Neden Ağlarız, Kaç Çeşit Gözyaşı Vardır?

Gözyaşları ile geldiğimiz dünyadan, gözyaşları arasında ayrılıyoruz. Peki, gözümüzün günde ne kadar göz yaşı ürettiğini biliyor muyuz?

Sağlık 31.01.2019, 14:16 31.01.2019, 15:16
Neden Ağlarız, Kaç Çeşit Gözyaşı Vardır?

Neden ağlıyoruz? En çok ne zaman ağlarız? ve Kadınların Daha Fazla Ağlama sebepleri nedir? gibi sorular sürekli olarak araştırılmakta ve merak edilmektedir. Peki Göz yaşı nedir? İnsan neden ağlar? ve kaç çeşit göz yaşı vardır? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Göz, günde 300 ml gözyaşı üretiyor. Duygusal göz yaşları beyindeki bir sinir merkezi tarafından gönderilen sinyalle harakete geçiyor. Sinyal, yüzde kan basıncının yükselmesine ve yaşların gözden süzülmesine yol açıyor.

Biz insanlar dünyaya gelirken gözyaşlarıyla geldik.Dünyadan ayrılırken de gözyaşıyla ayrılacağız. Peki her dökülen gözyaşı ağlama sınıfına girer mi? İnsan neden ağlar? Kaç çeşit gözyaşı dökülür? Kadınlar neden erkeklerden fazla gözyaşı döker? bu soruların cevabını arayalım.

Bebekler karnı acıktığında veya bir ağrısı olduğunda ağlarlar. Çocuklar,istediklerini elde etmek için ağlama silahını kullanır. Ergenlik çağına gelen insanlar açıktan ağlamasa da gizli ve yalnız kaldığında ağlar. Sıkıntıdan, üzüntüden, aşktan ve ayrılıktan ağlanır. Büyüdükçe gözyaşları daha azalır. 

Her gözyaşı dökmek ağlamak değildir.

Kısacası ağlamak hayatımızın her aşamasında bizimle.  Bilim adamları gözyaşlarını dört ana gruba ayırıyor:

Duygusal Gözyaşları

Yoğun bir duygunun sonucunda dökülen gözyaşıdır ki, bu gözyaşının dökülmesini biz ağlamak olarak nitelendiriyoruz. Duygusal gözyaşları diğer gözyaşlarından % 25 daha fazla protein içeriyor. Ve tansiyonu düşürüp toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor. Bununla birlikte duygusal gözyaşları vücudun iyileşmesine yardımcı oluyor. Zararlı bakterilerin temizlenmesi yine bu gözyaşlarının sayesinde oluyor. Araştırmalar duygusal gözyaşının kişiyi depresyondan uzak tuttuğunu gösteriyor. Yani ağladığımızda sadece ağlamış olmuyoruz. Bir yandan rahatlarken, diğer yandan kendimizi depresyondan uzak tutuyoruz. Ağlama sonrasında kendimizi rahatlamış hissetmemiz bu tezi destekliyor.

Temel Gözyaşları

Bu gözyaşı ağırlıklı olarak su ve tuzdan oluşuyor ve göz yüzeyimizin kaygan kalmasını sağlıyor. Günlük ortalama 150-300 gram kadar salgılanıyor ve bir süre sonra burun boşluğuna salınıyor.

Refleks Gözyaşları

Ani durumlarda gözü korumak amacıyla salgılanan gözyaşlarıdır. Soğan doğrarken ya da gözümüze toz kaçtığında gözlerimizin yaşarması sonucu ortaya çıkan gözyaşlarıdır. Refleks gözyaşları salgılandığında biz bu durumu ağlamak olarak adlandırmıyoruz, daha çok gözlerim yaşardı ibaresini kullanıyoruz.

Patolojik Gözyaşları

Son yıllarda literatürde bir ağlama çeşidi daha dikkat çekiyor: patolojik ağlama. Özellikle bazı psikolojik sorunlara maruz kalan hastalarda o anki durumla ilgisi olmayan uygunsuz ağlamalar görünüyor. Mesela hastaya yemek yedirirken, hastanın yatak örtüsü toplanırken hastanın da kontrolü dışında gerçekleşen ağlamalar patolojik ağlama olarak nitelendiriliyor. Yani etki eden faktörle gözyaşı arasında doğrudan bir bağlantı bulunmuyor. Ve en önemlisi de bu ağlamanın hastanın isteği dışında gerçekleşmesi. Hasta da kendinin neden ağladığını bilmiyor. Özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalarında patolojik ağlama görülebiliyor.

Neden Ağlıyoruz?

Her gözyaşı dökme ağlamak değildir.Ağlamamıza yol açan temel faktör duygu yoğunluğudur. Bazen sevinir ağlarız, 'Sevinç gözyaşları' bazen üzülür ağlarız, 'Üzüntü Gözyaşları', bazen de Korktuğumuz durumlarda ağlarız. ‘korku gözyaşları’ dökeriz. İnsan vücudunda gözyaşı farklı nedenlerle üretilir. Üç tür gözyaşı vardır. Bunlardan bazal gözyaşının ve refleks gözyaşının işlevleri farklı olsa da kimyasal yapıları benzerdir. Bazal gözyaşı gözlerin sürekli kaygan ve nemli kalmasını sağlar. Refleks gözyaşı ise soğan doğradığımızda ya da gözümüzü ovaladığımızda gözümüzün tahriş olmasını engellemek amacıyla salgılanır.

En Çok Ne Zaman Ağlıyoruz?

Zaman açısından baktığımızda bebekliğimizde ve çocukluğumuzda daha çok ağladığımızı söyleyebiliriz. Ergenlikten sonra azalan ağlama yaşlılıkla birlikte yeniden artmaya başlıyor.

Peki, en çok hangi duygu yoğunluğunda daha çok gözyaşı döküyoruz? 

Sevinç gözyaşlarımız mı daha fazla yoksa acı gözyaşlarımız mı? Araştırmalar % 49’luk oranla daha çok ‘hüzün gözyaşları’ döktüğümüzü gösteriyor. Bunu % 29’luk oranla ‘mutluluk gözyaşları’ takip ediyor. En son sırada ise % 4 ile ‘korku gözyaşları’ yer alıyor.

Kadınların Daha Fazla Ağlama sebepleri ?

Yapılan araştırmalar ergenlik dönemine kadar erkekler ile kızların aynı oranda ağladığını gösteriyor. Bu dönemden sonra ortalama olarak kadınlar erkeklerden dört kat daha fazla ağlıyor. Kadınlar yılda ortalama 64 defa ağlarken erkekler 17 defa ağlıyor.

18-75 arasında 331 katılımcıdan 30 gün boyunca gözyaşı günlüğü tutması isteniyor. Araştırma sonucunda kadınların erkeklerden 4 kat daha fazla ağladığı görülüyor. Araştırmayı yapan Dr. Frey bunu sebebini daha çok kadınlardaki hormonal dengeye bağlıyor. Bunun yanında kültürel faktörlerin erkeklerin ağlamasına engel olduğuna da değiniyor. “Erkek adam ağlamaz”, “Ağlamak zayıflık göstergesidir” gibi inançlar erkeklerin duygularını bastırmalarına neden oluyor.

Timsah Gözyaşları

Çokça kullanılan bir gözyaşı deyimi de ‘timsah gözyaşlarıdır’. Timsah gözyaşları döküyor demek bir şeye üzülmediği halde üzülmüş gibi yapmak demektir. Sahtekârlık, iki yüzlülük gibi olumsuz bir anlamı vardır. Timsah gözyaşları denilmesinin nedeni ise timsahlar avlarını yerken, ağızlarını çokça açtıklarında, gözlerinden bir sıvı salgılanmasıdır. Aslında gözyaşı gibi görünen bu sıvının üzüntüyle bir ilgisi yoktur.

Ağlayamıyorsak?

Araştırmaların ağlamanın insan vücudu ve psikoloji üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğunu gösterdiğini söylemiştik. Peki, ağlayamayanlar ne olacak? Eğer ağlayamıyorsak farkında olduğumuz (bilinçli) ya da farkında olmadığımız (bilinçdışı) ağlamamızı bloke eden nedenleri bulup onları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Gerekirse bu noktada bir psikologdan profesyonel bir yardım almayı bile tercih edebiliriz.

Özetle her ne kadar günümüzde ağlamak zayıflık göstergesi olarak görülse ve gösterilse de gözyaşı dökmekten çekinmememiz gerekiyor. Çünkü ağlamak ruhumuzda biriken kirleri atıp hafiflememizi sağlıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık