“No Touch Lazer” yöntemi Kızılay Hastanelerinde...

Türk Kızılay, yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyen görme bozukluklarının tedavisi için Kartal Hastanesi’nde “No Touch Lazer” yöntemini kullanmaya başladı.

Sağlık 18.12.2021, 10:38
“No Touch Lazer” yöntemi Kızılay Hastanelerinde...

Kızılay Hastaneleri, “No Touch Lazer” yöntemini kullanmaya başladı. Her bir göz için yaklaşık 50 saniye süren uygulamanın ardından hastalar gözlük veya lense ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilecek. 

Türkiye’de göz rahatsızlıklarında da artış yaşanıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de farklı nedenlerden dolayı ve farklı boyutlarda 20 milyon kişi göz rahatsızlığı yaşıyor. Türk Kızılay, halk sağlığını ciddi boyutta etkileyen görme bozukluklarının tedavisi için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Kızılay’a ait Kartal Hastanesi’nde hayata geçirilen “No Touch Lazer” uygulaması ile hastalar lens veya gözlük kullanmadan hayatlarına devam etme imkanına kavuşturuluyor. 

“No Touch Lazer” Hangi Hastalarda Uygulanır

Kızılay Kartal Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdullah Güleç uygulamaya koyulan bu yeni yöntemin hangi hastalarda kullanılabileceği hakkında verdiği bilgide, “Göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir.  Daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilere, retinasında yırtık ve yırtığa meyilli hastalara da göz yapıları uygun olmak koşulu ile uygulanabilen bir yöntemdir. Son olarak özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda da  No Touch Laser tedavisi uygulanabilmektedir” dedi.

Göz ’de Lazer Ameliyatı Uygulaması Nasıl Yapılıyor? 

Op. Dr. Güleç, “sürece göze anestetik damla damlatılmasıyla başlanır ve uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Hastanın tek yapması gereken lazer cihazından çıkan yeşil ışığa bakmaktır. İşlem 50 saniye gibi kısa bir sürede her iki göz için de aynı seansta işlem yapılarak tamamlanmaktadır” diye konuştu. 

No Touch Laser İşlemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Op. Dr. Abdullah Güleç, “Bu süreçte hastanın gözünü koruması için hastaya UV koruyucu gözlük verilmektedir. Hastaya reçete edilecek ilaçlarla bu sürecin daha konforlu geçirilmesi amaçlanmaktadır. Tedaviden sonraki 4. günde hasta bilgisayarda çalışma ve 7. günün sonunda otomobil kullanma türü işleri yapmaya başlar. İyileşme Süreci yaklaşık olarak bir ayı bulabilmektedir” dedi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)