinin burada kullandığımız modern teknikleri destekleyici özellikleri var. Kemoterapiye karşı kanser hücreleri bazen direnç geliştiriyor. Tedavinin belli bir süre başarılı olup, sonrasında geri dönüşlerin, nükslerin sebebi de buna dayanıyor. Ama fitoterapi ile birlikte ilerlediğimiz zaman fitoterapitik ürünler yani tıbbi bitkiler kanser hücrelerinin bu direnç geliştirme mekanizmalarını engelliyorlar. Yani bizim kullandığımız tıbbi tedavilere ciddi bir destek oluyorlar. Onların etkinliğini artırıyorlar. Ayrıca tıbbi bitkilerin kanser hücreleri üzerinde öldürücü sitotoksik özellikleri var. Ama kanser hücrelerini öldürürken bizim sağlıklı hücrelerimize zarar vermiyorlar hatta onların fonksiyonlarını destekliyorlar. " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)