Okullar Açılırken Çanta ve Ayakkabı Tercihlerine Dikkat!

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. aileler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını tamamlamak için harekete geçti. Uzmanlar aileleri uyararak, Çanta ve ayakkabı seçiminin doğru yapılması gerektiğini vurguladı.

Sağlık 09.09.2018, 02:00
Okullar Açılırken Çanta ve Ayakkabı Tercihlerine Dikkat!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Abdullah Şarlak, aileleri uyararak, “Çantaların ergonomik olması gerekiyor. Ergonomik sözcüğü dokuya, vücuda uygun anlamına geliyor” dedi.

çantaların mutlaka sırta, her iki omza eşit yük binecek şekilde asılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Şarlak, "Çocukların belki yaşının verdiği asilikle tek bir omza takma, eğri takma ya da çok fazla kitap getirip götürme gibi gerekçelerle sırt ağrıları oluşabilir” şeklinde konuştu.

Çocuk ayakkabılarına dikkat

Çocuklarda en sık karşılaşılan ayak ağrılarının en büyük nedeninin uygun olmayan ayakkabıların kullanılması olduğunu vurgulayan Şarlak, “Uygun ayakkabı, ayağına uygun numarada yumuşak deriden, tabanı destekli ve çocuğun rahat edebildiği ayakkabı demek. Burada anahtar nokta; eğer imkânlar elverirse, çocuğun asgari iki ayakkabısının olması gerekiyor. Bir ayakkabıyı giydiği günün ertesi günü o ayakkabıyı giymeyip, o ayakkabının havalanması ve kendi kendine kuruyup temizlenmesini beklemek gerekiyor” dedi.

Ayakkabı alırken bunlara dikkat

Ayakkabı alırken dikkatli olunması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Abdullah Şarlak, sözlerini şöyle sürdürdü:

ayakkabı çok ağır olmaması

Ayakkabının tabanının yumuşak olması ‘ortopedik ayakkabı’ 

Ayağımızın destek noktalarını dolduran ve destekleyen ayakkabılar.

"Çocukların spor ayakkabı giymelerini ben destekliyorum. Spor ayakkabıdan da kastım şu; mutlaka yumuşak, hafif, tabanı çocuğun yürürken salınımını sağlayacak ve çocuğun rahat edecek biçimde olması yeterli. Markalı olması gerekmiyor; ama ortopedik tabanlı ayakkabıları aileler incelediğinde, gördükleri tabana benzer tabanı olan tüm ayakkabıları alabilirler.” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)